Kim jest ...

Andrzej Strejlau

Polski trener, komentator i działacz piłkarski, były piłkarz. 82 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Andrzeja Strejlau

Andrzej Strejlau urodził się 19 lutego 1940 roku w Warszawie. Chociaż kojarzony jest głownie z piłką nożną, to związany był również z piłką ręczną. Pracował też jako trener, później dał się poznać jako działacz i komentator sportowy.

W czasach młodości Strejlau grał w trzeciej lidze i ekstraklasie, ale było to chwilowe. Z kolei lepiej radził sobie w piłce ręcznej, bo występował zarówno w pierwszej, jak i drugiej lidze. Reprezentował nawet nasz kraj w zawodach halowych w tej dyscyplinie oraz na trawie. Jako trener piłki nożnej związany był najczęściej ze stołecznymi klubami. Najdłużej trenował Legię Warszawa, a miało to miejsce w latach 1975-1979 oraz 1987-1989. Praca trenera zaprowadziła go również poza granice kraju m.in. do Chin, Grecji i na Islandię.

Strejlau w latach 1968-1975 był selekcjonerem reprezentacji Polski drużyn juniorskich i młodzieżowych. Prowadził też reprezentację seniorów w latach 1989-1993. Już w roku 1974 miał okazję podczas kilku spotkań zastąpić w tej roli ówczesnego trenera Kazimierza Górskiego. W 1992 roku zaczął swoją przygodę komentatorską, która nabrała rozmachu po roku 1998, kiedy zakończył karierę trenerską w chińskim Shenua. W 1999 roku Strejlau objął stanowisko dyrektora sportowego w PZPN. Później pracował też m.in. jako przewodniczący sędziów PZPN oraz rzecznik prasowy tej formacji. W 2017 roku został przewodniczącym Klubu Seniora PZPN.

Prywatnie jego krewnym był bard Jacek Kaczmarski, który był wnukiem jego siostry. Jego żoną jest od 1964 roku Maria, z domu Złomańczuk, mają dwóch synów: Piotra i Tomasza, którzy również związali się z piłką nożną (są absolwentami AWF i trenerami). Jego szwagrem był Ignacy Ordon, również polski trener i piłkarz.

Ciekawostki o Andrzeju Strejlau

  • Był zarówno trenerem jak i piłkarzem nożnym i ręcznym. ~gość
  • Słynny jest jego zatarg z Jackiem Gmochem sięgający jeszcze lat 70. - Strejlau oświadczył, że nigdy nie poda mu ręki. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Andrzeju Strejlau znaleźć można w książce "On, Strejlau" (wyd. Sine Qua Non).

Książki o Andrzeju Strejlau

On, Strejlau

Andrzej Strejlau / Jerzy Chromik

0
(0)

15.40


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Co wiemy o Andrzeju Strejlau:

Biografia 1 książka 2 ciekawostki 2 cytaty wiek wzrost znak zodiaku

Pełne nazwisko

Andrzej Michał Strejlau

Wiek

82

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Andrzeja Strejlau

#1

Jeśli masz piłkę, to masz większą szansę, że zagrozisz bramce przeciwnika.

Andrzej Strejlau, nadesłane przez gość

#2

Piłka jest szybsza od najszybszego zawodnika.

Andrzej Strejlau, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Andrzeja Strejlau

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Wykształcenie
Andrzeja Strejlau

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Znak Zodiaku
Andrzeja Strejlau

♓ Ryby

Wzrost
Andrzeja Strejlau

174 cm

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Ralf Lotys (Sicherlich)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.