Kim był ...

C.S. Lewis

Brytyjski pisarz, filolog i filozof. ✝ 64.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys C.S. Lewisa

Clive Staples Lewis, urodził się w Belfaście 29 listopada 1898 roku, a zmarł w 1963 w Kilns. Był wybitnym brytyjskim pisarzem filologiem i filozofem. Był synem prawnika i córki anglikańskiego pastora, oboje rodziców Lewisa ukończyli studia wyższe i próbowali swoich sił w pisaniu powieści, jednak bez większych sukcesów. Lewis po ukończeniu szkoły zapisał się do kolegium University College w Oksfordzie lecz niedługo później został powołany do służby w lekkim pułku piechoty z Somerset. W czerwcu 1917 roku stał się kadetem w batalionie stacjonującym w Oksfordzie gdzie poznał swojego przyjaciela Edwarda F.C. Moore. Przyjaciele przysięgli sobie wzajemnie, że gdyby coś stało się jednemu z nich, drugi zaopiekuje się jego rodziną. Niestety Przyjaciel Lewisa zginął podczas akcji, więc Lewis zaopiekował się matką przyjaciela, a wkrótce nawet przedstawiał ją jako swoją własną matkę. Kariera Lewisa rozpoczęła się od przyjaźni z kilkoma znajomymi z kręgu akademickiego którymi byli między innymi Tolkien oraz Barfield. Stworzyli społeczność literacką o nazwie Inklingowie i spotykali się odczytując wzajemnie swoje pierwsze dzieła. Lewis rozpoczął wykładać na Uniwersytecie Oksfordzkim, a w roku 1951 została wydana pierwsza część jego największego dzieła – Opowieści z Narnii. Na tydzień przed swoimi 65 urodzinami zmarł wskutek ataku serca. Zbieg okoliczności jakim była śmierć Lewisa w tym samym dniu w którym miał miejsce zamach na prezydenta Kennegy’ego oraz śmierć Aldousa Kreefta zainspirowała Petera Kreefta do napisania książki „Between Heaven and Hell: a Dialog Somewhere Beyond Death with John F. Kennedy, S.C. Lewis and Aldous Huxley”.

Ciekawostki o C.S. Lewisie

  • Był przyjacielem Tolkiena. ~gość
  • Szacuje się, że Opowieści z Narni wciąż sprzedają się w ilości około miliona rocznie. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o C.S. Lewisie znaleźć można w książce "Błądzenie pielgrzyma" (wyd. Logos), a także w anglojęzycznej książce "C. S. Lewis A Life".

Książki o C.S. Lewisie

Błądzenie pielgrzyma

Lewis C.S.

0
(0)

25.51


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Listy do nieznajomej

C.S. Lewis

0
(0)

21.11


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
C.S. Lewis a kościół katolicki

Joseph Pearce

0
(0)

9.90


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Smutek

Clive Staples Lewis

0
(0)

20.50


Zamawiając w księgarni swiatksiazki.pl za przesyłkę zapłacisz zaledwie 4,99zł. Dodatkowo, możesz też za darmo odebrać zamówienie w dowolnej księgarni Świata Książki.
Listy do dzieci

C.S. Lewis

0
(0)

21.11


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
C. S. Lewis A Life ENG

Alister McGrath

0
(0)

95.17 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o C.S. Lewisie:

Biografia 5 książek 2 ciekawostki rodzina znak zodiaku

C.S. Lewis

Pełne nazwisko

Clive Staples Lewis

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

124. rocznica urodzin C.S. Lewisa

59. rocznica śmierci C.S. Lewisa

Rodzina
C.S. Lewisa

Rodzeństwo: Warren Lewis, Warren Lewis

Małżonek: Joy Davidman

Dzieci: Douglas Gresham

Obywatelstwo

Wielka Brytania

Miejsce urodzenia
C.S. Lewisa

Belfast, Wielka Brytania

Belfast, Wielka Brytania

Data śmierci
C.S. Lewisa

22/11/1963

w wieku 64 lat

Miejsce śmierci
C.S. Lewisa

Oksford, Wielka Brytania

Oksford, Wielka Brytania

Miejsce pochówku
C.S. Lewisa

Oxfordshire

Wykształcenie
C.S. Lewisa

Campbell College / Malvern College / University College / Wynyard School

Znak Zodiaku
C.S. Lewisa

♐ Strzelec

Pseudonimy
C.S. Lewisa

N. W. Clerk

Clive Hamilton

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. "Genvessel"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.