Kim jest ...

Anita Lipnicka

Polska wokalistka. 47 lat(a)


Czytaj dalej

Życiorys Anity Lipnickiej

Anita Lipnicka urodzona 13 czerwca 1975 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka. Jedna z najpopularniejszych polskich artystek, której płyty sprzedały się w ponad dwumilionowym nakładzie.

Dzieciństwo

Anita Lipnicka jest córką Barbary i Ryszarda Lipnickich. Ma starszego o trzy lata brata Arkadiusza. Już w szkole podstawowej wykazywała zainteresowanie muzyką i pobierała lekcje gry na skrzypcach, uczyła się śpiewu. Stosunkowo szybko dorosła, gdyż już w wieku 15 lat wyjechała do Tokio, by pracować jako modelka. Ten okres trwale odcisnął się na jej życiu i późniejszej twórczości. Z nastolatki Lipnicka szybko stała się silną i odpowiedzialną kobietą.

Muzyka

Od najmłodszych lat Anita Lipnicka brała udział w akademiach i występach. Decyzję o związaniu swojego życia nie z modelingiem a ze śpiewaniem podjęła już będąc w liceum. Już jako wokalistka występowała w kabarecie Rafała Kmity, by w końcu założyć własny zespół Certyficado. W 1993 roku w trakcie jednego z koncertów poznała Varius Manx, instrumentalny wówczas zespół. Jeszcze w tym samym roku (1993) otrzymała propozycję nagrania z zespołem kilku piosenek. Współpraca układała się pomyślnie, Varius Manx razem z Anitą nagrali album, „Emu”. Wiosną 1994 roku płyta zyskała status platynowej. W Sopocie w 1994 roku grupa zdobyła Grand Prix, a także Nagrodę Dziennikarzy. Zespół okrzyknięto Debiutem 1994 roku.

W kwietniu 1995 roku powstał „Elf”, drugi album grupy, który bardzo szybko uzyskał status podwójnej platynowej płyty, a zespół otrzymał aż trzy Fryderyki. To był ostatni wspólny album Varius Manx i Anity Lipnickiej, która postanowiła kontynuować karierę solową.

Kariera solowa

Rozpoczęła się ona od wyjazdu Lipnickiej do Londynu. Brała tu lekcje tańca, uczyła się języka i nagrała pierwszy solowy album pt. „Wszystko się może zdarzyć”, która ukazała się w październiku 1996 roku i którą sprzedano w prawie 400 tys. egzemplarzy. Kolejna solowa płyta – „To co naprawdę”, nagrana również w Londynie, ukazała się w czerwcu 1998 roku. 2000 rok to kolejny album pt. „Moje oczy są zielone”, nagrany tym razem w Sulejówku.

Lipnicka&Porter

„Nieprzyzwoite piosenki” to pierwsza płyta Anity Lipnickiej i Johna Portera, która ukazała się w listopadzie 2003 roku. Zyskała status Złotej Płyty i wiele nagród, m. in. Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album”.

15 września 2005 roku wydana zostaje „Inside Story”, druga płyta duetu, nagrana na Słowenii. „Goodbye”, trzeci, ostatni krążek Lipnickiej i Portera ukazał się 22 lutego 2008 roku. Po jego wydaniu Anita Lipnicka powraca do solowej kariery wydając 13 listopada 2009 r. album „Hard Land Of Wonder” i próbując sił jako producent.

2 października 2013 roku premiery doczekała się polskojęzyczna płyta „Vena Amoris”, po premierze której Anita Lipnicka i towarzyszący jej brytyjscy muzycy ruszyli w trasę koncertową.

Prywatnie…

Anita Lipnicka od 2003 roku związana była z Johnem Porterem. Z ich związku pochodzi córka Pola (urodzona w 2006 roku). W czerwcu 2015 roku prasa poinformowała o rozstaniu Lipnickiej i Portera. Od 2012 roku Anita Lipnicka walczy z chorobą, guzem ślinianki przyusznej, którego w 2015 roku ponownie wycięto.

Ciekawostki o Anicie Lipnickiej

  • Jako nastolatka pracowała jako modelka. ~gość
  • Jej brat Arkadiusz jest kabaretowcem występującym w Grupie Rafała Kmity. ~gość

Członkowie Varius Manx

Co wiemy o Anicie Lipnickiej:

Biografia 2 ciekawostki 1 cytat wiek znak zodiaku

Wiek

47

Cytaty
Anity Lipnickiej

#1

Obojętność silne palce ma, łatwo zgniata kruche sny, czy naprawdę chcesz tak żyć?

Anita Lipnicka, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Anity Lipnickiej

Piotrków Trybunalski, Polska

Piotrków Trybunalski, Polska

Znak Zodiaku
Anity Lipnickiej

♊ Bliźnięta

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Hawking, Hawking

Bestseller 40.94 zł

Kim naprawdę był Stephen Hawking, człowiek, którego prochy spoczywają dziś w Opactwie Westminsterskim, pomiędzy grobowca [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

    Źródło grafik

    Fot. Damian Porter, CC SA 3.0

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.