Anita Lipnicka

Polska wokalistka. 44 lat(a)


Biografia i ciekawostki z życiorysu Anity Lipnickiej.


  1. Najważniejsze informacje
  2. Data urodzenia
  3. Znak Zodiaku
  4. Wiek
  5. Życiorys
  6. Przydatne linki
  7. Opinie
Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♊ Bliźnięta
Miejsce urodzenia: Piotrków Trybunalski, Polska
Wzrost: 180 cm
Wiek: 44
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Anity Lipnickiej

Anita Lipnicka urodzona 13 czerwca 1975 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka. Jedna z najpopularniejszych polskich artystek, której płyty sprzedały się w ponad dwumilionowym nakładzie.

Dzieciństwo

Fot. Damian Porter, CC SA 3.0

Anita Lipnicka jest córką Barbary i Ryszarda Lipnickich. Ma starszego o trzy lata brata Arkadiusza. Już w szkole podstawowej wykazywała zainteresowanie muzyką i pobierała lekcje gry na skrzypcach, uczyła się śpiewu. Stosunkowo szybko dorosła, gdyż już w wieku 15 lat wyjechała do Tokio, by pracować jako modelka. Ten okres trwale odcisnął się na jej życiu i późniejszej twórczości. Z nastolatki Lipnicka szybko stała się silną i odpowiedzialną kobietą.

Muzyka

Od najmłodszych lat Anita Lipnicka brała udział w akademiach i występach. Decyzję o związaniu swojego życia nie z modelingiem a ze śpiewaniem podjęła już będąc w liceum. Już jako wokalistka występowała w kabarecie Rafała Kmity, by w końcu założyć własny zespół Certyficado. W 1993 roku w trakcie jednego z koncertów poznała Varius Manx, instrumentalny wówczas zespół. Jeszcze w tym samym roku (1993) otrzymała propozycję nagrania z zespołem kilku piosenek. Współpraca układała się pomyślnie, Varius Manx razem z Anitą nagrali album, „Emu”. Wiosną 1994 roku płyta zyskała status platynowej. W Sopocie w 1994 roku grupa zdobyła Grand Prix, a także Nagrodę Dziennikarzy. Zespół okrzyknięto Debiutem 1994 roku.

W kwietniu 1995 roku powstał „Elf”, drugi album grupy, który bardzo szybko uzyskał status podwójnej platynowej płyty, a zespół otrzymał aż trzy Fryderyki. To był ostatni wspólny album Varius Manx i Anity Lipnickiej, która postanowiła kontynuować karierę solową.

Kariera solowa

Rozpoczęła się ona od wyjazdu Lipnickiej do Londynu. Brała tu lekcje tańca, uczyła się języka i nagrała pierwszy solowy album pt. „Wszystko się może zdarzyć”, która ukazała się w październiku 1996 roku i którą sprzedano w prawie 400 tys. egzemplarzy. Kolejna solowa płyta – „To co naprawdę”, nagrana również w Londynie, ukazała się w czerwcu 1998 roku. 2000 rok to kolejny album pt. „Moje oczy są zielone”, nagrany tym razem w Sulejówku.

Lipnicka&Porter

„Nieprzyzwoite piosenki” to pierwsza płyta Anity Lipnickiej i Johna Portera, która ukazała się w listopadzie 2003 roku. Zyskała status Złotej Płyty i wiele nagród, m. in. Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album”.

15 września 2005 roku wydana zostaje „Inside Story”, druga płyta duetu, nagrana na Słowenii. „Goodbye”, trzeci, ostatni krążek Lipnickiej i Portera ukazał się 22 lutego 2008 roku. Po jego wydaniu Anita Lipnicka powraca do solowej kariery wydając 13 listopada 2009 r. album „Hard Land Of Wonder” i próbując sił jako producent.

2 października 2013 roku premiery doczekała się polskojęzyczna płyta „Vena Amoris”, po premierze której Anita Lipnicka i towarzyszący jej brytyjscy muzycy ruszyli w trasę koncertową.

Prywatnie…

Anita Lipnicka od 2003 roku związana była z Johnem Porterem. Z ich związku pochodzi córka Pola (urodzona w 2006 roku). W czerwcu 2015 roku prasa poinformowała o rozstaniu Lipnickiej i Portera. Od 2012 roku Anita Lipnicka walczy z chorobą, guzem ślinianki przyusznej, którego w 2015 roku ponownie wycięto.

Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Anity Lipnickiej

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Anity Lipnickiej (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Anicie Lipnickiej

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Anity Lipnickiej

  • Anita Lipnicka przychodzi na świat w miejscowości Piotrków Trybunalski, Polska.

Przydatne linki


Miejsca Anity Lipnickiej

Miejsce urodzenia:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie