Anita Lipnicka

Polska wokalistka. 45 lat(a)


Biografia i ciekawostki z życiorysu Anity Lipnickiej.


  1. Najważniejsze informacje
  2. Data urodzenia
  3. Znak Zodiaku
  4. Wiek
  5. Życiorys
  6. Przydatne linki
  7. Opinie

Data urodzenia:
Znak Zodiaku: ♊ Bliźnięta
Miejsce urodzenia: Piotrków Trybunalski, Polska
Wzrost: 180 cm
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 45

Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:

Życiorys Anity Lipnickiej

Anita Lipnicka urodzona 13 czerwca 1975 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka. Jedna z najpopularniejszych polskich artystek, której płyty sprzedały się w ponad dwumilionowym nakładzie.

Dzieciństwo

Fot. Damian Porter, CC SA 3.0

Anita Lipnicka jest córką Barbary i Ryszarda Lipnickich. Ma starszego o trzy lata brata Arkadiusza. Już w szkole podstawowej wykazywała zainteresowanie muzyką i pobierała lekcje gry na skrzypcach, uczyła się śpiewu. Stosunkowo szybko dorosła, gdyż już w wieku 15 lat wyjechała do Tokio, by pracować jako modelka. Ten okres trwale odcisnął się na jej życiu i późniejszej twórczości. Z nastolatki Lipnicka szybko stała się silną i odpowiedzialną kobietą.

Muzyka

Od najmłodszych lat Anita Lipnicka brała udział w akademiach i występach. Decyzję o związaniu swojego życia nie z modelingiem a ze śpiewaniem podjęła już będąc w liceum. Już jako wokalistka występowała w kabarecie Rafała Kmity, by w końcu założyć własny zespół Certyficado. W 1993 roku w trakcie jednego z koncertów poznała Varius Manx, instrumentalny wówczas zespół. Jeszcze w tym samym roku (1993) otrzymała propozycję nagrania z zespołem kilku piosenek. Współpraca układała się pomyślnie, Varius Manx razem z Anitą nagrali album, „Emu”. Wiosną 1994 roku płyta zyskała status platynowej. W Sopocie w 1994 roku grupa zdobyła Grand Prix, a także Nagrodę Dziennikarzy. Zespół okrzyknięto Debiutem 1994 roku.

W kwietniu 1995 roku powstał „Elf”, drugi album grupy, który bardzo szybko uzyskał status podwójnej platynowej płyty, a zespół otrzymał aż trzy Fryderyki. To był ostatni wspólny album Varius Manx i Anity Lipnickiej, która postanowiła kontynuować karierę solową.

Kariera solowa

Rozpoczęła się ona od wyjazdu Lipnickiej do Londynu. Brała tu lekcje tańca, uczyła się języka i nagrała pierwszy solowy album pt. „Wszystko się może zdarzyć”, która ukazała się w październiku 1996 roku i którą sprzedano w prawie 400 tys. egzemplarzy. Kolejna solowa płyta – „To co naprawdę”, nagrana również w Londynie, ukazała się w czerwcu 1998 roku. 2000 rok to kolejny album pt. „Moje oczy są zielone”, nagrany tym razem w Sulejówku.

Lipnicka&Porter

„Nieprzyzwoite piosenki” to pierwsza płyta Anity Lipnickiej i Johna Portera, która ukazała się w listopadzie 2003 roku. Zyskała status Złotej Płyty i wiele nagród, m. in. Fryderyk 2003 w kategorii „Najlepszy album”.

15 września 2005 roku wydana zostaje „Inside Story”, druga płyta duetu, nagrana na Słowenii. „Goodbye”, trzeci, ostatni krążek Lipnickiej i Portera ukazał się 22 lutego 2008 roku. Po jego wydaniu Anita Lipnicka powraca do solowej kariery wydając 13 listopada 2009 r. album „Hard Land Of Wonder” i próbując sił jako producent.

2 października 2013 roku premiery doczekała się polskojęzyczna płyta „Vena Amoris”, po premierze której Anita Lipnicka i towarzyszący jej brytyjscy muzycy ruszyli w trasę koncertową.

Prywatnie…

Anita Lipnicka od 2003 roku związana była z Johnem Porterem. Z ich związku pochodzi córka Pola (urodzona w 2006 roku). W czerwcu 2015 roku prasa poinformowała o rozstaniu Lipnickiej i Portera. Od 2012 roku Anita Lipnicka walczy z chorobą, guzem ślinianki przyusznej, którego w 2015 roku ponownie wycięto.

Cytaty Anity Lipnickiej

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Anity Lipnickiej (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Anicie Lipnickiej

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Anity Lipnickiej

  • Anita Lipnicka przychodzi na świat w miejscowości Piotrków Trybunalski, Polska.


Miejsca Anity Lipnickiej

Miejsce urodzenia:

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.

Grafika: Fot. Damian Porter, CC SA 3.0

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

FAQ


Kim jest Anita Lipnicka?

Polska wokalistka.

Ile wzrostu ma Anita Lipnicka?

Anita Lipnicka ma 180 cm wzrostu.

Kiedy urodziła się Anita Lipnicka?

Anita Lipnicka urodziła się 13/06/1975.

Gdzie urodziła się Anita Lipnicka?

Anita Lipnicka urodziła się w miejscowości Piotrków Trybunalski, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności