Albert Camus

Kim był Albert Camus?

Francuski pisarz, dramaturg, eseista, filozof. ✝ 46.

Data urodzenia: (piątek)
Data śmierci: w wieku 46 lat
Przyczyna śmierci: w wypadku komunikacyjnym
Znak Zodiaku: ♏ Skorpion
Miejsce urodzenia: Dréan, At-Tarif, Algieria 🗺️
Miejsce śmierci: Villeblevin, Francja 🗺️
Obywatelstwo: Francja
W roku 2021 przypada: 108. rocznica urodzin i 61. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Alberta Camus? Dodaj komentarz.

Książki o Albercie Camus

0
(0)

Autor:
Albert Camus / Nicola Chiaromonte
Wydawnictwo:
Słowo / obraz terytoria
Korespondencja 1945-1959
Korespondencja sławnego pisarza Alberta Camusa z włoskim działaczem antyfaszystowskim Nicola Chiaromonte. Lektura listów sprawia, że mamy okazje bliżej poznać sylwetki intelektualistów W dialo (...)

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Maciej Kałuża
Wydawnictwo:
Libron
Buntownik Ewolucja i kryzys w twórczości Alberta Camusa
\"Fakt, iż dr Maciej Kałuża korzystał z notatek i rękopisów Camusa (część pracy powstała w archiwum Alberta Camusa i przy konsultacji z jego córką Catherine), pozwolił uchwycić szczegóły samego procesu twórczego, jak również ukazać często pomijane w interpretacjach aspekty twórczości autora. Dzięki temu czytelnik dostaje do ręki książkę, która nie tylko poszerza rozumienie filozofii Camusa,…


0
(0)

Autor:
Catherine Camus
Wydawnictwo:
Studio Emka
Albert Camus Samotny i Solidarny
Album zawierający ponad 500 fotografii Alberta Camus.

Zamawiając w księgarni Gandalf.com.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 6,99zł, a dla zamówień na kwotę powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.


0
(0)

Autor:
Tony Judt
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Brzemię odpowiedzialności: Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty
Historia życia trzech wielkich postaci Francji XX wieku.

Wersja ebook: 6.99 zł na LegimiKsiążki o Albercie Camus po angielsku 🌎

0
(0)

Autor:
Albert Camus
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Notebooks, 1942-1951
From 1935 until his death, Albert Camus kept a series of notebooks to sketch out ideas for future works, record snatches of conversations and excerpts from books he was reading, and jot down his reflections on death and the horror of war, his feelings about women and lonelines...

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


0
(0)

Autor:
Albert Camus
Kup Teraz
darmowa dostawa!
Notebooks, 1935-1942
From 1935 until his death, Albert Camus kept a series of notebooks to sketch out ideas for future works, record snatches of conversations and excerpts from books he was reading, and jot down his reflections on death and the horror of war, his feelings about women and lonelines...

W Bookdepository darmowa przesyłka na cały świat
Niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie. Zamów już teraz.


Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

 • W młodości uwielbiał futbol, grał na pozycji bramkarza w drużynie uniwersyteckiej. Niestety, w 1930 zachorował na gruźlicę, która przekreśliła jego marzenia o byciu sportowcem. ~gość
 • Polski pisarz i poeta, Jarosław Iwaszkiewicz, był tak wstrząśnięty jego powieścią „Upadek” (1956), że opublikował własną odpowiedź – nowelę „Wzlot” (1957). ~gość
 • Po jego śmierci znaleziono w jego torbie bilet kolejowy do Paryża. Pisarz w ostatniej chwili zmienił zdanie i postanowił jechać samochodem. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Albercie Camus znaleźć można w książce "Buntownik Ewolucja i kryzys w twórczości Alberta Camusa" (wyd. Libron), a także w anglojęzycznej książce "Notebooks, 1935-1942".


Życiorys Alberta Camus

Albert Camus, urodzony 7 listopada 1913 w Mondovi, zmarły 4 stycznia 1960 w Villeblevin, francuski pisarz, dramaturg, eseista, jeden z najważniejszych filozofów XX-wieku, czołowy reprezentant egzystencjalizmu. W 1957 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Światowy rozgłos przyniósł mu esej „Mit Syzyfa” (1942) oraz powieści „Obcy” (1942) i „Dżuma” (1947). Camus urodził się w rodzinie francuskich osadników w Algierii (jednej z ówczesnych kolonii francuskich), tam też, w dość trudnych warunkach, spędził dzieciństwo i młodość. Wykształcenie zawdzięczał pomocy swego wychowawcy szkolnego, który wystarał się o stypendium dla zdolnego ucznia. Camus ukończył uniwersytet w Algierze (studiował filozofię i historię kultury antycznej), przez pewien czas był związany z Partią Komunistyczną, pracował jako dziennikarz. W 1940 roku opuścił Algierię i przeniósł się do Paryża, jednak kraj w którym się urodził, problem kolonializmu i ścierania się dwóch kręgów kulturowych pozostał częstym tłem dla jego dzieł. Dalsza część biografii Camusa została zdominowana poprzez jego aktywność na polu filozofii i literatury. Uczestniczył w życiu literackim, publikował dzieła, zyskiwał zwolenników i oponentów. Ukoronowaniem jego działalności stała się przyznana mu w 1957 roku Nagroda Nobla. Życiorys Camusa został tragicznie zakończony na początku 1960 roku, kiedy to pisarz zginął w wypadku samochodowym.

Prezent dla fana Alberta Camus


Śmierć Alberta Camus

Albert Camus umiera 04/01/1960 w miejscowości Villeblevin, Francja (w wypadku komunikacyjnym).
Grafiki do pobrania i udostępniania
Cytaty Alberta Camus

Brak przesłanych cytatów. Dodaj w komentarzu

Wasze pytania dotyczące Alberta Camus

Brak przesłanych pytań. Dodaj w komentarzu

Wasze wspomnienia o Albercie Camus

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj komentarz

Wydarzenia z życia Alberta Camus

Napisz komentarz, aby dodać więcej wydarzeń.
 • Albert Camus przychodzi na świat w miejscowości Dréan, At-Tarif, Algieria.
 • Albert Camus umiera w miejscowości Villeblevin, Francja (w wypadku komunikacyjnym).

Przydatne linkiMiejsca Alberta Camus

Miejsce urodzenia:

Miejsce śmierci:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Alberta Camus? Edytuj tę stronę.

Zobacz komentarze

 • W młodości Camus uwielbiał futbol, grał na pozycji bramkarza w drużynie uniwersyteckiej. Niestety, w 1930 zachorował na gruźlicę, która przekreśliła jego marzenia o byciu sportowcem.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Polski pisarz i poeta, Jarosław Iwaszkiewicz, był tak wstrząśnięty powieścią Camusa „Upadek” (1956), że opublikował własną odpowiedź – nowelę „Wzlot” (1957) będącą ideologiczną polemiką z wymową dzieła francuskiego pisarza.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

 • Po śmierci pisarza znaleziono w jego torbie bilet kolejowy do Paryża. Camus w ostatniej chwili zmienił zdanie i postanowił jechać samochodem.

  Anuluj odpowiedź

  Skomentuj

  Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upublicznionyFAQ


Kim był Albert Camus?

Francuski pisarz, dramaturg, eseista, filozof.

Ile lat żył Albert Camus?

Albert Camus przeżył dokładnie 46 lat.

Kiedy urodził się Albert Camus?

Albert Camus urodził się 07/11/1913.

Kiedy zmarł Albert Camus?

Albert Camus zmarł 04/01/1960.

Gdzie urodził się Albert Camus?

Albert Camus urodził się w miejscowości Dréan, At-Tarif, Algieria.

Gdzie zmarł Albert Camus?

Albert Camus zmarł w miejscowości Villeblevin, Francja.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności