Kim jest ...

Wiesław Gołas


Czytaj dalej

Wiesław Gołas - życiorys

Wiesław Gołas to polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych odtwórców zarówno ról komediowych, jak i dramatycznych, o niezwykle bogatej filmografii, którego szczyt kariery przypadł na lata 60., 70. i 80. XX w. Zaliczany do grona aktorów charakterystycznych, w swoim życiu odegrał około 120 różnych ról, występując w najbardziej popularnych filmach epoki PRL: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Potop”, „Żona dla Australijczyka” czy „Brunet wieczorową porą”.

Urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach, gdzie jeszcze przed wojną uczęszczał do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W czasie II wojny światowej, w wieku zaledwie 13 lat, wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie pod pseudonimem Wilk brał udział w wielu akcjach dywersyjnych, był również aresztowany przez gestapo. Już po wojnie zaczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pod dyrekcją Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1954 roku. Wtedy też zadebiutował na deskach Teatru Dolnośląskiego rolą Papkina w „Zemście” Aleksandra Fredry. Po powrocie do Warszawy w 1955 roku kontynuował rozwój kariery teatralnej w Teatrze Dramatycznym, zyskując coraz większe uznanie, m.in. dzięki umiejętności odgrywania bardzo szerokiego spektrum ról.

W 1985 roku Wiesław Gołas rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Warszawie, równocześnie rozwijając swoją karierę filmową, grając najczęściej drugoplanowe, lecz bardzo charakterystyczne postaci. Wystąpił u Andrzeja Wajdy niewielkim epizodem w filmie „Pokolenie”, wystąpił w „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka, „Mężu swojej żony” Stanisława Barei, „Prawie i pięści” Jerzego Hoffmana czy w „Upale” Kazimierza Kutza. Rozpoznawalność przyniosły mu również seriale, przede wszystkim rola Tomasza Czereśniaka w produkcji „Czterej pancerni i pies” czy Majewskiego w serialu „Alternatywy 4”.

Wiesław Gołas znany był także ze swej działalności kabaretowej. Był współtwórcą legendarnego kabaretu „KOŃ” oraz członkiem kabaretu „Dudek”, w latach 1959-1966 występował w Kabarecie Starszych Panów. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aktor zmarł w czwartek 9 września nad ranem. Od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem.

Szare Szeregi

Obywatelstwo

Polska

Wykształcenie

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.