fot. Mariusz Kubik
Wiesław Gołas to polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych odtwórców zarówno ról komediowych, jak i dramatycznych, o niezwykle bogatej filmografii, którego szczyt kariery przypadł na lata 60., 70. i 80. XX w. Zaliczany do grona aktorów charakterystycznych, w swoim życiu odegrał około 120 różnych ról, występując w najbardziej popularnych filmach epoki PRL: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Potop”, „Żona dla Australijczyka” czy „Brunet wieczorową porą”.
Urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach, gdzie jeszcze przed wojną uczęszczał do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W czasie II wojny światowej, w wieku zaledwie 13 lat, wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie pod pseudonimem Wilk brał udział w wielu akcjach dywersyjnych, był również aresztowany przez gestapo. Już po wojnie zaczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pod dyrekcją Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1954 roku. Wtedy też zadebiutował na deskach Teatru Dolnośląskiego rolą Papkina w „Zemście” Aleksandra Fredry. Po powrocie do Warszawy w 1955 roku kontynuował rozwój kariery teatralnej w Teatrze Dramatycznym, zyskując coraz większe uznanie, m.in. dzięki umiejętności odgrywania bardzo szerokiego spektrum ról.
W 1985 roku Wiesław Gołas rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Warszawie, równocześnie rozwijając swoją karierę filmową, grając najczęściej drugoplanowe, lecz bardzo charakterystyczne postaci. Wystąpił u Andrzeja Wajdy niewielkim epizodem w filmie „Pokolenie”, wystąpił w „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka, „Mężu swojej żony” Stanisława Barei, „Prawie i pięści” Jerzego Hoffmana czy w „Upale” Kazimierza Kutza. Rozpoznawalność przyniosły mu również seriale, przede wszystkim rola Tomasza Czereśniaka w produkcji „Czterej pancerni i pies” czy Majewskiego w serialu „Alternatywy 4”.
Wiesław Gołas znany był także ze swej działalności kabaretowej. Był współtwórcą legendarnego kabaretu „KOŃ” oraz członkiem kabaretu „Dudek”, w latach 1959-1966 występował w Kabarecie Starszych Panów. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Gołas
Wiesław Gołas - aktor wszechstronny, wielki i... skromny. Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomaszek w Czterech pancernych, Oficer UB w Zezowatym szczęściu, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w Dzięciole, baron Krzeszowski w Lalce, kierowca w Drodze, Kazik Malinowski w Brunecie wieczorową porą), kochający nade wszystko teatr. \"Musisz połknąć postać. Wtedy jesteś prawdziwy\" - powtarzał i…
Wydaje mi się, że w zawodzie aktora jest coś z dziecięcej naiwności. Wierzymy w to, czego nie ma. Więcej – swoimi środkami, sugestią – musimy przekonać widzów, że to czego nie ma – istnieje.
Nadesłane przez: gość
Polski aktor.
Wiesław Gołas urodził się 09/10/1930.
Wiesław Gołas urodził się w miejscowości Kielce, Polska.
Używamy cookies.
Polityka Prywatności
Skomentuj