Wiesław Gołas

Kim jest Wiesław Gołas?

Polski aktor. 90 lat(a)
Data urodzenia: (czwartek)
Znak Zodiaku: ♎ Waga
Miejsce urodzenia: Kielce, Polska 🗺️
Obywatelstwo: Polska
Wiek: 90
Znasz więcej faktów z życia Wiesława Gołasa? Edytuj tę stronę.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Działał w Szarych Szeregach, był aresztowany przez gestapo. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Wiesławie Gołasie znaleźć można w książce "Gołas" (wyd. Marginesy).


Życiorys Wiesława Gołasa

Wiesław Gołas to polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych odtwórców zarówno ról komediowych, jak i dramatycznych, o niezwykle bogatej filmografii, którego szczyt kariery przypadł na lata 60., 70. i 80. XX w. Zaliczany do grona aktorów charakterystycznych, w swoim życiu odegrał około 120 różnych ról, występując w najbardziej popularnych filmach epoki PRL: „Poszukiwany, poszukiwana”, „Potop”, „Żona dla Australijczyka” czy „Brunet wieczorową porą”.

Urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach, gdzie jeszcze przed wojną uczęszczał do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W czasie II wojny światowej, w wieku zaledwie 13 lat, wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie pod pseudonimem Wilk brał udział w wielu akcjach dywersyjnych, był również aresztowany przez gestapo. Już po wojnie zaczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pod dyrekcją Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1954 roku. Wtedy też zadebiutował na deskach Teatru Dolnośląskiego rolą Papkina w „Zemście” Aleksandra Fredry. Po powrocie do Warszawy w 1955 roku kontynuował rozwój kariery teatralnej w Teatrze Dramatycznym, zyskując coraz większe uznanie, m.in. dzięki umiejętności odgrywania bardzo szerokiego spektrum ról.

W 1985 roku Wiesław Gołas rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Warszawie, równocześnie rozwijając swoją karierę filmową, grając najczęściej drugoplanowe, lecz bardzo charakterystyczne postaci. Wystąpił u Andrzeja Wajdy niewielkim epizodem w filmie „Pokolenie”, wystąpił w „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka, „Mężu swojej żony” Stanisława Barei, „Prawie i pięści” Jerzego Hoffmana czy w „Upale” Kazimierza Kutza. Rozpoznawalność przyniosły mu również seriale, przede wszystkim rola Tomasza Czereśniaka w produkcji „Czterej pancerni i pies” czy Majewskiego w serialu „Alternatywy 4”.

Wiesław Gołas znany był także ze swej działalności kabaretowej. Był współtwórcą legendarnego kabaretu „KOŃ” oraz członkiem kabaretu „Dudek”, w latach 1959-1966 występował w Kabarecie Starszych Panów. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Książki o Wiesławie Gołasie

5
(1)

Autor:
Agnieszka Gołas
Wydawnictwo:
Marginesy
Gołas
Wiesław Gołas - aktor wszechstronny, wielki i... skromny. Znany najlepiej z ekranu (Kapitan Sowa, Tomaszek w Czterech pancernych, Oficer UB w Zezowatym szczęściu, Ogniomistrz Kaleń, Stefan Waldek w Dzięciole, baron Krzeszowski w Lalce, kierowca w Drodze, Kazik Malinowski w Brunecie wieczorową porą), kochający nade wszystko teatr. \"Musisz połknąć postać. Wtedy jesteś prawdziwy\" - powtarzał i…

Zamawiając w księgarni TaniaKsiazka.pl zapłacisz tylko 7,99zł za przesyłkę, możesz też odebrać ją bezpłatnie w kilku punktach w Polsce. Płatność za książki można wygodnie rozłożyć na raty, a powyżej 199zł przesyłka jest darmowa. Zamów już teraz, lub zobacz więcej ofert dla tej książki.

Wersja ebook: 6.99 zł na Legimi


Cytaty Wiesława Gołasa

Wydaje mi się, że w zawodzie aktora jest coś z dziecięcej naiwności. Wierzymy w to, czego nie ma. Więcej – swoimi środkami, sugestią – musimy przekonać widzów, że to czego nie ma – istnieje.

Nadesłane przez: gość


Wasze pytania dotyczące Wiesława Gołasa

Brak przesłanych pytań. Dodaj pytanie

Wasze wspomnienia o Wiesławie Gołasie

Brak przesłanych wspomnień. Dodaj wspomnienie

Wydarzenia z życia Wiesława Gołasa

Edytuj tę biografię, aby dodać więcej wydarzeń.
  • Wiesław Gołas przychodzi na świat w miejscowości Kielce, Polska.


Miejsca Wiesława Gołasa

Miejsce urodzenia:Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Wiesława Gołasa? Edytuj tę stronę.

Grafika: fot. Mariusz Kubik

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim jest Wiesław Gołas?

Polski aktor.

Kiedy urodził się Wiesław Gołas?

Wiesław Gołas urodził się 09/10/1930.

Gdzie urodził się Wiesław Gołas?

Wiesław Gołas urodził się w miejscowości Kielce, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności