Życiorys Sławoja Leszka Głódzia
Sławoj Leszek Głódź pojawił się na świecie 13 sierpnia 1945 roku w podlaskiej wsi Bobrówka. Ze swoich zdolności organizatorskich był już znany w czasach liceum, na co wskazuje założenie przez niego wspólnie ze znajomymi w 1963 roku tajnej organizacji Białe Orły. W konsekwencji został aresztowany na okres 3 miesięcy, a także wyrzucony ze szkoły. W tym samym roku zdążył jednak ukończyć maturę w liceum dla osób pracujących. Rok 1964 był już czasem wstąpienia Sławoja Leszka Głódzia do białostockiego seminarium duchownego. Był jednak zmuszony przerwać edukację, ze względu na odbycie służby wojskowej, lecz szybko wznowił naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Wydział Prawa Kanonicznego), by następnie uzyskać tytuł doktora w 1980 roku, nadany przez władze Papieskiego Instytutu Wschodniego. Dnia 14 czerwca 1970 Leszek Głódź uzyskał święcenia kapłańskie, a następnie w latach 1970-1972 sprawował posługę jako wikariusz w szudziałowskiej parafii. Lata 1981-1991 to natomiast okres posługi księdza w ramach watykańskiej Kongregacji do spraw Kościołów Wschodnich. Dzień 23 lutego 1991 stanowi zaś datę otrzymania święceń biskupich z rąk ówczesnego kardynała Józefa Glempa. Po 17 latach pracy biskupiej (17 kwietnia 2008), papież Benedykt XVI udzielił Leszkowi Głódziowi miano arcybiskupa metropolity gdańskiego. Na liście najważniejszych nagród i odznaczeń arcybiskupa należy umieścić Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1995), godność „Doctora honoris causa” Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2010), medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), a także miano „Człowieka Roku”, przyznane przez „Tygodnik Solidarność” w 2009 roku.
Wiek
79
Obywatelstwo
Polska
Data urodzenia
Sławoja Leszka Głódzia
13/08/1945
(poniedziałek)
Wykształcenie
Sławoja Leszka Głódzia
Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku / Institut Catholique de Paris / Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II / Papieski Instytut Wschodni
Nagrody i odznaczenia
Sławoja Leszka Głódzia
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Sławoja Leszka Głódzia
♌ Lew
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
- Sławoj Leszek Głódź w bazie Virtual International Authority File
- International Standard Name Identifier
- Sławoj Leszek Głódź w bazie danych Kongresu USA
- Sławoj Leszek Głódź w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB)
Źródło grafik
Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0
Longina 2 grudnia 2018, 10:00
Jakie ma rodzeństwo arcybiskup Głódź