Stefan Wyszyński

Kim był Stefan Wyszyński?

Polski duchowny nazywany "Prymasem Tysiąclecia". ✝ 79.

Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 79 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: ♌ Lew
Miejsce urodzenia: Zuzela, Polska
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
W roku 2020 przypada: 119. rocznica urodzin i 39. rocznica śmierci.
Znasz więcej faktów z życia Stefana Wyszyńskiego? Edytuj tę stronę.

Książki o Stefanie Wyszyńskim


Prymas Tysiąclecia. Bł. Stefan Kardynał Wyszyński
Książka przedstawia sylwetkę niezłomnego Prymasa Tysiąclecia, począwszy od jego dzieciństwa i młodości, przez rodzące się powołanie i pierwsze lata kapłaństwa, aż po służbę Kościołowi i Polsce w najtr (...)

Kryptonim Prorok + DVD
Jak bezpieka inwigilowała Prymasa Tysiąclecia. Analizując zupełnie nieznane źródła tajnych służb PRL, autor w sposób niezwykle interesujący przedstawia wydarzenia, które doprowadziły bpa Stefan (...)

Życie modlitwą. Stefan kardynał Wyszyński
Książka to krótkie treści przedstawiające życiorys Stefana Wyszyńskiego oraz wartość modlitwy w jego życiu. Od najmłodszych lat, każdego dnia zawierzał się Maryi, która była jego światłem, wspomożycie (...)

Niezłomny Błogosławiony. Stefan kard. Wyszyński
Fakty z życia. Wspomnienia świadków. Album fotograficzny. Głos bł. kard. Wyszyńskiego na archiwalnych nagraniach. Wydanie w trzech językach: po polsku, angielsku i włosku! Zachęcamy, by tę ksi (...)

Prymas Stefan Wyszyński. Biografia
Niekoronowanemu Królowi Polski zapisano na szarfie wieńca pogrzebowego kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób naród docenił życie i dzieło Prymasa Tysiąclecia, jednego z najwybitniejszych Polakó (...)

Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość
\"Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości\". - kard. Stefan Wyszyński Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytet (...)

Kardynał Stefan Wyszyński wyd. 2020
Kardynał Wyszyński fascynuje. Jego charyzmatyczna postać wyróżnia się na tle dziejów polskiego Kościoła. Obdarzony silną, przywódczą osobowością, pracował z autentycznym zaangażowaniem. Przez całe życ (...)

Prymas Tysiąclecia nieznany. Ojciec duchowy widziany z bliska
Prymas Stefan Wyszyński widziany z bliska. „My musimy tak żyć, żebyśmy nie mieli nic do ukrycia. A co ja mam do powiedzenia w sprawach publicznych, mówię głośno na ambonie” – (...)

Czas nigdy go nie oddali. Wspomnienia o Stefanie kardynale Wyszyńskim
„Był to bowiem człowiek ogromnej wiary. Widział przede wszystkim swoje posłannictwo w Kościele, który jest miłością. Uczył nas miłości na co dzień. Nie tylko tej bohaterskiej od wielkich wydarze (...)

Kardynał Stefan Wyszyński. Człowiek, który poprowadził Kościół i Naród ku wolności
Kardynał Stefan Wyszyński. Człowiek, który poprowadził Kościół i Naród ku wolności jest 39. wydaną książką Piotra Stefaniaka. Przywołuje on w niej Prymasa Tysiąclecia, który prowadził K (...)

Kardynał Wyszyński Biografia
\"Urząd Prymasa sprawował w najtrudniejszym dla Polski czasie – czasie represji, walki z religią i Kościołem. Mimo to nauczył Polaków mądrej wiary a Kościół pokazał jako dom prawdziwej wolności.\"

Prymas Wyszyński nieznany
\"Wspomnienia ks. Bronisława Piaseckiego, ostatniego kapelana Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a tym samym człowieka należącego do liczącego zaledwie kilka osób kręgu najbliższych współpracowników Kardynała – to książka absolutnie unikatowa.\"

Na emigracji i w kraju
Studium nad polską emigracją polityczną.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

  • Zmarł na nowotwór jamy brzusznej. ~gość
  • Został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. ~gość
  • Od 1989 trwa proces beatyfikacji. ~gość
  • 2001 rok został ogłoszony rokiem Kardynała Wyszyńskiego (Rokiem Prymasowskim). ~gość

Życiorys Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński, urodzony 3 sierpnia 1901, zmarły 28 maja 1981, polski duchowny, arcybiskup, kardynał, prymas Polski. Często określany mianem „Prymasa Tysiąclecia” Wyszyński urodził się w Zuzeli nad Bugiem, jego ojciec był organistą w miejscowym kościele. Naukę w gimnazjum rozpoczął w Warszawie, jednak z powodu wybuchu I wojny światowej kontynuował ją w Łomży. W latach 1917-1924 uczył się w Seminarium Duchownym (Niższym i Wyższym) we Włocławku. W 1924 roku przyjął święcenia kapłańskie. W późniejszym czasie studiował na KUL’u, gdzie doktoryzował się z prawa kanonicznego. W czasie II wojny światowej ukrywał się przed gestapo, podczas powstania warszawskiego był kapelanem jednej z grup Armii Krajowej. Po wojnie Stefan Wyszyński pełnił funkcję rektora seminarium we Włocławku, w 1946 roku został mianowany biskupem, niedługo potem arcybiskupem i prymasem Polski. W 1953 roku Wyszyński dostąpił godności kardynała. Życiorys Wyszyńskiego jest ściśle powiązany z sytuacją polityczną Polski po II wojnie światowej – jako zwierzchnik polskiego Kościoła prowadził niebezpieczną grę z władzami PRL, wspierał opozycję, stanowczo potępiał władze za tłumienie protestów robotniczych. W latach 50-tych był 4-krotnie internowany. Działalność Wyszyńskiego zyskiwała niezwykle silny oddźwięk w polskim społeczeństwie. W latach 60-tych przewodniczył on obchodom Tysiąclecia Chrztu Polski, był również jednym z inicjatorów głośnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, ze słynnym sformułowaniem „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W latach 1980-81 był pośrednikiem w rozmowach między Solidarnością a władzami PRL. Zmarł w 1981 z powodu choroby nowotworowej. Biografia Wyszyńskiego jest wzorem niezłomnej walki o pokój i sprawiedliwość w oparciu o chrześcijańskie wartości, jest również dowodem niezwykłej roli jaką Kościół Katolicki odegrał w powojennej Polsce.


Śmierć Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński umiera 28/05/1981 w miejscowości Warszawa, Polska (na skutek choroby).


Cytaty Stefana Wyszyńskiego

Każda wielka rzecz musi kosztować i musi być trudna.

Nadesłane przez: gość

Wobec ludzi udręczonych własnym niepokojem, nic innego nie pozostaje, jak tylko udzielić im własnego spokoju, choćby przez milczenie, lepiej - przez uśmiech, lepiej - przez okazanie dobrego serca, uczynek, uprzejmość, drobną przysługę.

Nadesłane przez: gośćWasze pytania dotyczące Stefana Wyszyńskiego

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Stefanie Wyszyńskim

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Stefana Wyszyńskiego

  • Stefan Wyszyński przychodzi na świat w miejscowości Zuzela, Polska.
  • Stefan Wyszyński umiera w miejscowości Warszawa, Polska (na skutek choroby).


Miejsca Stefana Wyszyńskiego

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Zobacz także:


Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Znasz więcej faktów z życia Stefana Wyszyńskiego? Edytuj tę stronę.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.

Biografie:

Książki biograficzne:


FAQ


Kim był Stefan Wyszyński?

Polski duchowny nazywany "Prymasem Tysiąclecia".

Ile lat żył Stefan Wyszyński?

Stefan Wyszyński przeżył dokładnie 79 lat.

Kiedy urodził się Stefan Wyszyński?

Stefan Wyszyński urodził się 03/08/1901.

Kiedy zmarł Stefan Wyszyński?

Stefan Wyszyński zmarł 28/05/1981.

Gdzie urodził się Stefan Wyszyński?

Stefan Wyszyński urodził się w miejscowości Zuzela, Polska.

Gdzie zmarł Stefan Wyszyński?

Stefan Wyszyński zmarł w miejscowości Warszawa, Polska.

Używamy cookies.

Polityka Prywatności