Życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych polskich poetów z okresu II wojny światowej, który urodził się 22 stycznia 1921 roku. Był również podchorążym Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów i przede wszystkim był jednym z przedstawicieli Pokolenia Kolumbów.
Krzysztof był synem działacza Polskiej Partii Socjalistycznej oraz nauczycielki, katoliczki pochodzącej z rodziny żydowskiej. To właśnie świadomość pochodzenia żydowskiego znalazła odbicie w twórczości poety. Był on chorowitym dzieckiem, w dzieciństwie chorował na astmę, był zagrożony gruźlicą oraz miał słabe serce.
Jednak już w gimnazjum Baczyński, udowadniał swoją wiedzę z zakresu współczesnej mu literatury. Co ciekawe, fascynował się Ferdydurke autorstwa Witolda Gombrowicza do tego stopnia, że napisał ją po swojemu. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił Baczyńskiemu podjęcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ponieważ marzył o zostaniu grafikiem lub ilustratorem.
W roku 1940, po utworzeniu Getta warszawskiego, został z matką po aryjskiej stronie. Ryzykował wówczas, ponieważ w przypadku wykrycia żydowskiego pochodzenia jego oraz matki mogli zostać rozstrzelani na miejscu.
Baczyński uczestniczył między innymi w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na odcinku Tłuszcz – Urle, w dniu 27 kwietnia 1944 roku. Krzysztof Kamil Baczyński zginął podczas powstania warszawskiego w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku, jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Został śmiertelnie zraniony przez wyborowego strzelca ukrytego w budynku Teatru Wielkiego. W powstaniu warszawskim, kilka dni po śmierci męża w dniu 1 września 1944 roku, zginęła również Barbara Drapczyńska.
Pierwotnie Baczyński został pochowany na tyłach pałacu, jednak po wojnie ciało Baczyńskiego zostało przeniesione do kwatery A22–2–25 na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
Twórczość oraz całe życie Baczyńskiego stały się inspiracją do nagrania kilku filmów, m.in. Dzień czwarty. Co więcej, Krzysztof Kamil Baczyński został patronem bibliotek, drużyn harcerskich oraz szkół. Dodatkowo Sejm RP IX kadencji, zdecydował o ustanowieniu 2021 roku, Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Ciekawostki o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim
- Snajper, który go zastrzelił, skrył się prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. ~gość
- Interesujące ciekawostki o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim znaleźć można w książce "KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI" (wyd. Rytm Oficyna Wydawnicza).
Książki o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim
KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI
7.67 zł
dostawaRocznice
W roku 2024 przypada:
103. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
80. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Rodzina
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Ojciec: Stanisław Baczyński (pisarz)
Obywatelstwo
Polska
Data urodzenia
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
22/01/1921
(sobota)
Data śmierci
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
04/08/1944
w wieku 23 lat
Miejsce pochówku
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Wykształcenie
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Uniwersytet Warszawski
Znak Zodiaku
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
♒ Wodnik
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
Źródło grafik
fot. Unknown author / Unknown author