Kim był ...

Krzysztof Kamil Baczyński

Polski pisarz. ✝ 23.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych polskich poetów z okresu II wojny światowej, który urodził się 22 stycznia 1921 roku. Był również podchorążym Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów i przede wszystkim był jednym z przedstawicieli Pokolenia Kolumbów.

Krzysztof był synem działacza Polskiej Partii Socjalistycznej oraz nauczycielki, katoliczki pochodzącej z rodziny żydowskiej. To właśnie świadomość pochodzenia żydowskiego znalazła odbicie w twórczości poety. Był on chorowitym dzieckiem, w dzieciństwie chorował na astmę, był zagrożony gruźlicą oraz miał słabe serce.

Jednak już w gimnazjum Baczyński, udowadniał swoją wiedzę z zakresu współczesnej mu literatury. Co ciekawe, fascynował się Ferdydurke autorstwa Witolda Gombrowicza do tego stopnia, że napisał ją po swojemu. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił Baczyńskiemu podjęcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ponieważ marzył o zostaniu grafikiem lub ilustratorem.

W roku 1940, po utworzeniu Getta warszawskiego, został z matką po aryjskiej stronie. Ryzykował wówczas, ponieważ w przypadku wykrycia żydowskiego pochodzenia jego oraz matki mogli zostać rozstrzelani na miejscu.

Baczyński uczestniczył między innymi w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na odcinku Tłuszcz – Urle, w dniu 27 kwietnia 1944 roku. Krzysztof Kamil Baczyński zginął podczas powstania warszawskiego w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku, jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Został śmiertelnie zraniony przez wyborowego strzelca ukrytego w budynku Teatru Wielkiego. W powstaniu warszawskim, kilka dni po śmierci męża w dniu 1 września 1944 roku, zginęła również Barbara Drapczyńska.

Pierwotnie Baczyński został pochowany na tyłach pałacu, jednak po wojnie ciało Baczyńskiego zostało przeniesione do kwatery A22–2–25 na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Twórczość oraz całe życie Baczyńskiego stały się inspiracją do nagrania kilku filmów, m.in. Dzień czwarty. Co więcej, Krzysztof Kamil Baczyński został patronem bibliotek, drużyn harcerskich oraz szkół. Dodatkowo Sejm RP IX kadencji, zdecydował o ustanowieniu 2021 roku, Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Ciekawostki o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim

  • Snajper, który go zastrzelił, skrył się prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim znaleźć można w książce "KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI" (wyd. Rytm Oficyna Wydawnicza).

Znani ludzie zmarli młodo

Książki o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

Barbara Wachowicz

0
(0)

13.00


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.

Co wiemy o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim:

Biografia 1 książka 1 ciekawostka rodzina znak zodiaku

Krzysztof Kamil Baczyński

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

101. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

78. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Rodzina
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ojciec: Stanisław Baczyński (pisarz)

Obywatelstwo

Polska

Miejsce urodzenia
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Data śmierci
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

04/08/1944

w wieku 23 lat

Miejsce śmierci
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Miejsce pochówku
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Wykształcenie
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Uniwersytet Warszawski

Znak Zodiaku
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

♒ Wodnik

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.23 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Źródło grafik

fot. Unknown author / Unknown author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.