Kim był ...

Zygmunt Szendzielarz

Polski żołnierz, major kawalerii WP i AK. ✝ 40.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Łupaszki

Zygmunt Edward Szendzielarz

Zygmunt Szendzielarz przyszedł na świat 12 III 1910, a zmarł 8 II 1951, stracony przez bezpiekę. Karierę zawodową związał z armią, początkowo z Wojskiem Polskim II RP, potem zasłynął jako dowodzący podziemnymi jednostkami AK, w konspiracji posługiwał się pseudonimem „Łupaszka”.

Przed rokiem 1939

Zygmunt urodził się w rodzinie Karola i Eufrozyny Szendzielarzów, miał sześcioro rodzeństwa. Nauki pobierał w gimnazjum we Lwowie, a później w Stryju. Od początku związał swoją karierę zawodową z wojskiem – ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty i Szkołę Podchorążych Kawalerii. 28 stycznia 1939 roku wziął ślub z Anną Swolkień, w listopadzie urodziła się ich córka Barbara.

Wybuch wojny i działalność konspiracyjna

Brał udział w wojnie obronnej Polski jako dowódca 2. szwadronu 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, będącej częścią Wileńskiej Brygady Kawalerii. We wrześniu przeszedł szlak bojowy od Piotrkowa Trybunalskiego do okolic Sambora, odbywając wiele potyczek z wrogiem. Po zakończeniu działań wojennych próbował przedostać się do Francji do odtwarzanego Wojska Polskiego, ale bezskutecznie, powrócił więc do Wilna. Tam włączył się w działalność konspiracyjną ZWZ-AK. W tym okresie przyjął pseudonim „Łupaszka” (spotykana często forma „Łupaszko” jest prawdopodobnie wynikiem błędu). W 1943 roku objął dowództwo nad 5 Wileńską Brygadą AK, która zasłynęła między innymi bitwą pod Worzianami.

Walka antykomunistyczna

„Łupaszko” nie złożył broni i walczył w partyzantce z komunistami, zaangażował się w działalność propagandową. 30 czerwca 1948 roku Zygmunt Szendzielarz został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu w Warszawie. Sąd skazał go na 18-krotną karę śmierci, wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku, a ciało zostało pochowane w nieznanym miejscu. W 2013 roku IPN odkrył szczątki „Łupaszki” na Powązkach.

Biografie Żołnierzy Wyklętych

Książki o Łupaszce

Major Łupaszka

Joanna Wieliczka-Szarkowa

0
(0)

11.90


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.

Pełne nazwisko

Zygmunt Edward Szendzielarz

Stopień wojskowy
Łupaszki

  • major

Rocznice

W roku 2024 przypada:

114. rocznica urodzin Łupaszki

73. rocznica śmierci Łupaszki

Rodzina
Łupaszki

Małżonek: Hanka Szendzielarz

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Łupaszki

#1

Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości.

Zygmunt Szendzielarz, nadesłane przez gość

#2

Niech mnie historia osądzi, ale nie chcę, żeby kiedykolwiek nasi żołnierze byli wieszani na murach i bramach Wilna.

Zygmunt Szendzielarz, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Łupaszki

Stryj, Obwód lwowski, Ukraina

Stryj, Obwód lwowski, Ukraina

Data śmierci
Łupaszki

08/02/1951

w wieku 40 lat

Miejsce śmierci
Łupaszki

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Miejsce pochówku
Łupaszki

Grób Łupaszki

Mateusz Opasiński, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Przyczyna śmierci

w wyniku wykonania kary śmierci, morderstwo

Zawód
Łupaszki

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Znak Zodiaku
Łupaszki

♓ Ryby

Pseudonimy
Łupaszki

Łupaszka

Łupaszko

Łopaszko

Wzrost
Łupaszki

179 cm

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.