Zygmunt Szendzielarz

Polski żołnierz, major kawalerii WP i AK. ✝ 40.

Pełne nazwisko: Zygmunt Edward Szendzielarz
Pseudonimy: Łupaszka
Data urodzenia:
Data śmierci: w wieku 40 lat
Przyczyna śmierci: w wyniku wykonania kary śmierci morderstwo
Znak Zodiaku: ♓ Ryby
Miejsce urodzenia: Stryj, Obwód lwowski, Ukraina
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
Wzrost: 179 cm
W roku 2019 przypada: 109. rocznica urodzin i 68. rocznica śmierci.
Porównujemy ceny książek w ponad 20 księgarniach:


Życiorys Łupaszki

Zygmunt Szendzielarz przyszedł na świat 12 III 1910, a zmarł 8 II 1951, stracony przez bezpiekę. Karierę zawodową związał z armią, początkowo z Wojskiem Polskim II RP, potem zasłynął jako dowodzący podziemnymi jednostkami AK, w konspiracji posługiwał się pseudonimem „Łupaszka”.

Przed rokiem 1939

Zygmunt urodził się w rodzinie Karola i Eufrozyny Szendzielarzów, miał sześcioro rodzeństwa. Nauki pobierał w gimnazjum we Lwowie, a później w Stryju. Od początku związał swoją karierę zawodową z wojskiem – ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty i Szkołę Podchorążych Kawalerii. 28 stycznia 1939 roku wziął ślub z Anną Swolkień, w listopadzie urodziła się ich córka Barbara.

Wybuch wojny i działalność konspiracyjna

Brał udział w wojnie obronnej Polski jako dowódca 2. szwadronu 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, będącej częścią Wileńskiej Brygady Kawalerii. We wrześniu przeszedł szlak bojowy od Piotrkowa Trybunalskiego do okolic Sambora, odbywając wiele potyczek z wrogiem. Po zakończeniu działań wojennych próbował przedostać się do Francji do odtwarzanego Wojska Polskiego, ale bezskutecznie, powrócił więc do Wilna. Tam włączył się w działalność konspiracyjną ZWZ-AK. W tym okresie przyjął pseudonim „Łupaszka” (spotykana często forma „Łupaszko” jest prawdopodobnie wynikiem błędu). W 1943 roku objął dowództwo nad 5 Wileńską Brygadą AK, która zasłynęła między innymi bitwą pod Worzianami.

Walka antykomunistyczna

„Łupaszko” nie złożył broni i walczył w partyzantce z komunistami, zaangażował się w działalność propagandową. 30 czerwca 1948 roku Zygmunt Szendzielarz został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu w Warszawie. Sąd skazał go na 18-krotną karę śmierci, wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku, a ciało zostało pochowane w nieznanym miejscu. W 2013 roku IPN odkrył szczątki „Łupaszki” na Powązkach.

Śmierć Łupaszki

Zygmunt Szendzielarz umiera 08/02/1951 w miejscowości Warszawa, Polska (morderstwo).


Książki biograficzne o Łupaszce

Dostępna w 19 księgarniach


Prezentowana tu książka dr. Jerzego C. Malinowskiego jest pierwszą częścią stanowczej i kompetentnej demaskacji tekstu Piotra Zychowicza pt. Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklę (...)

Dostępna w 3 księgarniach


Przedstawiamy archiwum Żołnierzy Wyklętych. To kolejny tom z serii prezentującej prawdziwe losy najwybitniejszych żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia. (...)"Biografia jednego z najsłynniejszych „żołnierzy wyklętych”; zawodowego oficera Wojska Polskiego, uczestnika kampanii polskiej 1939 r., dowódcy 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK."Książki poruszające wątki z życiorysu Łupaszki

Dostępna w 19 księgarniach


Wspomnienia "Zawiszy" z oddziału "Kmicica" i 5. Wileńskiej Brygady AK legendarnego Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszki?. (...)


Zanim przejdziesz dalej
Sprawdź najciekawsze książki tego miesiąca:

Cytaty Łupaszki

Brak przesłanych cytatów.


Wasze pytania dotyczące Łupaszki (FAQ)

Brak przesłanych pytań.


Wasze wspomnienia o Łupaszce

Brak przesłanych wspomnień.Wydarzenia z życia Łupaszki

  • Zygmunt Szendzielarz przychodzi na świat w miejscowości Stryj, Obwód lwowski, Ukraina.
  • Zygmunt Szendzielarz umiera w miejscowości Warszawa, Polska (morderstwo).

Przydatne linki


Miejsca Łupaszki

Miejsce urodzenia:
Miejsce śmierci:

Disclaimer

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne. Nie wykluczamy jednak możliwości pojawienia się błędów.

Dodaj treść

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Jeśli chcesz, zaznacz jakiego rodzaju jest to komentarz. Ułatwi nam to moderację.


FAQ

W budowie