Biografia zespołu Wilki


Historia zespołu Wilki

Wilki – polski zespół grający rock i pop rock. Wilki założył w 1991 r. w Warszawie Robert Gawliński, który wcześniej śpiewał w Madame, Made In Poland i Operze. Do muzyka dołączyli W. Bruślik, R. Ochnio i P. Szkudelski.

Już podczas pracy nad pierwszym albumem („Wilki” z 1992 r.) ustalił się skład zespołu (Robert Gawlińaki, Mikis Cupas, Michał Rollinger, Adam Żwirski, Darek Nowak). Gawliński stał się liderem grupy.

Debiutancka płyta okazała się prawdziwym bestsellerem, a utwory „Son of the blue sky”, „Aborygen”, „Eli lama sabachtani” stały się przebojami.

Rok później ukazały się bardzo dobrze przyjęte „Przedmieścia”. W 1994 r. powstał akustyczny koncertowy album „Acousticus Rockus”.

W 1995 r. Wilki zawiesiły swoją działalność, a muzycy skupili się na karierach solowych oraz innych projektach. Gawliński wydał „Solo”, „Kwiaty jak relikwie”, „X” i „Grę”. W 2000 r. muzycy pracowali wspólnie nad płytą „Największe przeboje” i zadecydowali o reaktywacji zespołu.

Udali się w wielką trasę koncertową. Dwa lata później ukazał się ich przebój „Baśka” oraz album „4”. Dużą popularnością cieszyło się także ich kolejne wydawnictwo „Watra”. W 2009 r. Wilki nagrały koncert MTV Unplugged.

W trakcie prac nad pierwszą płytą niespodziewanie zmarł basista zespołu Adam Żwirski. Zadedykowano mu piosenkę „Son of the blue sky”.

W 2008 r. z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej zespół Wilki nagrał piosenkę „Idziemy na mecz”.

W 1999 r. Robert Gawliński zagrał Edwarda Stachurę w filmie „Wojaczek”.Członkowie zespołu Wilki

Biografia

Robert Gawliński

Robert Gawliński – urodzony 31 sierpnia 1963 r. w Warszawie, polski muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów. Gawliński jest liderem zespołu…

Używamy cookies.

Polityka Prywatności