Oskarżeni w procesie norymberskim
„Procesem Norymberskim” zwykło się nazywać sądowe postępowanie karne, które było prowadzone w latach 1945-1949 przeciwko największym zbrodniarzom III Rzeszy. Postępowanie to prowadzone było przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.
W trakcie procesu, który łącznie był prowadzony przeciwko 22 osobom, Sowieci próbowali dowieść, że za zbrodnię katyńską odpowiadają Niemcy. Proces Norymberski był procesem bezprecedensowym z tego względu, że po raz pierwszy została tu zastosowana zasada odpowiedzialności karnej przypisanej przywódcom państwowym za zbrodnie międzynarodowe. Podczas procesu przywódcy zostali oskarżeni o następujące zbrodnie: uczestnictwo w spisku powiązanej z zbrodnią międzynarodową, zbrodnią przeciwko pokojowi, zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości.
Proces Norymberski odbywał się w Pałacu Sprawiedliwości, a akt oskarżenia został opracowany już podczas trwającej wojny. Zawierał on oskarżenia o przestępstwa, które popełnili naziści w czasie wojny. W akcie tym pominięto kwestię okupacji niemieckiej w Polsce, germanizację czy też getta żydowskie. Akt oskarżenia przeciwko nazistom był modyfikowany podczas procesu, co umożliwiło jego rozszerzenie i dołączenie niezbędnych materiałów dowodowych.