Zbigniew Zamachowski - życiorys
Zbigniew Zamachowski – wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki oraz piosenkarz. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego swoich czasów w Polsce. Urodził się 17 lipca 1961 w Brzezinach, ukończył technikum i szkołę muzyczną. W 1985 roku został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFiT w Łodzi.
Jego debiut aktorski stanowi wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej Majówce” Krzysztofa Regulskiego z 1981 roku. Natomiast jako aktor teatralny zaistniał w 1983 roku, a już dwa lata później otrzymał nagrodę za rolę w przedstawieniu „Syn marnotrawny” na Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych w Łodzi.
Jest laureatem szeregu nagród tak polskich, jak i zagranicznych. Otrzymał m.in. prestiżową Nagrodę Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie i teatralne, Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, a także Nagrodę im. Bardiniego. Kilkukrotnie wręczano mu Wiktory oraz Złote Kaczki i szereg innych nagród.
Najczęściej dało się go zobaczyć w filmach Kazimierza Kutza (m.in. „Pułkownik Kwiatkowski”) Krzysztofa Kieślowskiego (m.in. „Trzy kolory: Biały) oraz Andrzeja Wajdy, Macieja Wojtyszki i Wojciecha Marczewskiego. Obecnie pracuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.
W 2012 roku był również jurorem w programie Telewizji Polskie pt. „Bitwa na głosy” oraz współprowadził poranny program „Pytanie na śniadanie”. W 2020 roku prowadzi również audycję poświęconą muzyce w Radiu Nowy Świat.
Trzykrotnie żonaty i trzykrotnie rozwiedziony – najpierw z Anną Komornicką, później z Aleksandrą Justą, z którą ma czwórkę dzieci, a następnie z dziennikarką Moniką Richardson.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze”
Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami w 2010 roku.
Miłośnik piłki nożnej, tenisa oraz golfa.
Szerszy życiorys Zbigniewa Zamachowskiego
Co wiemy o Zbigniewie Zamachowskim? Zbigniew Zamachowski niedoszły ekonomista, obecnie jeden z bardziej znanych i lubianych aktorów w Polsce. Należy do aktorów wszechstronnych, odnajdujących się w każdej kreacji. Jest też lektorem, wykładowcą i kompozytorem.
Dzieciństwo
Zbigniew Zamachowski urodził się w Brzezinach w dniu 17 lipca 1961 roku. Od wczesnego dzieciństwa zdradzał talent muzyczny, lubił śpiewać i grać. Ze wspomnień matki, wiemy, że był zdolnym, ale leniwym uczniem.
Przejawiał też dużą empatię w stosunku do rówieśników. Potrafił oddać swoje rzeczy biedniejszym dzieciom. Rodzina Zamachowskich nie należała do majętnych, młody Zbigniew dorabiał po szkole jako organista, grając w Urzędzie Stanu Cywilnego w Brzezinach. W ten sposób wspierał rodziców.
Dzieciństwo definitywnie zakończyło się kiedy stracił ojca jako 18-latek, według pogłosek ojciec popełnił samobójstwo na oczach syna, o czym sam Zamachowski nigdy nie wspomina.
Po zdaniu matury odbywał praktyki w zakładach dziewiarskich w Łodzi. Jednak natura artysty zwyciężyła. Ze względu na wadę wymowy – seplenił (wybity ząb), do szkoły teatralnej przyjęty został warunkowo.
Studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, ukończył w roku 1985.
Kariera zawodowa
Karierę zawodową Zamachowskiego można podzielić na następujące nurty:
- teatralny
- filmowy
Kariera teatralna
Na scenie teatralnej zadebiutował już w trakcie studiów, w roku 1983 w Teatrze Studyjnym ’83 w Łodzi. Początki współpracy polegały na opracowaniu muzyki do przedstawienia „Bal manekinów”. W tym samym teatrze odegrał rolę Mikołaja w sztuce „Płatonow”.
Po ukończeniu studiów podjął pracę w Teatrze Studio w Warszawie. Grał tam między innymi w spektaklach: „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Działanie uboczne” i wielu innych.
W 1988 roku wystąpił także w Teatrze Telewizji w „Wiosennych wodach” Turgieniewa.
W 1997 roku rozpoczął pracę w Teatrze Narodowym, w którym pracuje do dziś. Wsławił się rolami w „Kartotece” Różewicza oraz „Ślubie” Gombrowicza.
Kilkakrotnie występował gościnnie także na scenie Teatru Scena Prezentacje w Warszawie
Za role teatralne otrzymał sporo nagród i wyróżnień.
Kariera filmowa
Debiutował w filmie „Wielka majówka” w roku 1981. Lata 80 i 90 obfitują w liczne większe lub mniejsze role w polskim dorobku filmowym. W 1994 roku otrzymał nagrodę Złotych lwów, za rolę w filmie „Nawrócony”.
Zamachowski zdobył wiele nagród za role filmowe. Doceniany jako aktor pierwszo- i drugoplanowy. Filmy, dzięki którym zdobył sławę to: „Dekalog X” oraz „Trzy kolory Biały”.
Znany jest też z filmów: „Cześć Tereska„, „Ogniem i mieczem„, „Skazany na bluesa„. Swoimi kreacjami zdobył sobie uznanie krytyków i publiczności stając się jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów.
Zamachowski nie stroni też o dubbingu filmowego. Jedna z najsympatyczniejszych postaci, której aktor użyczył swojego głosu to osioł ze Shreka.
Inne formy aktywności zawodowej
Zbigniew Zamachowski wykłada piosenkę aktorską w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od roku 2008 udziela się w Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. W 2013 roku wraz ze swoją ówczesną małżonką prowadził popularny program telewizyjny Pytanie na śniadanie.
Aktor także komponuje i pisze wiersze.
Życie prywatne
Zamachowski trzykrotnie wszedł na ślubny kobierzec. Pierwszą żoną została Anna Komornicka – małżeństwo trwało 3 lata. Drugą życiową towarzyszką została Aleksandra Justa. Z tego związku Zamachowski ma czworo dzieci: Marię (1994), Antoniego (1997), Tadeusza (2000) i Bronisławę (2002). Niestety i to małżeństwo się rozpadło.
Przyczyną był głośny romans z Moniką Richardson, która po rozwodzie została jego trzecią małżonką. Małżeństwo to także rozpadło się w atmosferze skandalu na skutek niewierności Zamachowskiego. W roku 2021 doszło do trzeciego rozwodu.
1 września 2021 ukazała się książka napisana przez Beatę Nowicką: „Zbyszek przez przypadki„. Jest to obszerny wywiad z aktorem, z którego można dowiedzieć się wiele o dzieciństwie i życiu Zamachowskiego.
Wydanie książki zbiegło się z 60 urodzinami aktora i 40-leciem pracy aktorskiej.
Członkowie Polskiej Akademii Filmowej Członkowie Polskiej Akademii Filmowej
Obywatelstwo
Polska
Wykształcenie
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Imiona i ich znaczenie
Wzrost
170 cm
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.