Opracowany przez Beatę Mielczarek rękopis tekstu Autobiografii Wlastimila Hofmana (ur. 27.04.1881 w Pradze) przywraca pamięć o malarzu, debiutującym w okresie…
Życie szachowe w Warszawie rozpoczęło się na dużą skalę pod koniec lat dwudziestych XIX w. Mistrzowie gry królewskiej spotykali się…
Pietyzm, z jakim obchodzi się autor z analizowanymi materiałami, budzi niekłamany podziw. Niewykluczone, że pewien wpływ na tę postawę odegrały…
Przedstawienie działalności dyplomatycznej i politycznej Edwarda Raczyńskiego nie było zadaniem łatwym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie działał bowiem w czasach…
Michał Kazimierz Pac herbu Gozdawa (ur. ok. 1624, zm. 4 kwietnia 1682 w Wace pod Wilnem) – hetman wielki litewski…
Poglądy polityczne i gospodarcze Juliusza Poniatowskiego, wśród których najważniejsze były niepodległość Polski i jej rozwój gospodarczo-społeczny, opierały się zarówno na…
Ppor. Michał Wysocki ps.Wit to postać nietuzinkowa nie tylko w kontekście jego bohaterskich dokonań wojennych, ale przede wszystkim przymiotów czysto…
W pracy zaprezentowano listy Dawida Lazera i Marka Chagalla. Dawid Lazer pochodził z Krakowa. Był synem Szymona Menachema Lazera, hebraisty…
January Grzędziński był jednych z pierwszych polskich inżynierów lotnictwa, żołnierzem w Legionach Polskich w czasie I wojny światowej, adiutantem marszałka…
Współpraca Jerzego Giedroycia i Gyrgya Gmriego przyniosła wymierne korzyści dla obu stron. Redaktor miał pod ręką eksperta, korespondenta, pośrednika do…
Tytułowy bohater pracy jest bardzo mało znany, a przecież 100 lat życia i działalności księdza Kiedrowskiego to opowieść tak niezwykła,…
"Profesor Jerzy Zubrzycki (1920-2009) urodził się w Polsce, w czasach II wojny światowej służył z wyróżnieniem w Wojsku Polskim, był…
Używamy cookies.
Polityka Prywatności