Kim był ...

Św. Dominik

Święty Kościoła katolickiego, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego i hiszpański prezbiter. ✝ 50.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Dominika

Święty Dominik był założycielem Zakonu Kaznodziejskiego, hiszpańskim prezbiterem oraz człowiekiem, który poświęcił swoje życie głoszeniu wiary i dobrej nowiny. Jego imię wywodzi się od łacińskiego słowa dominicus, które oznacza „należący do Boga” – i to właśnie ono najlepiej opisuje świadectwo jego działalności. Jak wygląda biografia tego wyjątkowego świętego?

Dzieciństwo świętego Dominika

Według zachowanych podań i dokumentów historycznych święty Dominik przyszedł na świat około 1170 roku w niewielkiej hiszpańskiej miejscowości Caleruega jako syn Felixa Nunexa oraz błogosławionej Joanny Garces.

Chłopiec należał do szlacheckiego rodu Guzmanów i już od najmłodszych lat jego istnienie przeznaczono do stanu duchownego.

Jego dzieciństwo było pozbawione większych trosk, co sprawiło, że ze spokojem i otwartym umysłem mógł poświęcić się poszerzaniu wiedzy. W wielu zaledwie 14 lat został wysłany przez rodziców do głównej szkoły w Palencji, gdzie początkowo studiował nauki wyzwolone, a później teologię.

Tak przygotowany do życia święty Dominik pewnie wkroczył w etap dorosłości, która przyniosła mu wiele wyzwań.

Czas kariery świętego Dominika

Niedługo po ukończeniu studiów w Salamance, już w 1196 roku, święty Dominik przyjął święcenia kapłańskie. Początkowo został mianowany kanonikiem katedry w Osmie, a kilka lat później, dzięki ciężkiej pracy oraz nieopisanej wiedzy i mądrości, stał się wiceprzewodniczącym jej kapituły.

W 1203 roku święty towarzyszył w podróży do Niemiec wybitnemu biskupowi, Dydakowi z Azevedo, i to właśnie ten moment w jego życiu znacząco zaważył o dalszych dokonaniach młodzieńca.

W czasie drogi, w okolicach południowej Francji, spotkał on wysłanników powołanych do zwalczania herezji albigensów i waldensów, do których postanowił dołączyć.

W tym okresie swojego życia święty Dominik chodził od wioski do wioski, nawracając niewiernych i tłumacząc wszelkie zawiłości i niepewności nauk chrześcijańskich, co przysporzyło mu nie tylko doświadczenia, ale również motywacji do dalszego działania na rzecz kościoła.

Święty Dominik – schyłek życia

sw-dominik

W hiszpańskiej diecezji w 1207 roku dzięki świętemu Dominikowi zrodził się zalążek nowej rodziny zakonnej – Zakon Kaznodziejski, dom i miejsce spotkań dominikanów. Pomimo trwającej krucjaty przeciwko albigensom i waldensom, Dominik i jego misjonarze wytrwale głosili swoje kazania i nawoływali do wiary w jednego Boga.

Oficjalnie Zakon Kaznodziejski powstał w 1215 roku i wszedł do grona tak zwanych „zakonów żebrzących”, które wymagały od swoich zakonników ścisłego ubóstwa, wyrzeczenia się dóbr doczesnych i daleko idącego posłuszeństwa.

Święty Dominik, uznany za człowieka nieustannej modlitwy, odszedł 6 sierpnia 1221 roku w Bolonii. Dzisiaj jest patronem Zakonu Kaznodziejskiego, Zakonu Dominikanek Klauzurowych, a także miast: Bolonii, Kordoby i Rzymu.

Ostatnie wypowiedziane przez niego słowa brzmiały „Miejcie miłość, strzeżcie pokory i nie odstępujcie od ubóstwa”, co wydaje się być najlepszym świadectwem jego działalności.

Master of the Order of Preachers

swiety-dominik

Rocznice

W roku 2024 przypada:

854. rocznica urodzin Św. Dominika

803. rocznica śmierci Św. Dominika

Obywatelstwo

Królestwo Kastylii

Data urodzenia
Św. Dominika

08/08/1170

(sobota)

Data śmierci
Św. Dominika

06/08/1221

w wieku 50 lat

Miejsce pochówku
Św. Dominika

Arca di San Domenico

Wyznanie i światopogląd
Św. Dominika

Znak Zodiaku
Św. Dominika

♌ Lew

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.