Kim był ...

Św. Ignacy Loyola

Święty kościoła katolickiego, założył zakon jezuitów, prezbiter i teolog, patron rekolekcji w kościele katolickiem, żołnierzy oraz matek oczekujących dziecka i kobiet rodzących. ✝ 64.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Ignacego Loyola

Święty Ignacy Loyola to założyciel Towarzystwa Jezusowego. Jego dewiza: Ku większej chwale Boga jest wciąż żywa nie tylko wśród jezuitów, ale i wśród wielu wiernych Kościoła Katolickiego. Życie tego wyjątkowego świętego pokazuje jak przewrotne i nieprzewidywalne magą być plany Boga wobec każdego człowieka.

Dzieciństwo Ignacego Loyoli

Święty Ignacy Loyola pochodził z Kraju Basków, autonomicznej prowincji Hiszpanii. Urodził się jako Inigo w wielodzietnej rodzinie zamożnego feudała baskijskiego. Był najmłodszym z trzynaściorga rodzeństwa, a jego matka zmarła niedługo po porodzie. Według przekazów za jego wychowanie odpowiadała żona kowala.

Swoją przyszłość wiązał z wojskiem i życiem dworskim. Od najmłodszych lat przyuczano go do służby na dworze królewskim. Szybko rozpoczął służbę wojskową, gdzie odnosił sukcesy. Nie brakowało mu pojedynków, zabawy i uroków dworskiego życia.

Nie stronił od używek i hazardu. Piął się po drabinie kariery.

Moment przełomowy w życiu świętego nastąpić miał w 1521 roku. Wtedy to, kiedy z narażeniem życia bronił twierdzy Pampeluny, kula armatnia roztrzaskała mu lewą nogę.

Długo wracał do zdrowia i bywały momenty, że nie dawano mu szans na przeżycie. Jednak w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła nastąpił moment zwrotny – w procesie zdrowienia i w całym życiu Ignacego.

Nawrócenie – działalność chrystianizacyjna

Czas rekonwalescencji poświęcił na lekturę Ewangelii i żywotów świętych. Traumatyczne przeżycie, bliskość śmierci i lektura Pisma Świętego odmieniły św. Ignacego Loyolę. Postanowił zerwać z próżnym życiem, pokusami cielesnymi i poświęcić się Bogu. W 1522 roku porzucił karierę rycerza, a swoją zbroję przekazał żebrakowi.

Udał się pieszo ponad 400 km w pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Montserrat, a następnie do Manresy, gdzie zamieszkał w szpitalu. W ciągu dnia służył chorym, a wieczorami oddawał się modlitwie.

Podczas modlitwy medytował, a swoje przemyślenia zapisywał. Stały się one podstawą „Ćwiczeń duchowych”- dzieła życia św. Ignacego Loyoli, które w 1548 roku zyskało aprobatę papieża.

W 1526 roku zaczął w Alkali studiować teologię i filozofię. W 1528 roku udał się do Paryża, gdzie uczył się łaciny. Tam też pod wpływem historii o męczenniku z Antiochii zmienił swoje imię na Ignacy.

W1534 roku złożył śluby czystości i ubóstwa, a w 1537 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę apostolską.

Wraz z innymi duchownymi: Piotrem Fabrem z Sabaudii i Franciszkiem Ksawerym z Nawarry założyli zakon Towarzystwa Jezusowego. Został on zatwierdzony przez papieża 27 września 1540 roku.

Św. Ignacy Loyola został jego pierwszym generałem. W tym czasie rozpoczął także prace nad Konstytucjami Towarzystwa Jezusowego.

Schyłek życia świętego

W 1548 zostały wydane „Ćwiczenia duchowne” Ignacego Loyoli. To wiekopomne dzieło stało się powodem kolejnego w życiu świętego śledztwa inkwizycji. Ignacy Loyola pełnił funkcję generała towarzystwa do swojej śmierci w 1556.

Towarzystwo Jezusowe liczyło już wtedy ponad 1000 członków.

Od momentu nawrócenia przez całe życie Ignacy Loyola nauczał na podstawie opracowanych przez siebie ćwiczeń duchowych. Pod koniec życia z pomocą sekretarza spisał także swoją autobiografię. Święty Ignacy został kanonizowany przez Grzegorza XV w 1622 roku. Już w XIX wieku Pius XI ogłosił go patronem rekolekcji.

generał zakonu jezuitów mistycyzm

Św. Ignacy Loyola

Najważniejsze dzieła
Św. Ignacego Loyola

  • Ćwiczenia duchowne

Rocznice

W roku 2024 przypada:

533. rocznica urodzin Św. Ignacego Loyola

468. rocznica śmierci Św. Ignacego Loyola

Rodzina
Św. Ignacego Loyola

Ojciec: Beltrán II Ibáñez de Loyola

Matka: Maria Sáenz de Licona y Balda

Znajomość języków
Św. Ignacego Loyola

język baskijski, język hiszpański, język łaciński

Obywatelstwo

Hiszpania / Królestwo Kastylii

Data śmierci
Św. Ignacego Loyola

31/07/1556

w wieku 64 lat

Miejsce pochówku
Św. Ignacego Loyola

Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie

Wykształcenie
Św. Ignacego Loyola

Collège Sainte-Barbe / Complutense University / Uniwersytet Paryski

Wyznanie i światopogląd
Św. Ignacego Loyola

Znak Zodiaku
Św. Ignacego Loyola

♏ Skorpion

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.