Św. Elżbieta Węgierska - życiorys
Św. Elżbieta jest patronką miłosierdzia chrześcijańskiego i tak też była nazywana. Wspominki Świętej przypadają na dzień 17 listopada. Św. Elżbieta Węgierska była kobietą ogromnego miłosierdzia, która jako księżna oddała się posłudze na rzecz pielęgnowania chorych i cierpiących.
Dzieciństwo
Elżbieta Węgierska przyszła na świat w roku 1207 na zamku Sarospatak w Bratysławie. Wywodziła się z królewskiego domu Arpadów. W wieku zaledwie czterech lat, jako mała dziewczynka została zaręczona z Ludwikiem IV.
Jako czteroletnia zaręczona dziewczynka przybyła na dwór w Wartburgu, gdzie pod czujnym okiem Zofii z Wietelsbachów nabierała ogłady i uczyła się dworskich zwyczajów. Niespodziewana śmierć jej matki była punktem zwrotnym w życiu małej dziewczynki.
W wieku sześciu lat osierocona przez matkę Elżbieta zaczęła szukać pocieszenia w Bogu oraz stała się dzieckiem nad wyraz skupionym. Elżbieta cechowała się oddaniem Bogu i częste chwile swojego dzieciństwa spędzała w zamkowej kaplicy skupiona na rozmyślaniu o wierze i kruchości życia.
Czas rozwoju
Św. Elżbieta Węgierska już za młodu cechowała się niezwykłą pokorą. Świadczy o tym jej zachowanie, podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jako mała dziewczynka, będąc w kościele, zdjęła z głowy swą koronę i odłożyła obok siebie. Sama Święta ten gest wyjaśniła jako konieczny, gdyż będąc tylko człowiekiem, nie powinna wywyższać się w obliczu jej Boga i Króla.
Osierocona przez matkę dziewczynka nie znalazła oparciu w ojcu. Otoczenie dworskie stanowczo odradzało Ludwikowi zawarcie związku małżeńskiego, który mimo licznych sprzeciwów ze strony matki oraz dworu postanowił wziąć ją za żonę.
Święta Elżbieta była wzorem kochającej żony i matki trójki dzieci. Przywdziewała strój wdowi za każdym razem podczas nieobecności męża oraz złożyła ślub czystości w wypadku, gdyby została wdową.
Podczas dwuletniej wyprawy jej męża, Niemcy nawiedziła klęska nieurodzaju i głodu. Elżbieta w trosce o swój lud podjęła się wszelkich działań, aby pomóc potrzebującym.
Osobiście zaczęła wydzielać żywność ze spichrzów zamkowych oraz za pomocą dwórek pielęgnowała chorych. Księżna została oskarżona o opróżnienie spichrzów zamkowych. Jednak kochający mąż wierzył w słuszność jej działań.
Elżbieta owdowiała w wieku zaledwie dwudziestu lat, gdy jej mąż zachorował i zmarł na febrę podczas wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej. Święta postanowiła opuścić zamek wraz z dziećmi i zająć się tułaczką, która okazała się być dla niej niezwykle trudnym doświadczeniem.
Po roku tułaczki przybyła do Marburga, gdzie zrozumiała, że Bóg wybrał ją do samotności i życia we wspólnocie z biednymi i chorymi.
Schyłek życia
Zaledwie dwudziestojednoletnia Elżbieta, zdecydowała się na złożenie ślubu wyrzeczenia się świata. Kierując się radami spowiednika, oddała własne dzieci na odpowiednie wychowanie. Przez ostatnie lata swojego życia z pokorą służyła Bogu i spełniała uczynki miłosierne.
Pozwoliło to Świętej odnaleźć poczucie spełnienia swojego powołania. Osobiście doglądała chorych w założonym przez siebie szpitalu pod powołaniem św. Franciszka z Asyżu. Św. Elżbieta Węgierska zmarła z wyczerpania w wieku dwudziestu czterech lat.
Obywatelstwo
Węgry
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.