Stanisław Grzesiuk - życiorys
Stanisław Grzesiuk – urodzony 6 maja 1918 roku, w Małkowie obok Cycowa. Zmarł 21 stycznia 1963 roku w Warszawie. Z zawodu elektromechanik, znany wykonawca warszawskich ballad podwórkowych, zasłynął jako pisarz.
W roku 1940 pojmany podczas łapanki i przewieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, gdzie był więziony do roku 1945. Swoje wspomnienia z tego okresu opisał w książce pt.”Pięć lat kacetu” (1958r.)
Nazywany bardem Czerniakowa, gdzie spędził całe dzieciństwo oraz młodość – Grzesiuk opisuje obyczaje proletariackie w książce pt. „Boso, ale w ostrogach” z 1959r.
Od roku 1947 chorował i leczył się na gruźlicę płuc, co było skutkiem przebywania w niemieckich obozach. Przebywał w sanatoriach, przeszedł dwie operacje, a swoją walkę z chorobą opisał w książce zatytułowanej „Na marginesie życia”, wydanej rok po jego śmierci (1964 r.) Zmarł na gruźlicę. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W roku 1979 jego imieniem nazwano jedną z warszawskich ulic, w dzielnicy Czerniaków. W 2006r. miała miejsce realizacja filmu pt. „Grzesiuk, chłopak z ferajny”, w 2018r. nakręcono kolejny film dokumentalny pt.”Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, w którym wystąpiła wnuczka Stanisława Grzesiuka.
Obywatelstwo
Polska
Zawód
Znany/a głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.