Kim jest ...

Piotr Fronczewski

Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. 78 lat(a)


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Piotra Fronczewskiego

Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 roku w Łodzi. Znany również pod pseudonimem Franek Kimono, Crazy Zdzich, oraz Pan Kimono.

Swój debiut aktorski zaliczył jeszcze jako dziecko. Mając 12 lat, wystąpił w filmie „Wolne Miasto” reżyserii Stanisława Różewicza, rozpoczynając tym samym niezwykle barwną karierę.

Z tym samym reżyserem pracował również 9 lat później przy „Westerplatte”. W międzyczasie brał udział w słuchowiskach radiowych, oraz w spektaklach Teatru Syrena, gdzie pracował jego ojciec.

Swój talent mógł w pełni zaprezentować rok po ukończeniu Wydziału Aktorskiego na PWST (1968).

Angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym pozwolił mu sprawdzić i oszlifować swoje umiejętności przy rolach takich jak Aleks w spektaklu „Litość Boga” Jeana Cau (1972, reż. Maciej Englert), czy Arlekin w „Królu Jeleniu” Carlo Gozziego (1972, reż. Giovanni Pampiglione).

Pośród teatrów, najdłuższą i najbardziej obfitą relację nawiązał z Teatrem Dramatycznym, występując na jego deskach pełną dekadę.

To w tym miejscu wcielał się w Ryżuchina z „Człowieka znikąd” (1972, reż. Ludwik Renè), oraz samego Bartleby z „Bartleby – Zawieyski” (1973, reż. Witold Skaruch).

W późniejszych latach można było zobaczyć Fronczewskiego w dziełach wystawianych przez Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Ateneum i Teatr 6.

Nadzwyczajny talent aktorski rozwijał nie tylko w teatrze, ale także grając w filmach i serialach. Wielokrotnie jednocześnie kręcono z nim sceny do kilku różnych produkcji.

Na ekranach kin można było zobaczyć Fronczewskiego w takich dziełach jak „Jak rozpętałem II wojnę światową” (1969), „Ziemia obiecana” (1974), „Znachor” (1981).

Serca dzieci zdobył, wcielając się w tytułową postać „Akademii Pana Kleksa” (1983) we wszystkich częściach serii.

Wśród ról serialowych, z pewnością najbardziej znaną jest postać Jacka Kwiatkowskiego z „Rodziny zastępczej” (1999-2009).

Piotr Fronczewski poza aktywnością aktorską, pokazał się widowni także jako muzyk, nagrywając 2 płyty disco, mające charakter prześmiewczy.

Brał udział w kabaretach, użyczał głosu w dubbingach filmowych, grach, nagrywał e-booki, a w czasach pandemii (2020) angażował się w e-spektakle.

Od początku swojej obecności na scenie, systematycznie zdobywał najważniejsze nagrody aktorskie.

Wśród Złotych Gron, Wiktorów, Złotych Mikrofonów, czy własnym odcisku dłoni na Promenadzie Gwiazd, najbardziej cenił sobie nagrodę za perfekcyjne aktorstwo w interpretacji wiersza „Lokomotywa” autorstwa Juliana Tuwima (1980), oraz tytuł Najprzyjemniejszego Aktora w spektaklu Cyrano de Bargarac (1981).

Ciekawostki o Piotrze Fronczewskim

  • Postać Franka Kimono była połączeniem panującej w latach 80. mody na wschodnie sztuki walki z folklorem warszawskim. ~gość
  • Interesujące ciekawostki o Piotrze Fronczewskim znaleźć można w książce "Ja, Fronczewski" (wyd. Znak).

Aktorzy z Rodziny zastępczej Aktorzy Teatru Współczesnego w Warszawie

Książki o Piotrze Fronczewskim

Wiek

78

Rodzina
Piotra Fronczewskiego

Dzieci: Magdalena Fronczewska

Obywatelstwo

Polska

Cytaty
Piotra Fronczewskiego

#1

(…) byłem jako dziecko i jestem nadal jako ktoś, mam nadzieję, dojrzały, nieśmiałym, wstydliwym człowiekiem. To, niestety, towarzyszy mi także w zawodzie. Komplikuje. Bywa uciążliwe. Tego chyba nie ma w sobie młode pokolenie aktorów, które jest odważne, twarde, bez kompleksów. Oni wiedzą, że świat jest teatrem i umieją z tego skorzystać, także poza zawodem aktorskim. Natomiast moja generacja wychowała się w pewnej pokorze wobec świata i sztuki.

Piotr Fronczewski, nadesłane przez gość

#2

Jak widać, nie ma dziś w filmach polskich zapotrzebowania na aktorów wyposażonych w przyzwoity warsztat. Dziś w filmie grają wszyscy, łącznie z modelkami, dziennikarzami, piosenkarzami, sportowcami, kurami, motocyklami itd. Widocznie nie ma w filmie zapotrzebowania na takiego gościa jak ja. Ot co.

Piotr Fronczewski, nadesłane przez gość

#3

Zostałem chyba wyposażony przez naturę w skłonność do refleksji, melancholii, sentymentalizmu, smutków i smuteczków. Przyjmuję to z pokorą. Nie próbuję z tym walczyć, nauczyłem się z tym żyć i nie mam motywacji, by budzić w sobie jakiś szczególny, ekstatyczny entuzjazm do życia.

Piotr Fronczewski, nadesłane przez gość

Lata aktywności
Piotra Fronczewskiego

Od 1958 r.

Miejsce urodzenia
Piotra Fronczewskiego

Łódź, Polska

Łódź, Polska

Wykształcenie
Piotra Fronczewskiego

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie / XXXIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Miguela de Cervantesa w Warszawie

Zawód
Piotra Fronczewskiego

Znany głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Typ głosu
Piotra Fronczewskiego

baryton

Imiona i ich znaczenie

Znak Zodiaku
Piotra Fronczewskiego

♊ Bliźnięta

Pseudonimy
Piotra Fronczewskiego

Franek Kimono, Crazy Zdzich, Pan Kimono

Wzrost
Piotra Fronczewskiego

178 cm

Wasze pytania dotyczące Piotra Fronczewskiego

Czy zmarł Piotr Fronczewski?
pytanie #1

Nie. Piotr Fronczewski żyje i ma się całkiem dobrze.

Dodaj odpowiedź w komentarzu.

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Źródło grafik

Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.