Paweł Królikowski - życiorys
Paweł Królikowski był polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Urodził się 1 kwietnia 1961 roku w Zduńskiej Woli.
Od samego początku marzył o byciu artystą. Skoczył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu w 1987 roku. Tam też poznał miłość życia, swoją przyszłą żonę i matkę jego piątki dzieci.
W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym’83 w Łodzi. Na ekranie zadebiutował jednakże nieco wcześniej, bo w 1984 roku. Młody aktor dostał rolę chuligana Ryszarda Rydzewskiego w filmie dla dzieci „Dzień kolibra”, który został później wyróżniony na Midwest FurFest w Chicago.
W 1987 dostał aż trzy role aktorskie. Zagrał Helmuta w filmie „Lodożerca” Łukasza Wylężałka, muzyka w „Opowieści Harleya” Wiesława Helaka oraz narkomana Ryśka Sędzimirskiego w „Pantarej” Krzysztofa Sowińskiego. Rok później, w 1988, spotkał się z Wojciechem Jerzym Hasem i zagrał młodego kleryka w filmie kostiumowym „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”.
Później w 1990 roku zagrał w dwóch filmach: „Kramarz” Andrzeja Barańskiego” i „Zakład” Teresy Kotlarczyk. Na spróbowanie swoich sił w telewizji namówił Królikowskiego Jan Jakub Kolski, z którym miał przyjemność zagrać w „Magneto” w 1993 i „Cudowne miejsce” w 1994.
Aktor po przeprowadzce z Łodzi do Warszawy nawiązał współpracę z warszawskim oddziałem TVP. Zaraz po podjęciu współpracy zasłynął jako autor ponad stu piosenek wykorzystanych do programu dla dzieci „Truskawkowe studio”. W 1997 roku zrealizował film dokumentalny z Paulą Jakubowską „Ala ma dzieci”. W roku 2000 dostał rolę księdza w filmie „Wyrok na Franciszka Kłosa” Andrzeja Wajdy. Sławę zdecydowanie przyniosła mu jego serialowa rola malarza Jakuba Kusego w „Ranczu” Wojciecha Adamczyka w latach 2006-2009. Oprócz tego zagościł w wielu innych serialach. Zagrał w „Czwartej Władzy” (dziennikarz), „Samym życiu” (trener boksu), „Na dobre i na złe” (profesor Starzyński), „Tangu z aniołem” (poseł Barczyk), „Pitbullu” (komisarz Rosłoń), „Fałszerzach Powrót Sfory” (Polk), „Pogodzie na jutro” (terapeuta), „Odwróconych” (Beria), „Ja wam pokaże!” (redaktor naczelny).
W 2007 roku zagrał rolę Jakuba Kusego w pełnometrażowym filmie „Ranczo Wilkowyje”. Na ekranie pojawiał się zazwyczaj epizodycznie albo jako postać drugoplanowa, tak jak w „Blok.pl” Marka Bukowskiego w 2001 jako akwizytor, „Ciało” Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego w 2003, „Trzeci” Mieczysława Hryniaka w 2004 jako policjant, „S@motność w sieci” Witolda Adamka w 2006 jako barman, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego w 2007 jako kolega Adasia oraz „Dlaczego nie!” Ryszarda Zatorskiego w 2007.
Jako, że aktor nie przepadał za występami teatralnymi, nie grywał w nich zbyt często. Jego najpopularniejszym występem teatralnym aktora należały komedia „Goło i wesoło” Stephena Sinclair’a i Anthon’ego McCartena w reżyserii Arkadiusza Jakubika.
Paweł Królikowski uwielbiał wyjątkowe samochody. W swojej kolekcji posiadał Volkswagena Garbusa, samochód Zastava, Alfę Romeo, a także Fiata Barchettę.
Został nominowany do Złotej Kaczki w 2011 roku za najlepszego aktora za film „Trzy minuty. 21:37” z 2010 roku. Otrzymał dwa odznaczenia państwowe: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” w 2008 i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2020 (nagrodę otrzymał po śmierci). Za swój serialowy debiut w serialu „Ranczo” dostał w 2007 roku „Melonika” za najlepszego aktora komediowego podczas Festiwalu Dobrego Humoru.
Aktor zmagał się z chorobą neurologiczną. Zmarł 27 lutego 2020 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Obywatelstwo
Polska
Wykształcenie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Wzrost
173 cm
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.