Maria Kownacka - życiorys
Maria Kownacka była polską pisarką i tłumaczką. Przyszła na świat 11 września 1894 r. w Słupie. W wieku ośmiu lat zmarła jej matka. Po ukończeniu osiemnastego roku życia podjęła się pracy jako nauczycielka. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w wiejskiej szkole. Od 1915 r. znajdowała się w Mińsku, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną. W tym okresie poszerzała również swoją wiedzę z literatury i próbowała sił w tworzeniu autorskich opowieści.
Po powrocie na wieś założyła własną szkołę w Krzywdzie. Trudna sytuacja finansowa uniemożliwiała zakup książek, dlatego opowiadała dzieciom wymyślone przez siebie historie, które potem utrwalała na papierze. W 1919 r. jej twórczość ukazała się w czasopismach dla dzieci („Płomyczek”, „Płomyk”). Ten rok to również przeprowadzka do Warszawy oraz objęcie stanowiska w bibliotece Ministerstwa Rolnictwa.
W 1931 r. przeniosła się na ulicę Słowackiego na warszawskim Żoliborzu (obecnie Izba Pamięci Marii Kownackiej i oddział Muzeum Książki Dziecięcej). W 1936 r. ukazało się, w wersji książkowej, najsłynniejsze dzieło autorki – „Plastusiowy pamiętnik”. Do innych przedwojennych dzieł należą, m.in. „Kukuryku na ręczniku”, „Deszczyk pada, słonko świeci”. Lata 30. XX wieku to również podjęcie współpracy z Teatrem Baj.
W czasie wojny nauczała potajemnie oraz redagowała „Dziennik Dziecięcy”. W 1939 r. pisarka nabyła ziemię w Łomiankach. W 1958 r. udało się wybudować tam domek letniskowy, który nazwano Plastusiowem. Tam Maria Kownacka oddawała się wielu pasjom, m.in. ornitologii i rękodziełu. Powojenna twórczość autorki to, takie teksty jak: „Jak mysz pod miotłą”, „Kajtkowe przygody”, „Przygody Plastusia”, „W Świerszczykowie”, „Szkoła nad obłokami”, „Za żywopłotem”.
Największą pasją i misją Marii Kownackiej była praca dla dzieci i z dziećmi, czemu poświęciła całe swoje życie.
Autorka została odznaczona, m.in Orderem Uśmiechu, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Zmarła 27 lutego 1982 r. w Warszawie. Jej, przyozdobiony figurką Plastusia, grób znajduje się na warszawskich Powązkach.
Obywatelstwo
Polska
Zawód
Znany/a głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.