Kim jest ...

Krzysztof Komeda


Czytaj dalej

Krzysztof Komeda - życiorys

Krzysztof Trzciński, znany jako Komeda urodził się 27.04.1931r. w Poznaniu, zmarł 23.04.1969r. w Warszawie, w wieku zaledwie 38 lat. Był z zawodu lekarzem laryngologiem, lecz znany jest jako muzyk jazzowy, kompozytor muzyki filmowej (napisał muzykę aż do 65 filmów), popularnych standardów jazzowych, pianista.

Jego syn – Wojciech Trzciński poszedł w ślady ojca, również jest kompozytorem, pianistą, gitarzystą, autorem muzyki znanych piosenek różnych wykonawców. Żoną Krzysztofa była Zofia Trzcińska, pomagająca mężowi w karierze jako manager.

Krzysztof Komeda Trzciński od 4 roku życia uczył się gry na fortepianie. Mając zaledwie osiem lat, został przyjęty do Konserwatorium Poznańskiego.

Lata wojny spędził z rodziną w Częstochowie, tam uczył się muzyki prywatnie, przekradając się na lekcje na teren tamtejszego getta. Szkołę średnią ukończył w Ostrowie Wielkopolskim.

Tam, razem z Witoldem Kujawskim, kolegą ze szkoły zaczął grać jazz. Muzyka jazzowa była wówczas zakazana ze względów politycznych. Koledzy wyjeżdżali do krakowskiego mieszkania Witolda, aby nielegalnie muzykować w towarzystwie innych jazzmenów: Matuszkiewicza, Walaska, Borowca.

Jednocześnie Komeda kształcił się w zupełnie innym kierunku na Akademii Medycznej w Poznaniu, którą ukończył, zostając lekarzem laryngologiem. Przybrał wówczas pseudonim Komeda, aby nie być kojarzony z jazzem i nie mieć problemów z przełożonymi i kolegami z pracy.

Wkrótce zrezygnował jednak z pracy w służbie zdrowia, aby całkowicie poświęcić się muzyce.

W roku 1956 utworzył grupę „Komeda Sextet”, która jako pierwsza w Polsce grała nowoczesną muzykę jazzową, „modern jazz”. Muzycy odnosili sukcesy na festiwalach w kraju i za granicą.

W późniejszych latach Krzysztof Komeda skupił się na muzyce filmowej, którą tworzył we współpracy z różnymi polskimi reżyserami: Wajdą, Nasfeterem, Morgensternem, Polańskim. Tworzył wspaniałą muzykę, znacząco podnoszącą wartość filmów.

W roku 1968 wyjechał do USA, żeby pracować nad muzyką do dwóch filmów, jeden z nich to „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. W grudniu uległ wypadkowi w Los Angeles. Spacerując z Markiem Hłaską – prawdopodobnie został przez niego nieumyślnie popchnięty i zraniony w głowę.

Po kilku tygodniach migren na jaw wyszedł krwiak mózgu.

Przewieziony został do kraju w kwietniu następnego roku. W kilka dni później zmarł w szpitalu w Warszawie.

Obywatelstwo

Polska

Wyznanie i światopogląd

Grupa krwi

Grupa krwi: B

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.