Janusz Kowalski - życiorys
Janusz Kowalski to polski polityk i prawnik urodzony 11 kwietnia 1978 w Opolu. W swojej karierze politycznej pełnił między innymi takie funkcje, jak zastępca opolskiego prezydenta czy poseł na Sejm IX kadencji, a następnie obejmował urząd sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, a także sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Edukacja oraz początki kariery
W rozwoju kariery Janusza Kowalskiego stanowczą rolę odegrała z pewnością jego edukacja. Na Uniwersytecie Łódzkim studiował Prawo i Administrację, a wydział ukończył zdobywając podwójne magisterium – w 2004 roku z prawa, natomiast cztery lata później – z administracji.
Co więcej, Kowalski postanowił także rozpocząć studia podyplomowe, wybierając się w roku 2011 na uczelnię Uniwersytetu Warszawskiego, na wydział prawa spółek.
Polityką zaczął czynnie interesować się, gdy miał nieco ponad dwadzieścia lat, po raz pierwszy wstępując do organizacji Młodzi Konserwatyści. Zaledwie po upływie kilku lat, w roku 1988 młody Janusz Kowalski utworzył struktury stowarzyszenia również na terenie swojego rodzinnego miasta.
Rozwój kariery
Członkostwo w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści zaoferowało Januszowi Kowalskiemu szerokie perspektywy, jeśli chodzi o rozwój swojej kariery politycznej. Drugą organizacją, do której wstąpił było Stronnictwo Konserwatywno – Ludowe, stanowiące jedną z odnóg Akcji Wyborczej Solidarność.
Następnie, w roku 2001 kandydował na członka partii Przymierze Prawicy, a następnie Prawo i Sprawiedliwość. Okazało się jednak, iż będąc politykiem Przymierza, nie mógł pod żadnym względem dołączyć do PiS.
Jednak rok później, w wyniku rozwiązania struktur organizacji PP, dostał możliwość kandydowania do partii Prawo i Sprawiedliwość. Jego starania okazały się skuteczne, jednak po kilku latach utracił swoje członkostwo, na co wpływ miały sprawy wewnętrzne oddziału partii w województwie opolskim, jednocześnie zgłaszając swoją kandydaturę do rządu opozycyjnego.
Stał się wtedy stronnikiem Jana Rokity – jednego z liderów Platformy Obywatelskiej, dawnego szefa Urzędu Rady Ministrów, a także prezesa Stronnictwa Konserwatywno – Ludowego, do którego niegdyś należał Kowalski.
Mający miejsce konflikt z Leszkiem Korzeniowskim wymusił odejście Janusza Kowalskiego z partii. Nie znaczy to jednak, że wówczas jego kariera na scenie politycznej dobiegła końca.
W następnych latach obejmował między innymi urząd prezesa zarządu krajowego Stowarzyszenia „Stop Korupcji”, był pracownikiem Departamencie Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii w Ministerstwie Gospodarki i członkiem Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP, a także wiceprezydentem Opola.
Kariera w późniejszych latach
Jako ciekawostkę warto dodać, iż Jan Kowalski prowadził własną działalność przedsiębiorczą, jednak firma nie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród klientów, toteż musiał zrezygnować z jej dalszego prowadzenia.
Stał się więc członkiem Solidarnej Polski – to właśnie w tym okresie doszło do najważniejszego wydarzenia w jego całej karierze. Został on mianowicie wybrany na posła na Sejm IX kadencji.
We wrześniu 2022 roku został również powołany na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych, a także sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydał również liczne publikacje na łamach takich magazynów, jak „Gazeta Polska” czy „Pro Publico Bono”.
Obywatelstwo
Polska
Wykształcenie
Uniwersytet Łódzki
Działalność polityczna
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.