Janusz Korczak - życiorys
Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit, urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie, a zmarł prawdopodobnie 7 sierpnia 1942 roku w Treblince. Znany polsko-żydowski lekarz, pisarz, pedagog, publicysta oraz działacz społeczny.
Pochodził ze spolonizowanej żydowskiej rodziny Goldszmitów. Syn adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z domu Gębickiej.
Kiedy skończył osiem lat, rozpoczął naukę w szkole początkowej Augustyna Szmurły, znanej z żelaznej dyscypliny. Następnie uczęszczał do Gimnazjum Pruskiego, gdzie wszystkie zajęcia prowadzone były w języku rosyjskim.
Dorastał w trudnych warunkach, a po śmierci ojca (1896 roku), zaczął udzielać korepetycji, by wspomóc finansowo swoją rodzinę.
Debiut pisarski odnotował w 1896 roku (publikacja w tygodniku satyrycznym humoreski pt. „Węzeł gordyjski”.
Po maturze (1898 roku) podjął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. Ukończył je po sześciu latach – pierwszy rok powtarzał.
W marcu 1905 roku otrzymał dyplom lekarza oraz rozpoczął pracę w żydowskim Szpitalu dla Dzieci imienia Bersonów i Baumanów w Warszawie.
W czerwcu 1905 roku wyjechał na Daleki Wschód, gdzie służył jako lekarz w pociągu sanitarnym podczas wojny rosyjsko-japońskiej.
Lata 1907 i 1908 spędził w Berlinie, gdzie uczęszczał na wykłady i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych.
W 1912 roku zrezygnował z pracy w szpitalu na rzecz pełnienia funkcji dyrektora w żydowskim Domu Sierot – miał tam okazję analizować rozwój psychofizyczny u dzieci.
Dwa lata później został powołany do wojska, gdzie służył jako ordynator polowego szpitala dywizyjnego na Ukrainie, a następnie objął stanowisko lekarza pediatry w przytułku dla dzieci pod Kijowem. W latach 1919-1920 pełnił służbę jako lekarz w Wojsku Polskim w szpitalu w Łodzi, Ujazdowie oraz na Kamionku w Warszawie.
W ostatnich miesiącach swojego życia (czasy II wojny światowej) prowadził pamiętnik – dokumentację z obozu zagłady w Treblince, do którego został zesłany wraz ze swoimi podopiecznymi oraz współpracownikami z Domu Sierot.
Obywatelstwo
II Rzeczpospolita / Imperium Rosyjskie / Polska
Wykształcenie
Cesarski Uniwersytet Warszawski / Uniwersytet Latający / Uniwersytet Warszawski
Zawód
Znany/a głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Uczestnik wojny
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.