Jakub Przyłuski - życiorys
Jakub Przyłuski (1512-1554) był prawnikiem, pisarzem, poetą i tłumaczem. Znany też pod pseudonimem Jessovius (Jeżowita). Zasłynął jako autor, który w 1603 roku trafił do Indeksu Ksiąg Zakazanych, powstałego za sprawą Bernarda Maciejowskiego, biskupa i prymasa Polski.
Jakub Przyłuski – wczesne lata i początki kariery prawniczej
O wczesnych latach Jakuba Przyłuskiego i jego wykształceniu nie ma za dużo informacji. Zakłada się, że był szlachcicem oraz odebrał obszerne nauki humanistyczne, w tym prawnicze i filologiczne.
Posługiwał się greką, łaciną i hebrajskim. Pracował jako sekretarz na dworze protektora, co pozwoliło mu lepiej zapoznać się z dziedziną, jaką jest prawo.
Jego poglądy kształtowały się pod wpływem kontaktu z przedstawicielami nowoczesnych dla tamtych czasów nurtów, co ostatecznie doprowadziło do oskarżenia go o nowinkarsko.
Jakub Przyłuski – dalszy rozwój kariery i życie osobiste
Jakub Przyłuski był znany ze swoich radykalnych twierdzeń. Nie przeszkadzało mu to w rozwoju kariery. Między innymi, był pisarzem grodzkim w Przemyślu, a później proboszczem.
W roku 1550 ożenił się z Barbarą Dębieńską, a w 1551 został pisarzem ziemi krakowskiej.
W podobnym czasie zdecydował się założyć drukarnię, aby drukować swoje własne dzieło – Leges seu statuta ac privilegia Regni Poloniae, uważane za jego najwybitniejszą pracę.
Zmarł w 1554, w Szczucinie nad Wisłą.
Obywatelstwo
Królestwo Polskie (1385–1569)
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.