Życiorys Bolesława Prusa
Aleksander Głowacki
Bolesław Prus, urodzony jako Aleksander Głowacki, przyszedł na świat 20 sierpnia 1847 roku w lubelskim Hrubieszowie. W wieku 3 lat zmarła jego matka Apolonia, a w wieku 9 lat ojciec Antoni, więc młodym Aleksandrem zaczęła opiekować się babcia. Następnie zamieszkał w Lublinie, gdzie zaczął uczęszczać do szkoły. W 1861 roku zamieszkał ze swoim starszym bratem – Leonem Głowackim, z którym następnie przeprowadził się do Kielc, gdzie rozpoczął naukę w szkole gimnazjalnej. Leon zajmował się nauczaniem historii, ale oprócz tego był działaczem frakcji „Czerwonych”. W 1863 roku Aleksander wraz z bratem wzięli udział w powstaniu styczniowym.
W 1864 roku w „Kurierze Niedzielnym” opublikowano jego pierwszy wiersz pod tytułem Do pegaza, przy którym podpisał się pseudonimem Jan Olej. W 1864 roku został aresztowany za udział w bitwach, przez co spędził aż cztery miesiące w więzieniu na Zamku Lubelskim. Po odsiadce udało mu się skończyć gimnazjum i zaczął rozmyślać nad studiami.
Decyzja padła na Szkołę Główną Handlową, gdzie zaczął naukę na wydziale Matematyki i Fizyki. Studiował i udzielał korepetycji na co dzień, a w wolnym czasie wciąż pisał do „Kuriera Niedzielnego pod zmyślonym pseudonimem Jana. Za jego debiut dziennikarski uważa się artykuł Nasze grzechy.
Od 1872 roku współpracował z różnymi pismami, między innymi z „Muchą” czy „Kurierem Warszawskim”. Dzięki pracy w zawodzie felietonisty, Prus uzyskał stabilizację finansową. W 1875 roku wziął ślub z Oktawią Trembińską. Na początku XX wieku stał się bardzo znanym felietonistą, szanowanym i podziwianym przez publikę.
Do ostatnich chwil angażował się w działalność społeczną, dzięki czemu zyskał sympatię w oczach czytelników. Bolesław Prus zmarł 19 maja 1912 roku.
Młody Aleksander przed decyzją na wykonywanie zawodu pisarza próbował wielu innych prac, między innymi był fotografem, ślusarzem oraz przemawiał publicznie. Ulubionym miejscem pisarza a był Nałęczów, w województwie lubelskim. Dzięki przyjazdom do Nałęczowa, zaprzyjaźnił się ze Stefanem Żeromskim, a następnie został świadkiem na jego ślubie.
Książki o Bolesławie Prusie
Pełne nazwisko
Aleksander Głowacki
Rocznice
W roku 2024 przypada:
177. rocznica urodzin Bolesława Prusa
112. rocznica śmierci Bolesława Prusa
Obywatelstwo
Polska
Cytaty
Bolesława Prusa
#1
Biada orłom w menażerii, szczęśliwe gęsi w kojcu!
#2
Ludzie zawsze smucą się lub cieszą i nie ma takiej godziny, gdzie by ktoś nie śmiał się lub nie wzdychał. Cały zaś bieg historii polega na tym, że gdy więcej jest radości między ludźmi, mówimy – państwo kwitnie, a gdy częściej płyną łzy, nazywamy to upadkiem.
#3
Gdyby nas nawet setkami tysięcy topiono, wbijano na pale, obdzierano ze skóry, pieczono na wolnym ogniu – w całej sympatycznej Europie nikt palcem nie ruszy, nikt nie otrząśnie popiołu z cygara.
#4
Dziwna bowiem jest natura ludzka: im mniej sami mamy skłonności do męczeństwa, tym natarczywiej żądamy go od innych.
#5
Litość jest to uczucie równie przykre dla ofiarowującego, jak i dla przyjmującego.
#6
Doświadczony żeglarz nie walczy z prądem ani z wiatrem, ale pozwala im się unosić w obranym przez siebie kierunku.
#7
Miłość jest jak miód, ze smakiem można jej kosztować, ale niepodobna kąpać się w niej.
#8
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie – zrobi niespodziankę.
Data urodzenia
Bolesława Prusa
20/08/1847
(piątek)
Data śmierci
Bolesława Prusa
19/05/1912
w wieku 64 lat
Miejsce pochówku
Bolesława Prusa
Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Przyczyna śmierci
zawał serca
Zmarł na atak serca. Jego pogrzeb zgromadził olbrzymie tłumy i przerodził się w wielką manifestację. Pisarz spoczął na Powązkach.
Wykształcenie
Bolesława Prusa
Uniwersytet Warszawski
Znak Zodiaku
Bolesława Prusa
♌ Lew
Pseudonimy
Bolesława Prusa
Bolesław Prus
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
Źródło grafik
fot. Wilhelm Feldman (1868-1919).