Bł. Izabela Francuska - życiorys
Izabela Francuska, to pochodząca z dynastii Kapetyngów francuska królewna, która całe swe życie oddała Bogu. Była jedyną córką, spośród ośmiorga dzieci Króla Francji Ludwika VIII i Świętej Blanki z Kastylii.
Urodziła się w 1225 roku i już od najmłodszych chwil swego życia przejawiała szczególne zainteresowanie wiarą, modlitwą i religią. To oddana Bogu dziewica, prowadząca pokutne życie, przepełnione czystością, miłosierdziem i krucjatą.
Codzienność mijała jej na czytaniu pisma świętego, uduchowionych pism i czynieniu dobra drugiemu człowiekowi. Każdego traktowała z ogromnym miłosierdziem, chętnie pomagała zbłąkanym osobom w procesie nawracania się ku Bogu.
Wczesne lata księżniczki
Blondwłosa Izabela, już od najmłodszych lat zaznała surowego wychowania, przepełnionego wiarą i szacunkiem dla Stwórcy. Niechętnie brała udział w dworskich wydarzeniach i bardzo rzadko zgadzała się na udział w ucztach i książęcych zabawach.
Już jako młoda dziewczynka odmawiała zakładania lśniących dodatków i noszenia przepełnionych ozdobami strojów. Chętnie pościła, co przyczyniło się do osłabienia ogólnego stanu jej zdrowia i problemów z anoreksją, jednak czujna matka w porę zareagowała i złagodzono ów problem.
W 1227 roku królewna z nakazu swej rodzicielki została zaręczona z Hugonem, potomkiem hrabiego Hugona X Czarnego, lecz ascetyczna Izabela odmówiła związku i dalszego procesu związanego z zaślubinami.
Czas kariery
Odrzucając zaloty najważniejszych w tamtych czasach osobistości, wiodła przepełnione modlitwą życie i skupiała się na pomocy ubogim i działalnościom charytatywnym na ich rzecz. Nadaremną okazała się nawet interwencja Papieża, który pragnął namówić ja do małżeństwa, które przedłuży królewski ród i założenia rodziny z mężczyzną.
W porozumieniu z najstarszym bratem ufundowała klasztor w Longchamp i sprowadziła w jego mury siostry Klaryski. Ich głównym założeniem jest życie w pokorze, częsta modlitwa, której celem być bliżej Boga i naśladownictwo Najświętszej Maryi Panny.
Po konsultacjach ze św. Bonawenturą stworzyła regułę klasztoru, którą bezapelacyjnie przyjęto we wszystkich francuskich klasztorach należących do Klarysek.
Schyłek życia
Końcowe lata swego życia spędziła w Klasztorze, otaczając się umiłowanymi siostrami Klaryskami i modląc się przy użyciu reguły św. Klary. Gdy podupadła na zdrowiu, postanowiła się przeprowadzić, by nie przeszkadzać młodszym i pełnym wigoru siostrom.
W związku z tym osiadła w pobliskim domku, wybudowanym tuż obok klasztoru, gdzie nadal służyła Panu.
Ostatnie tchnienie wydała z siebie 23 lutego 1270 roku, po czym pochowano ją w kościele należącym do klasztoru, który wybudowała. Beatyfikowana została z rąk Papieża Leona X w 1521 roku, w uznaniu za 40 cudownych uleczeń, jakie dokonały się za jej wstawiennictwem
Obywatelstwo
Francja
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.