Albert Einstein - życiorys
Albert Einstein – żył w latach 1879-1955, twórca teorii kwantowej, fizyk, jeden z twórców teorii kwantów i fizyki statystycznej.
Urodził się w żydowskiej rodzinie, był synem Pauliny Einstein i Hermanna Einsteina. Od najmłodszych lat Albert pobierał lekcje gry na skrzypcach. Od roku 1886 zaczął uczęszczać do szkoły powszechnej, a dwa lata później do katolickiego gimnazjum w Monachium.
Maturę ze względu na zmianę miejsca zamieszkania Albert skończył w Zurychu. Tam też rozpoczął studia na tamtejszej politechnice które skończył w roku 1900. Dwa lata później umiera ojciec Alberta, rok po tym wydarzeniu Einstein wstępuje w związek małżeński z Milevą, miłością Alberta z lat studenckich.
Rok 1905 został nazwany rokiem Einsteina, ze względu na jego publikacje o elektrodynamice ciał w ruchu wprowadza nową teorię, nazwaną później szczególną teorią względności.
W 1913 roku dostał propozycję z Pruskiej Akademii Nauk , którą przyjął i wraz z rodziną przeprowadził się wraz z rodziną do Berlina, co wpłynęło negatywnie na jego życie rodzinne, doszło do separacji, żona wraz z dziećmi wróciła do Zurychu.
W 1915 roku opublikował swoje najważniejsze dzieło : ogólną teorię względności. W 1919 roku rozwodzi się z żoną, w tym samym roku żeni się ponownie, tym razem wybranką jego serca jest jego kuzynka, Elsa Einstein.
Po objęciu przez nazistów władzy w Niemczech, Einstein postanowił nie wracać do Niemiec i w 1933 roku osiedlił się w USA . Na początku lat 40-tych otrzymał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.
W 1946 roku przewodniczył Emergency Committee of Atomic Scientists, które miało na celu informowanie opinii publicznej o postępach w prowadzonych badaniach dotyczących konstrukcji bomby atomowej.
W 1948 roku wykryto u niego tętniaka aorty. Einstein zmarł w 1955 roku, przekazując w testamencie wszystkie swoje listy i rękopisy Uniwersytetowi Hebrajskiemu.
Accademia Nazionale delle Scienze detta dei XL Akademia Nauk w Getyndze Akademia Nauk ZSRR Sławni członkowie American Academy of Arts and Sciences Członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego Bawarska Akademia Nauk Berlińsko-Brandenburska Akademia Nauk Brazilian Academy of Sciences Centre international de synthèse Francuska Akademia Nauk Indian National Science Academy Królewska Holenderska Akademia Sztuk i Nauk Królewska Szwedzka Akademia Nauk l Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina Manhattan Engineering District Narodowa Akademia Rysiów-Ostrowidzów Członkowie amerykańskiej National Academy of Sciences Piąty Kongres Solvaya Pierwszy Kongres Solvaya profesor Członkowie Royal Society Russian Academy of Sciences (1917–25) Słynni wąsacze wąsy morsa
Obywatelstwo
bezpaństwowiec / Cesarstwo Niemieckie / Niemcy / Przedlitawia / Republika Weimarska / Stany Zjednoczone / Szwajcaria
Powiązanie z miejscami
Wykształcenie
Alte Kantonsschule Aarau / Luitpold-Gymnasium (München) / Politechnika Federalna w Zurychu / Uniwersytet w Zurychu
Zawód
Znany/a głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Nagrody i odznaczenia
- Barnard-Medaille,
- Copley Medal,
- Foreign Member of the Royal Society,
- Franklin Medal,
- honorary doctor of the Hebrew University of Jerusalem,
- honorary doctor of the University of Madrid Complutense,
- honorary doctorate from Princeton University,
- Honorary doctorate from the University of Geneva,
- Josiah Willard Gibbs Lectureship,
- Matteucci Medal,
- Medal Maxa Plancka,
- Member of the National Academy of Sciences of the United States,
- Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki,
- Order of Merit for Arts and Science,
- Prix Jules-Janssen,
- Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego
Działalność polityczna
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Wzrost
175 cm
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.