Kim był ...

Albert Einstein

Niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia, twórca teorii kwantowej, jeden z twórców teorii kwantów i fizyki statystycznej. ✝ 76.


Czytaj dalej Kup książkę

Życiorys Alberta Einsteina

Albert  Einstein – żył w latach 1879-1955, twórca teorii kwantowej, fizyk, jeden z twórców teorii kwantów i fizyki statystycznej.

Urodził się w żydowskiej rodzinie, był synem Pauliny Einstein i Hermanna Einsteina. Od najmłodszych lat  Albert pobierał  lekcje gry na skrzypcach. Od roku 1886 zaczął uczęszczać do szkoły powszechnej, a dwa lata później do katolickiego gimnazjum w Monachium.

Maturę ze względu na zmianę miejsca zamieszkania Albert skończył w Zurychu. Tam też rozpoczął studia na tamtejszej politechnice które skończył w roku 1900. Dwa lata później umiera ojciec Alberta, rok po tym wydarzeniu  Einstein wstępuje w związek małżeński z Milevą, miłością Alberta z lat studenckich.

Rok 1905 został nazwany rokiem Einsteina, ze względu na jego publikacje o elektrodynamice ciał w ruchu wprowadza nową teorię, nazwaną później szczególną teorią względności.

W 1913 roku dostał propozycję z Pruskiej Akademii Nauk , którą przyjął i wraz z rodziną przeprowadził się wraz z rodziną do Berlina, co wpłynęło negatywnie na jego życie rodzinne, doszło do separacji, żona wraz z dziećmi wróciła do Zurychu.

W 1915 roku opublikował swoje najważniejsze dzieło : ogólną teorię względności. W 1919 roku rozwodzi się z żoną, w tym samym roku żeni się ponownie, tym razem wybranką jego serca jest jego kuzynka, Elsa Einstein.

Po objęciu przez nazistów władzy w Niemczech, Einstein postanowił nie wracać do Niemiec i w 1933 roku osiedlił się w USA . Na początku lat 40-tych otrzymał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

W 1946 roku przewodniczył Emergency Committee of Atomic Scientists, które miało na celu informowanie opinii publicznej o postępach w prowadzonych badaniach dotyczących konstrukcji bomby atomowej.

W 1948 roku wykryto u niego tętniaka aorty. Einstein zmarł w 1955 roku, przekazując w testamencie  wszystkie swoje listy i rękopisy Uniwersytetowi Hebrajskiemu.

Ciekawostki o Albercie Einsteinie

 • W 1952 roku zaproponowano mu funkcję drugiego prezydenta nowo powstałego państwa Izrael, propozycję tę jednak odrzucił. ~gość
 • Jego nauczyciele uważali, że do niczego w życiu nie dojdzie, miał kłopoty z pisaniem, późno nauczył się czytać. ~gość
 • Był dożywotnim członkiem Klubu Palaczy Fajek w Montrealu. ~gość
 • Einstein nie wiedzieć czemu nie chodził do fryzjera. Jedyną osobą , której ufał w tej materii była jego żona, Elza. To ona go strzygła. Ta fryzura to efekt jej niedowidzenia. ~gość
 • Podczas przyjęcia urodzinowego, zmęczony tłumami fotoreporterów od niechcenia pokazał im wystawiony język. W ten sposób powstało słynne zdjęcie. ~gość
 • Jego ostatnie słowa są nie znane bo wypowiedział je po niemiecku do pielęgniarki która nie znała tego języka. ~gość
 • Interesujące ciekawostki o Albercie Einsteinie znaleźć można w książce "Einstein (J. Kierul)" (wyd. PIW), a także w anglojęzycznej książce "Einstein".

Słynni wąsacze

Książki o Albercie Einsteinie

Zakochany Einstein

Dennis Overbye

0
(0)

63.82


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Pani Einstein

Marie Benedict

0
(0)

25.91


Zamawiając w księgarni Allegro u większości sprzedawców możesz liczyć na bardzo tanią przesyłkę, a dla posiadaczy konta Smart przesyłka jest darmowa.
Eisenstein: kino, władza, kobiety

Władimir Zabrodin

0
(0)

21.79


Zamawiając w księgarni tantis.pl za przesyłkę zapłacisz tylko 7,99zł, a przy zamówieniu powyżej 249zł przesyłka będzie darmowa.
Einstein ENG

Walter Isaacson

0
(0)

121.93 zł*

* ostatnia znana cena


W Bookdepository przesyłka jest darmowa na cały świat, niezależnie od kwoty i ilości zamówionych książek. Bookdepository to jedna z największych księgarni internetowych na świecie.

Co wiemy o Albercie Einsteinie:

Biografia 5 książek 6 ciekawostek 3 cytaty wzrost znak zodiaku

Rocznicee

W roku 2022 przypada:

143. rocznica urodzin Alberta Einsteina

67. rocznica śmierci Alberta Einsteina

Cytaty
Alberta Einsteina

#1

Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Albert Einstein, nadesłane przez gość

#2

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.

Albert Einstein, nadesłane przez gość

#3

Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.

Albert Einstein, nadesłane przez gość

Miejsce urodzenia
Alberta Einsteina

Ulm, Niemcy

Ulm, Niemcy

Data śmierci
Alberta Einsteina

18/04/1955

w wieku 76 lat

Miejsce śmierci
Alberta Einsteina

Princeton, New Jersey, Stany Zjednoczone

Princeton, New Jersey, Stany Zjednoczone

Przyczyna śmierci
Alberta Einsteina

na skutek choroby

Znak Zodiaku
Alberta Einsteina

♓ Ryby

Wzrost
Alberta Einsteina

175 cm

Wasze pytania dotyczące Alberta Einsteina

Gdzie mieszkał Albert Einstein?
pytanie #1

Albert Einstein urodził się w Ulm w Cesarstwie Niemieckim. Kiedy miał 2 lata, przeniósł się z rodziną do Monachium. W wieku 16 lat mieszkał krótko w Mediolanie, następnie w Zurychu i Aarau w Szwajcarii. Powrócił do Zurychu na studia, następnie mieszkał w Winterthur, Schaffhausen i w końcu w Bernie. W wieku 30 lat został profesorem na Uniwersytecie w Zurychu, a 2 lata później w Pradze i ponownie w Zurychu. Po 40. rozpoczął okres intensywnych podróży (po USA, Ameryce Południowej, Azji, Palestynie, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii). Po 50-tce przeprowadził się do USA i tam mieszkał na stałe aż do śmierci.

Dodaj odpowiedź w komentarzu.

Powiązane biografie

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Bracia Kliczko. Z kozackiego rodu

Bestseller 27.82 zł

Biografia bezkonkurencyjnych ukraińskich pięściarzy, którzy dali się poznać jako zręczni biznesmeni i filantropi, angażu [...]

Zobacz
Na Kremlu wiecznie zima. Rosja za drugich rządów Putina

Bestseller 39.03 zł

Putin rządzi Rosją już ponad 21 lat. Nic nie zapowiada, by to się miało szybko zmienić Potężne wojsko, wszechobecna prop [...]

Zobacz
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Bestseller 33.53 zł

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina Kim jest Aleksiej Nawalny? Po pr [...]

Zobacz
Nowy car wyd. 2022

Bestseller 34.21 zł

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami [...]

Zobacz
Zniknięty ksiądz. Moja historia

Bestseller 26.17 zł

Marcin Adamiec jest zwykłym księdzem z żarliwym powołaniem. Wytrzyma sześć lat. Po pełnym nadziei i ekscytacji okresie s [...]

Zobacz
Zełenski. Biografia

Bestseller 22.52 zł

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy k [...]

Zobacz
Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Biografię Alberta Einsteina pomogli nam uzupełnić:

📝anonimowo, 8 marca, 2021, Dodanie ciekawostki.

Dziękujemy!

Komentarze

 • Piotr Samojlo 25 marca 2013, 21:30

  przed kremacją ciała Einsteina, patolog ze szpitala Princeton, bez zezwolenia rodziny zmarłego, wyjął mózg w celach zbadania tajemnicy geniuszu Alberta Einsteina

 • Anonim 25 marca 2013, 21:40

  w 1952 roku zaproponowano mu funkcję drugiego prezydenta nowo powstałego państwa Izrael, propozycję tą jednak odrzucił

 • Anonim 25 marca 2013, 21:40

  Einstein przez większość życia był wegetarianinem

 • Anonim 25 marca 2013, 21:41

  jego nauczyciele uważali, że do niczego w życiu nie dojdzie, miał kłopoty z pisaniem, późno nauczył się czytać

 • karino71 25 marca 2013, 21:41

  Był dożywotnim członkiem Klubu Palaczy Fajek w Montrealu.

 • karino71 25 marca 2013, 21:41

  Albert Einstein był namiętnym palaczem.

 • Anonim 25 marca 2013, 21:42

  W początkach naukowej kariery Alberta Einsteina pewien dziennikarz spytał panią Einstein, co myśli o swoim mężu. – Mój mąż to geniusz! On umie robić absolutnie wszystko, z wyjątkiem pieniędzy.

 • Anonim 25 marca 2013, 21:42

  W 1922 roku w Niemczech był planowany zamach na naukowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.