Łukasz Ciepliński - życiorys
Łukasz Ciepliński urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. Zmarł w wieku 38 lat, 1 marca 1951 r. w Warszawie. W okresie wojny działał m.in. pod pseudonimem: „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Bogdan”, „Grzmot”. Dzięki swoim licznym dokonaniom szybko awansował na podpułkownika piechoty Wojska Polskiego. Był żołnierzem Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK, NIE, DSZ oraz kawalerem Orderu Orła Białego. W 2013r. został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.
Działalność w czasie II wojny światowej
Bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej dowodził kampanią przeciwpancerną w wojnie obronnej swojej Ojczyzny. Za zasługi w walce pod Witkowicami został odznaczony Orderem Virtuti Militari i awansowany do stopnia porucznika. Po kapitulacji Polski trafił do polskiej placówki wojskowej w Budapeszcie, gdzie w drodze powrotnej został aresztowany. W maju 1940 r. zbiegł i rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Przyczynił się do stworzenia struktur wywiadu i kontrwywiadu. W 1944 roku, u schyłku wojny, jego oddziały brały udział w wyzwoleniu Rzeszowa. Wydał rozkaz o bojkocie mobilizacji żołnierzy AK, którzy według rozkazu radzieckiego komendanta mieli się ujawnić i wstąpić do LWP. Brał udział w próbie odbicia żołnierzy AK więzionych przez NKWD w Rzeszowie. Następnie związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. W 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, ze względu na obiecaną tzw. „cichą amnestię” dla jego podkomendnych, zgodził się współdziałać. Niedługo potem wycofał się z tej umowy, co stało się przyczyną śledztwa a następnie kary śmierci.
Patriotyzm Łukasza Cieplińskiego
Znany był z wyjątkowej pobożności i miłości do swojej Ojczyzny. Dzięki swojej pomysłowości przemycił z więzienia do swojej żony krótkie listy. Był dumny z tego, że może umrzeć za wiarę i Ojczyznę. Przed sądem mawiał, iż Ojczyzna była jego największą świetnością. Po ogłoszeniu wyroku powiedział współwięźniowi, że w ustach będzie miał medalik, co miało pomóc w odnalezieniu jego zwłok. Niestety, miejsce jego pochówku nie jest znane.
Od 2011 roku dzień 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa, 1 marca wykonano wyrok śmierci na Łukaszu Cieplińskim oraz jego współtowarzyszach.
Obywatelstwo
Polska
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.