Zofia Stryjeńska - życiorys
Zofia Stryjeńska (z domu Lubańska) urodziła się 13 maja 1891 roku w Krakowie i zmarła 28 lutego 1986 w Genewie. To najsłynniejsza (obok Tamary Łempickiej) polska artystka plastyk okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Swoją pasję rozwijała już jako bardzo młoda dziewczyna. Od małego wiele rysowała i malowała, a w 1909 roku zaczęła pobieranie nauk w szkole malarskiej dla kobiet Marii Niedzielskiej. W 1911 roku, chcąc skorzystać z nauk dostępnych jedynie dla mężczyzn – przebrana za Tadeusza Grzymałę Lubańskiego – podjęła naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Rok później została zdekonspirowana, dlatego też powróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła intensywną działalność artystyczną. Już dwa lata później, w 1913 roku, została doceniona przez krytyka Jerzego Warchałowskiego. W 1916 roku wyszła za mąż za architekta Karola Stryjeńskiego. Ich związek zakończył się rozwodem po kilku latach, a sama Stryjeńska wyszła za mąż jeszcze raz – jednak i w tym przypadku doszło do rozwodu.
Okresy twórczo obfite przeplatały się w jej życiu z momentami, kiedy niemalże nie otrzymywała zleceń. Ze względu na to, że w swej twórczości często nawiązywała do starosłowiańskich bóstw, dzięki czemu okrzyknięto ją prekursorką rodzimowierstwa słowiańskiego.
Zmarła w Genewie i została pochowana na tamtejszym cmentarzu Chenebourg.
Obywatelstwo
Polska
Wykształcenie
Akademia Sztuk Pięknych w Monachium
Muzea i wystawy z dziełami
Nagrody i odznaczenia
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.