Kim jest ...

Zbigniew Komorowski


Czytaj dalej

Zbigniew Komorowski - życiorys

Zbigniew Zygmunt Komorowski urodził się 17 marca 1944 roku w Szymanowie. Jest przedsiębiorcą, ale był też politykiem, a nawet senatorem II i III kadencji, a także posłem na Sejm IV kadencji.

Największy sukces osiągnął jednak jako współwłaściciel koncernu Bakoma, a także grupy kapitałowej Polskie Młyny. Komorowski ukończył studia na Wydziale Inżynierii Budowlanej Politechniki Warszawskiej.

Firmę Bakoma założył wraz z Edwardem Mazurem w 1989 roku. Kupił też sieć zakładów zbożowych, tworząc grupę Polskie Młyny. Dzięki niej stał się jednym z głównych udziałowców na polskim rynku zboża.

Był nawet głównym udziałowcem Warszawskiej Giełdy Towarowej w czasie, kiedy jej prezesem został Waldemar Pawlak. Jego aktywność polityczna rozpoczęła się członkostwem w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym.

Senatorem był w latach 1991 – 1997, a od 2001 do 2005 roku sprawował mandat posła IV kadencji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2021 zajął 22. miejsce na liście stu najbogatszych Polaków magazynu Forbes – jego majątek wyceniono na 2 mld zł.

Za swoje osiągnięcia otrzymał między innymi:

  • Medal Polonia Mater Nostra Est,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

Droga do założenia firmy Bakoma nie była dla Komorowskiego zbyt łatwa. Jako inżynier brał on udział w budowie Zakładów Zbożowych w Szymanowie, a później pracował w różnych instytutach badawczych.

Chcąc dorobić do pensji inżyniera, wraz z żoną uprawiał cebulę na niewielkim gospodarstwie. Potem wspólnie zajęli się uprawą jabłek. To na ich sprzedaży zdobył pierwsze środki na otwarcie własnego biznesu.

Z pomocą sponsora małżeństwo założyło więc firmę Bakoma. Komorowscy wnieśli do niej ziemię, natomiast ich wspólnik – Edward Mazur – wyłożył w ten biznes 100 000 dolarów gotówką oraz pokaźny kredyt.

Nazwa firmy była akronimem dwóch pierwszych liter imienia i nazwiska Barbary Komorowskiej oraz nazwiska Edwarda Mazura. Początki Bakomy nie były wyboiste. Początkowo Komorowscy nie myśleli o mlecznych przetworach.

Produkcja jogurtów w zakładach Bakomy ruszyła dopiero w 1992 roku. Te szybko okazały się jednak hitem na rynku i przyniosły Komorowskim zysk netto w kwocie 27 mln zł, a tym samym drugie po firmie Danone miejsce na świecie. 

W 1999 roku Edward Mazur sprzedał swoje akcje Bakomy francuskiemu koncernowi, który planował całkowite przejęcie polskiej firmy. Po kilku latach Komorowski odkupił jednak od Danone udziały Mazura.

Kiedy Polska weszła do UE, zaczął eksportować swoje produkty do sąsiednich krajów. Bakoma nie była  jedyną inwestycją biznesmena. Angażował się on również  w branżę olejową, zbożową, paszową czy biopaliwową.

Jednoczył przejmowane, upadające zakłady pod jednym logo – BZK Group. W koncernie znalazła się nie tylko Bakoma czy Polskie Młyny, ale też spółki takie jak Bioagra, Bioagra-Oil czy Komagra.

Małżeństwo zainwestowało też w nieruchomości. W 2009 roku uruchomili swój pierwszy hotel – Słoneczny Młyn w Bydgoszczy, a następnie kolejny – Tęczowy Młyn w Kielcach.

W ostatnich latach słychać o nich również w branży alkoholowej, konkretnie w odniesieniu do wódki BZK Alco – Björn i Kazimierz Wielki. 

Najbogatsi ludzie na świecie i w Polsce Polscy posłowie

Obywatelstwo

Polska

Powiązanie z miejscami

Wykształcenie

Politechnika Warszawska

Grupa krwi

Grupa krwi: A

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.