Wincenty Witos
Polski polityk, trzykrotny premier Polski. ✝ 71.
Czytaj dalej Kup książkę
Życiorys Wincentego Witosa
Wincenty Witos – polski polityk, pełnił trzykrotnie funkcję premiera Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzieciństwo
Urodził się 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach, które znajdowały się wtedy w Galicji. Wychowywał się bardzo ubogiej, chłopskiej rodzinie. Jego edukacja odbywała się w latach 1884-1888, kiedy ukończył cztery klasy szkoły wiejskiej. Po tym okresie rozpoczął pracę jako drwal.
Początki kariery politycznej
W roku 1895 został członkiem Stronnictwa Ludowego. W tym samym roku rozpoczął także dwuletnią służbę wojskową w austriackiej armii. Jego kariera polityczna rozwijała się bardzo szybko. Już 6 lat później wypracowana pozycja pozwoliła mu objąć stanowisko w Radzie Naczelnej Stronnictwa Ludowego. Z tego samego ugrupowania został wybrany do Sejmu Krajowego Galicji, który znajdował się we Lwowie.
Funkcję tę pełnił od 1908 do 1914 roku. W międzyczasie został wybrany także na stanowisko wójta jego rodzinnych Wierzchosławic (był nim do 1931 roku).
Nowe stronnictwo i funkcja premiera
Z powodu konfliktu w partii utworzone zostało nowe ugrupowanie – Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”, którego był wiceprezesem, a od 1916 roku prezesem. Jego działalność skupiała się na popieraniu dążeń niepodległościowych.
Premierem po raz pierwszy został w 1920 roku, kiedy to utworzono Rząd Obrony Narodowej. Jego działalność przyczyniła się do wygranej nad bolszewikami. W wyniku rozpadu koalicji rządowej, Witos złożył dymisję w 1921 roku.
Rządzenie krajem w obliczu narastających konfliktów
Dwa lata później, w wyniku zawiązania paktu lanckorońskiego, został premierem ponownie. Optował w tym czasie między innymi za wprowadzeniem podatku progresywnego. Napięta sytuacja w kraju i konflikty w partii ponownie spowodowały, że rząd Witosa zakończył się bardzo szybko – tym razem już w grudniu 1923 roku.
Trzeci i ostatni raz Witos został premierem 10 maja 1926 roku. W tym czasie doszło do przewrotu majowego, w ramach którego zwolennicy Józefa Piłsudskiego doprowadzili do kolejnej dymisji Witosa zaledwie po 4 dniach urzędowania.
Więzienie i działalność w trakcie II Wojny Światowej
10 września 1930 roku został aresztowany i umieszczony w twierdzy brzeskiej, z której wypuszczono go 27 listopada tego samego roku. W 1931 roku, w ramach procesu brzeskiego, został skazany na 1,5 roku więzienia za rzekome przygotowywanie zamachu na władze kraju.
Po odbyciu kary wyemigrował do Czechosłowacji, gdzie kontynuował swoją polityczna karierę. W 1939 roku, po tym jak wojska hitlerowskie utworzyły Protektorat Czech i Moraw, wrócił do kraju. W trakcie II Wojny Światowej był internowany. Współpracował z Państwem Podziemnym.
Po wojnie utworzył Polskie Stronnictwo Ludowe. Zmarł 31 października 1945 roku w szpitalu Ojców Bonifratów w Krakowie.
Ciekawostki o Wincentym Witosie
- Order Orła Białego, odebrany mu na mocy wyroku procesu brzeskiego, został zwrócony rodzinie dopiero w 2011 roku. ~gość
- Podczas okupacji nazistowskiej odmówił utworzenia rządu kolaboracyjnego. ~gość
- Interesujące ciekawostki o Wincentym Witosie znaleźć można w książce "Testament Wincentego Witosa" (wyd. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego).
członek austro-węgierskiej Rady Państwa Członkowie frontu Morges Liga Narodowa Polscy premierzy poseł do Sejmu Krajowego Galicji Sławni Prezesi Rady Ministrów
Książki o Wincentym Witosie
Rocznice
W roku 2024 przypada:
150. rocznica urodzin Wincentego Witosa
79. rocznica śmierci Wincentego Witosa
Obywatelstwo
Austro-Węgry / II Rzeczpospolita / Polska
Cytaty
Wincentego Witosa
#1
Czas płynął jak zawsze, zmieniały się nie tylko pory roku, jak godziny na zegarze, ale i stosunki. Lata dziecięce, dziecięce zabawy, utrapienie, niedostatek, praca, dorobek, lata dojrzałe i kłopoty nowe, orki i zasiewy, żniwa i omłoty, szczęście i zawody, wesele i smutek, urodzaj i klęski, pogoda i burze, grady i powodzie stały się tak naturalnymi zjawiskami, że nie tylko nie wywoływały zdziwienia, ale bardzo rychło z pamięci uciekały.
#2
Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa.
#3
Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.
Data urodzenia
Wincentego Witosa
21/01/1874
(środa)
Data śmierci
Wincentego Witosa
31/10/1945
w wieku 71 lat
Przyczyna śmierci
z przyczyn naturalnych
Nagrody i odznaczenia
Wincentego Witosa
Działalność polityczna
Wincentego Witosa
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Wincentego Witosa
♒ Wodnik
Pseudonimy
Wincentego Witosa
Maciej Rydz
Wzrost
Wincentego Witosa
173 cm
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
- Wincenty Witos w encyklopedii PWN
- Wincenty Witos w bazie Virtual International Authority File
- Identyfikator w edycji internetowej Encyclopædia Britannica
- International Standard Name Identifier
- Wincenty Witos w bazie danych Kongresu USA
- Wincenty Witos w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB)
- Wincenty Witos w bazie Francuskiej Biblioteki Narodowej