Kim jest ...

Uns Dżabir


Czytaj dalej

Uns Dżabir - życiorys

Uns Jabeur od wielu lat przeciera szlaki tenisistom arabskiego pochodzenia. Kochana na całym świecie za swoją doskonałą grę i dropshoty. Na uwagę zasługuje jej postawa i otwarcie na fanów, media i innych zawodników. Dotarła do Top 10 w 2021 roku i przyznała, że chce być nr 1 na świecie w 2022 roku.

Młodość i życie prywatne

Uns Jabeur urodziła się 28 sierpnia 1994 r. w Tunezji niedaleko Sousse. Swoje treningi i pasję do tenisa odkryła w wieku 6 lat. Urodziła się w rodzinie Ridy Dżabira i Samiry al.-Haszafi. Uns Dżabir wcześnie przejawiała pasję do sportu.

Matka Uns grała rekreacyjnie w tenisa i wprowadziła córkę w ten sport w wieku trzech lat. W wieku dwunastu lat Jabeur przeniosła się do stolicy Tunisu, aby trenować w Lycée Sportif El Menzah – narodowej szkole średniej dla dobrze zapowiadających się sportowców w kraju.

W późniejszych latach trenowała również w Belgii i Francji. Oprócz tenisa, swoje zainteresowanie kierowała także w stronę piłki nożnej. Niemniej jednak tenis stał się jej sposobem na życie. Jej mężem jest Karim Kamoun, rosyjsko-tunezyjski były szermierz, który od połowy 2017 roku dba o karierę Uns jako jej trener personalny.

Początki kariery zawodowej

Uns Jabeur zaczęła grać na ITF Junior Circuit w sierpniu 2007 roku w pierwszym tygodniu swoich 13 urodzin.

Wraz z rodaczką Nour Abbès wygrała turniej deblowy swojego debiutanckiego turnieju, Grade 5 Al Fatah ITF Junior Tournament w Libanie. Już w 2010 roku jako 16 latka wzięła udział w juniorskim French Open, gdzie doszła do finału gry pojedynczej.

Gra jednak nie przyniosła jej zwycięstwa i przegrała z Eliną Switoliną. Podobnie nie podołała wyzwaniu jakie stanęło przed nią podczas półfinału US Open w 2010 roku.

Pierwsze swoje zwycięstwo odniosła w 2011 roku podczas French Open pokonując Monicę Puig. Wówczas stała się pierwszą arabską tenisistką, która zdobyła tytuł juniorskiego wielkiego szlema w grze pojedynczej w historii i pierwszą juniorką w ogóle od czasu, gdy Ismail El Shafei zdobył tytuł Wimbledonu chłopców w 1964 roku.

Pod koniec 2018 doszła do finału zawodów rangi WTA Premier w Moskwie, pokonując po drodze między innymi Sloane Stephens.

Jabeur w 2019 r. zagrał we wszystkich czterech głównych losowaniach Wielkiego Szlema po raz pierwszy i pozostała w grupie 100 najlepszych tenisistów. Wynik ten utrzymywał się przez cały 2019 rok.

Ogromny przełom w karierze Jabeur miał miejsce w 2020 r. podczas Australian Open. Po pokonaniu w dwóch pierwszych rundach Johanny Konty i Caroline Garcii pokonała także Karolinę Wozniacki w trzech setach. Woźniacki zagrała wówczas ostatni mecz w swojej karierze.

W styczniu 2020 roku tunezyjska tenisistka Uns Jabeur została pierwszą Arabską kobietą, która osiągnęła ćwierćfinał Wielkiego Szlema, pokonując Wang Qiang w czwartej rundzie Australian Open. Z tym wynikiem zadebiutowała w pierwszej pięćdziesiątce.

W następnym miesiącu Jabeur kontynuowała swoje postępy po otrzymaniu dwóch dzikich kart do turnieju Premier na Bliskim Wschodzie. Dotarła do ćwierćfinału Qatar Open, gdzie w trzeciej rundzie pokonała Karolinę Plíškovą.

Po zawieszeniu sezonu z powodu COVID-19, Jabeur kontynuowała dobrą formę na poziomie Wielkiego Szlema, gdzie po raz pierwszy w swojej karierze dotarła do trzeciej rundy US Open i czwartej rundy French Open. Rok 2020 zakończyła na 31. miejscu na świecie – najwyżej w rankingu w jej karierze jak do tej pory.

Droga na szczyt

W 2021 r. jej kariera nabierała dalszego rozpędu. Tenisistka doszła do półfinału Charleston Open i finału WTA 250 MUSC Health Open, gdzie ostatecznie przegrała z australijską Astrą Sharma.

10 maja 2021 r. osiągnęła najwyższy w karierze ranking światowego nr 24. Kolejno zajęta 25. miejsce we French Open, pokonując Sharmę w drugiej rundzie, aby po raz szósty z rzędu awansować do trzeciej rundy turnieju głównego.

Na Wimbledonie Jabeur, na 21 miejscu, pokonał pięciokrotną mistrzynię Venus Williams, stając się pierwszą tunezyjską tenisistką, pierwszą Arabką i pierwszą kobietą reprezentującą kraj afrykański od czasu Cary Black z Zimbabwe, awansując do trzeciej rundy na Wimbledonie.

W 2022 roku Jabeur rozpoczęła sezon w Sydney International, gdzie pokonała Astrę Sharmę w pierwszej rundzie i Petrę Kvitovą w drugiej. Niemniej jednak w ćwierćfinale przegrała z Anett Kontaveit.

Rozstawiona na ósmym miejscu w Madrid Open, jako nr 10 w światowym rankingu, dotarła do swojego pierwszego finału WTA 1000, pokonując Belindę Bencic i Simonę Halep. Kolejno pokonała Ekaterinę Alexandrovą i została pierwszą Arabką i pierwszą Afrykanką, która dotarła do finału na tym poziomie.

Dochodząc do finału Italian Open, Jabeur dotarła do najwyższego w karierze rankingu światowego nr 6, co miało miejsce 16 maja 2022 roku.

Jabeur wygrała German Open w Berlinie po tym, jak Belinda Bencic wycofała się w drugim secie finału. W rezultacie, 20 czerwca 2022 r. przeszła do nowego, najwyższego w karierze rankingu światowego nr 3.

Podczas US Open dotarła do ćwierćfinału, pokonując Shelby Rogers, a następnie Veronikę Kudermetovą odnotowując swoje pierwsze zwycięstwo w czterech spotkaniach.

Została trzecią Afrykanką, która dostała się do ćwierćfinału ery Open – i pierwszą z północnej części kontynentu. Jednak choć w końcu udało jej się dotrzeć do finału (co uczyniło ją pierwszą Afrykanką i pierwszą Arabką, która to zrobiła), w ostateczności przegrała z Igą Świątek w setach prostych.

COVID-19 gra podwójna dziewcząt w tenisie ziemnym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2010 Gra pojedyncza dziewcząt w tenisie ziemnym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2010 Gra pojedyncza kobiet w tenisie ziemnym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 Gra pojedyncza kobiet w tenisie ziemnym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 Tenis na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – singel kobiet

Obywatelstwo

Tunezja

Imiona i ich znaczenie

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.