Tadeusz Pietrzykowski
Polski bokser, jeden z pierwszych więźniów Auschwitz. ✝ 74.
Czytaj dalej Kup książkę
Życiorys Tadeusza Pietrzykowskiego
Tadeusz Pietrzykowski (pseudonim „Teddy”) był polskim pięściarzem, trenerem, nauczycielem wychowania fizycznego oraz jednym z pierwszych więźniów przewiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Jego matka była nauczycielką w szkole podstawowej, ojciec inspektorem nadzoru ruchu. Uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stanisława Staszica, gdzie zainteresował się boksem. Swoją karierę rozpoczął już jako gimnazjalista, trenując pod okiem słynnego Feliksa Stamma. Prędko stał się wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W 1939 roku uzyskał świadectwo maturalne.
Po wybuchu II wojny światowej brał udział w obronie Warszawy. Po kapitulacji próbował uciec do Francji, by dostać się do formującego się wojska polskiego, lecz został złapany i przekazany Niemcom. Po kilku przesiadkach trafił z pierwszym transportem więźniów do Auschwitz.
Zasłynął jako pięściarz toczący pojedynki w obozach koncentracyjnych. Według różnych szacunków, w samym Auschwitz stoczył od 40 do 60 walk i przegrał tylko raz z holenderskim mistrzem w wadze średniej, czym zdobył sobie szacunek nie tylko Polaków. Po przeniesieniu dalej się pojedynkował, m.in. w Neuengamme walczył jeszcze około 20 razy. Doczekał się wyzwolenia z niewoli przez brytyjskie oddziały w 1945 roku.
Po uwolnieniu prowadził szkolenia sportowe dla żołnierzy i kontynuował występy na ringu, jednak z powodu wyniszczenia organizmu po pobycie w obozie nie wrócił już do formy sprzed wojny. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie w 1959 roku i przez wiele lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener i instruktor wychowania fizycznego w Bielsku-Białej. Zmarł nagle 17 kwietnia 1991 roku.
W 2020 roku, o Tadeuszu Pietrzykowskim i jego obozowych losach powstał film fabularny pt: „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego, w którym główną rolę zagrał Piotr Głowacki. Z kolei w 2021 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowano wystawę malarską dzieł autorstwa samego Pietrzykowskiego – od dziecka miał on bowiem zdolności artystyczne i dużą część życia spędził na malowaniu obrazów, które zachowały się do dzisiaj.
Książki o Tadeuszu Pietrzykowskim
Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski Polecamy
20.52 zł
dostawaRocznice
W roku 2024 przypada:
107. rocznica urodzin Tadeusza Pietrzykowskiego
33. rocznica śmierci Tadeusza Pietrzykowskiego
Obywatelstwo
Polska
Data urodzenia
Tadeusza Pietrzykowskiego
08/04/1917
(niedziela)
Data śmierci
Tadeusza Pietrzykowskiego
17/04/1991
w wieku 74 lat
Znak Zodiaku
Tadeusza Pietrzykowskiego
♈ Baran
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.