Kim jest ...

Św. Róża Czacka


Czytaj dalej

Św. Róża Czacka - życiorys

Róża Czacka mimo poważnych problemów ze wzrokiem towarzyszących jej przez całe życie, zdołała wiele osiągnąć i zdobyć wiele zasług dla ludzi ociemnionych. Jej osoba jest przykładem tego, że mimo wielu niesprzyjających okoliczności w życiu nadal można dotrzeć daleko, a z pomocą modlitwy nie ma problemów nie do przeskoczenia.

Lata młodości Róży Czackiej

Róża Czacka urodziła się jako szóste z siedmiorga rodzeństwa w Białej Cerkwi na obecnej Ukrainie 22 października 1876 roku. Od najmłodszych lat trapiły ją problemy ze wzrokiem, a w wieku 22 lat została osobą całkowicie niewidomą.

Mimo tego nie poddała się i jako młoda, wykształcona dziewczyna rozpoczęła naukę języka Braille’a. Zaczęła również mocno edukować się w dziedzinie ludzi niewidomych, wszczęła zgłębianie literatury mówiącej o najnowszych osiągnięciach medycyny w tej dziedzinie, a także dużo podróżowała po całej Europie.

Osiągnięcia Róży Czackiej

Wszystkie trudy włożone w zdobywanie wiedzy doprowadziły do założenia przez Różę w 1911 roku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, które następnie tworzy w Warszawie wiele instytucji mających na celu pomoc osobom niewidomym.

Za sprawą jej towarzystwa powstają w stolicy: biblioteka brajlowska, szkoła powszechna oraz tzw. patronat mający na celu ochronę niewidomych dorosłych ludzi. Za jej sprawą powstało również wiele innych instytucji mających na celu pomoc ludziom niewidomym i nie tylko.

W 1922 roku siostra rozpoczyna budowę swojej największej inwestycji, jaką jest zakład dla niewidomych, gdzie z czasem przeniesione zostają placówki dla dzieci, które utraciły wzrok.

Czasy I oraz II Wojny Światowej

To właśnie lata pierwszej wojny światowej były dla Róży czasem osobistych refleksji oraz wtedy pojawił się w jej głowie pomysł wstąpienia do zakonu. Róża wpadła także na ideę założenia stowarzyszenia mającego na celu pomoc ludziom niewidomym.

Czas ten Róża spędziła w Żytomierzu, gdzie ostatecznie w 1917 roku złożyła śluby zakonne w III Zakonie św. Franciszka.

Po zakończeniu wojny Róża Czacka wróciła do Warszawy i niezwłocznie zaczęła ubiegać się o niezbędne pozwolenia, co w rezultacie poskutkowało założeniem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Do końca okresu międzywojennego stowarzyszenie to stało się nowoczesnym ośrodkiem umożliwiającym uczniom zdobycie wykształcenia oraz normalne życie zawodowe i społeczne.

Po rozpoczęciu II Wojny Światowej podczas bombardowania Warszawy siostra Elżbieta zostaje ranna w głowę, przez co całkowicie traci jedno oko

Choroba Róży Czackiej i ostatnie lata życia

W 1950 roku rozpoczęła się trwająca aż do śmierci choroba Róży, która uniemożliwiła jej dalsze prowadzenie działalności stowarzyszenia. W tym czasie przekazała dowodzenie nad projektem swojej następczyni, a sama wspierała działalność swoją modlitwą i ofiarowanym bólem.

Róża Czacka zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach i tam też została pochowana, posiadając bardzo dobrą opinię w swoich kręgach. Róża Czacka została błogosławioną wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim 12 września 2021 roku w Warszawie.

Zawód

Znany/a głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.