Św. Król Dawid - życiorys
Ojciec rodu Dawidytów. Zgodnie z proroctwami starotestamentowymi z rodu Króla Dawida wywodzić się miał Mesjasz. Król Dawid był królem Judy i Izraela. Panował w latach 1010-970 p.n.e. Król Dawid był także poetą. Przypisuje się mu autorstwo 73 psalmów.
Młodość Dawida na dworze króla Saula
Dawid był najmłodszym synem Jessego z Betlejem. Zajmował się głównie pasterstwem, a w domu rodzinnym pełnił podrzędne funkcje. Jego los odmienił prorok Samuel, który namaścił go na króla.
Początkowo związał się z dworem króla Saula kiedy ten uczynił Dawida grajkiem na lirze na swoim dworze. Podczas wojny z Filistynami wsławił się w boju. Jako jedyny miał odwagę walczyć z Goliatem. Co więcej, walkę tę wygrał. Nagrodą za ten bohaterski czyn było małżeństwo z królewską córką Mikal.
W związku z ogromnym poparciem ludu dla Dawida i plotkach o namaszczeniu go na króla przez Samuela, między Dawidem i Saulem zrodził się konflikt. Dawid zmuszony był uciekać i ukrywać przed królem.
Saul i jego podwładni czyhali na życie Dawida. Król Saul zginął w walce z wojskiem filistyńskim. Po jego śmierci królem Judy został Dawid. Po okresie walk z Iszbaalem synem Saula został także królem Izraela.
Rządy Króla Dawida
Jako król Judy i Izraela Dawid wsławił się walką i sprawiedliwymi rządami. Wygrywał liczne wojny, a jego państwo w szczytowym okresie sięgało od Eufratu do Potoku Egipskiego, oraz od Morza Śródziemnego do Pustyni Syryjskiej.
W przybliżeniu państwo pod rządami Dawida obejmowało dzisiejsze: Izrael, Palestynę i Jordanię.
Miał także udział w ważnych religijnych wydarzeniach swojego narodu. Sprowadził do Jerozolimy Arkę Przymierza. Zaplanował także budowę wielkiej Świątyni Jerozolimskiej.
Życie oraz rządy Dawida są opisane w Starym Testamencie, między innymi w: Księdze Samuela, 1 Księdze Królewskiej i Księdze Kronik. Dla Żydów Król Dawid jest symbolem tożsamości narodowej.
Jego postać utożsamiana jest z władcą idealnym, a gwiazda Dawida umieszczona na fladze Izraela jest po dziś dzień symbolem ojczyzny Żydów.
Psalmy Króla Dawida
Nieodłączną częścią dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie Król Dawid, są 73 psalmy zebrane w Księdze Psalmów. Utwory te mają niebagatelne znaczenie dla kultury żydowskiej jak i dla chrześcijan. Pozostałe psalmy z Księgi Psalmów są autorstwa: Mojżesza, Salomona, Asafa i innych.
Król Dawid pisał psalmy pod koniec życia, zmarł w 970 r. p.n.e., jednak jego spuścizna jest wciąż żywa. Jak głosiły proroctwa Dawidowe, jego potomstwo miało królować przez wieki, a Jezusa Chrystusa uznaje się za bezpośredniego potomka Dawida.
Także niektóre z psalmów Króla Dawida mają wydźwięk proroctw i zapowiadają przyjście Mesjasza, jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie.
Psalmy są swoistym pomnikiem literatury starożytnego Izraela. Ukazują kulturę i pobożność Żydów w czasach Króla Dawida. Dla chrześcijan psalmy stanowią proroctwo, które w wielu przypadkach dotyczy nadejścia Mesjasza.
Obywatelstwo
Zjednoczone królestwo Izraela
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.