Św. Jan Chrzciciel
Święty kościoła katolickiego, rozpoczął życie pustelnika na Pustynii Judzkiej, gdzie został powołany na proroka z ramienia Boga, po czym głosić miał nadejście Mesjasza. ✝ 1938.
Czytaj dalej
Życiorys Św. Jana Chrzciciela
Jan Chrzciciel jest prorokiem zarówno dla chrześcijan jak i dla muzułmanów i mandejczyków. Warto podkreślić, że jest także uznany za świętego zarówno w kościele rzymskokatolickim jak i prawosławnym. Ten skromny pustelnik odegrał ogromną rolę w dziejach kościoła.
Narodziny Jana Chrzciciela
Narodziny Jana Chrzciciela przepowiedziane zostały w zwiastowaniu Marii z Nazaretu przez Archanioła Gabriela. Zostały także zapowiedziane ojcu Jana Chrzciciela – Zachariaszowi przez anioła w Świątyni Jerozolimskiej kiedy ten modlił się o syna.
Zachariasz był żydowskim kapłanem, Elżbieta, jego żona przez całe życie była uznawana za niepłodną. Mimo to oboje modlili się o syna, a kiedy byli już w podeszłym wieku ich modlitwy zostały wysłuchane.
Jan Chrzciciel urodził się rok przed Jezusem z Nazaretu. Według Ewangelii według św. Łukasza miejscem jego urodzenia miała być Juda – wioska identyfikowana współcześnie jako Ain Karim.
Wczesna działalność świętego Jana Chrzciciela
Już jako młodzieniec Jan Chrzciciel został osierocony przez oboje rodziców. Mógł pójść w ślady ojca i zostać żydowskim kapłanem, jednak zrezygnował z tej ścieżki kariery. Został pustelnikiem na Pustyni Judzkiej.
Działalność na pustyni wiązała się z głoszeniem przyjścia na świat Mesjasza i nawoływania do nawracania się i duchowej odnowy. Według Ewangelii św. Mateusza zadaniem Jana Chrzciciela było przygotowanie drogi na przyjście Mesjasza.
Na Pustyni został powołany na proroka. Święty Jan Chrzciciel jest ostatnim z proroków dla chrześcijan. Również dla muzułmanów i mandejczyków bardzo ważna była rola i proroctwa Jana Chrzciciela.
Jan Chrzciciel wprowadził chrzest jako symbol oczyszczenia z grzechu. Chrzcząc ludzi w rzece Jordan, w sposób symboliczny oczyszczał ich z grzechu. Chrzest był także symbolem przemiany duchowej, jaka miała zachodzić w ludziach słuchających jego nauk.
Zgodnie z Ewangelią św. Łukasza to właśnie on miał ochrzcić Jezusa Chrystusa. Działo się to jak podaje tradycja na terenie dzisiejszej Jordanii w Qasr el-Yahud, gdzie po dziś dzień odprawiane są uroczyste chrzciny.
Śmierć Jana Chrzciciela
Niedługo po spotkaniu i ochrzczeniu Jezusa z Nazaretu, Jan Chrzciciel został skazany za krytykowanie drugiego małżeństwa tetrarchy Galilei, Heroda Antypasa i wtrącony do więzienia. Pomimo że wyrok nie przewidywał kary śmierci – został on ścięty w 32 r.
Zgodnie z przekazami przyczyniła się do tego żona Heroda Herodiada. Herod oczarowany tańcem Salome – córki Herodiady z pierwszego małżeństwa, obiecał spełnić każde życzenie pasierbicy.
Herodiada miała namówić Salome, aby ta zażyczyła sobie głowy Jana Chrzciciela. Herod Antypas rozkazał ściąć proroka, a jego głowę przynieść Salome na tacy. Moment ten jest częstym motywem ikonograficznym, który zobaczyć można na wielu obrazach.
Według tradycji chrześcijańskiej, a także muzułmańskiej grób świętego Jana Chrzciciela znajduje się w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku. Świątynia ta powstała z inicjatywy cesarza Teodozjusza I Wielkiego, aby uczcić Jana Chrzciciela. W zachodniej części bazyliki znajdować się ma najważniejsza relikwia – głowa Jana Chrzciciela.
Rocznice
W roku 2024 przypada:
55. rocznica urodzin Św. Jana Chrzciciela
1993. rocznica śmierci Św. Jana Chrzciciela
Rodzina
Św. Jana Chrzciciela
Ojciec: Zachariasz
Matka: Elżbieta
Data urodzenia
Św. Jana Chrzciciela
31/12/1969
(środa)
Powiązanie z miejscami
Data śmierci
Św. Jana Chrzciciela
30/11/0031
w wieku 1938 lat
Miejsce pochówku
Św. Jana Chrzciciela
Palestyna
Wyznanie i światopogląd
Św. Jana Chrzciciela
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Św. Jana Chrzciciela
♑ Koziorożec
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
- Św. Jan Chrzciciel w encyklopedii PWN
- Św. Jan Chrzciciel w bazie Virtual International Authority File
- Identyfikator w edycji internetowej Encyclopædia Britannica
- International Standard Name Identifier
- Św. Jan Chrzciciel w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB)
- Św. Jan Chrzciciel w bazie biografii Notable Names Database