Kim była ...

Św. Hildegarda z Bingen

Święta kościoła katolickiego, kompozytorka, uzdrowicielka i badaczka natury, wizjonerka i mistyczka, reformatorka religijna, patronka naukowców i językoznawców.


Czytaj dalej

Życiorys Św. Hildegardy z Bingen

Święta Hildegarda to partonka językoznawców, naukowców, a także języka esperanto. Jej wspomnienie w Kościele katolickim przypada na 17 września. Mniszka, benedyktynka, wizjonerka, reformatorka Kościoła.

Autorka wielu prac nie tylko z zakresu teologii, ale również medycyny, ziołolecznictwa, przyrodoznawstwa. Prócz tego wielbicielka sztuki – sama pisała wiersze i komponowała muzykę. Zdecydowanie można nazwać ją kobietą wielu talentów, która wniosła swoim dorobkiem wiele do historii Kościoła katolickiego.

Proces wyniesienia Hildegardy na ołtarze rozpoczął się już w 1227 roku, ale nie został ukończony. 10 maja 2012 roku została ona kanonizowana przez papieża Benedykta XVI. 7 października tego samego roku, papież  ogłosił ją także czwartą kobietą doktorem w historii Kościoła katolickiego.

Święta Hildegarda z Bingen otaczana jest szczególnym kultem w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Tam też od 2009 roku widnieje jej obraz, namalowany przez Henryka Bacę.

Dzieciństwo i wczesna młodość

Hildegarda urodziła się 17 września 1098 roku w Bermersheim w Alzacji (Nadrenia Północna). Była ona dziesiątym dzieckiem w rodzinie średniozamożnej szlachty frankońskiej. Już jako trzylatka miała swoją pierwszą wizję.

W wieku ośmiu lat została wysłana do klasztoru benedyktynek, gdzie otrzymała też klasyczne wykształcenie. Szybko zyskała rozgłos i uznanie, a po śmierci swojej mentorki – mniszki Jutty, bez trudu przejęła jej rolę.

Czas rozwoju i kariera

Hildegarda w klasztorze cieszyła się szacunkiem i uznaniem. Dzięki niej wiele kobiet postanowiło wstąpić do zakonu. Za sprawą Hildegardy założony został osobny klasztor żeński w Rupertsbergu. Wielokrotnie miała wizje, w których komunikowała się z Bogiem.

Długi czas nie chciała jednak ujawniać tego faktu, gdyż nie pozwalały jej na to wrodzona skromność i nieśmiałość. W wieku 42 lat Hildegarda osiągnęła najwyższe dostępne dla kobiety stanowisko w Kościele.

Posiadała silne wpływy w najważniejszych biskupstwach oraz na dworze papieża. To wtedy ośmieliła się opowiedzieć o wizjach. Podczas jednej z nich, Bóg nakazał jej spisać wszystko, co zobaczyła i usłyszała. W ten sposób powstało jej dzieło „Poznaj ścieżki Pana”. U szczytu popularności Hildegarda została okrzyknięta „Sybillą znad Renu”, a dla wielu jej głos był głosem samego Boga.

Końcowe lata życia

Hildegarda zmarła 17 września 1179 roku. Przeżyła 81 lat, co w tamtych czasach było prawdziwą rzadkością (średni wiek kobiet wynosił około 40 lat). Prawdopodobnie w momencie jej śmierci, ciemne niebo rozświetlił jasny znak krzyża, co zostało uznane niemal za cud.

Hildegarda była wyjątkową kobietą, ponieważ w czasach gdy żyła, kobiety nie cieszyły się zbytnim poważaniem i szacunkiem. Jej jednak udało się to osiągnąć – jej zdanie było szanowane, a postać z czasem zaczęła cieszyć się coraz większym kultem. Historie o jej wyjątkowych zdolnościach obiegły całą średniowieczną Europę.

ksieni mistycyzm

Św. Hildegarda z Bingen

Najważniejsze dzieła
Św. Hildegardy z Bingen

  • Scivias
  • Ordo Virtutum
  • Liber Divinorum Operum (Book of Divine Works): Hildegard von Bingen

Znajomość języków
Św. Hildegardy z Bingen

język łaciński, Lingua Ignota

Data śmierci
Św. Hildegardy z Bingen

17/09/1179

Miejsce pochówku
Św. Hildegardy z Bingen

Saint Hildegard parish church in Eibingen

Wykształcenie
Św. Hildegardy z Bingen

Disibodenberg

Zawód
Św. Hildegardy z Bingen

Znana głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd
Św. Hildegardy z Bingen

Zobacz także

Bestsellery

Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.