Kim jest ...

Św. Hieronim


Czytaj dalej

Św. Hieronim - życiorys

Święty Hieronim ze Strydonu to dziś patron tłumaczy, bibliotekarzy, archeologów, archiwistów, a także uczniów i studentów. Uchodzi on w Kościele katolickim za jednego z najwybitniejszych uczonych. Czczony jest także w Cerkwi Prawosławnej.

Za jego największe dokonanie uważa się przetłumaczenie Pisma Świętego z języków greckiego i hebrajskiego, na język łaciński. Przekład ten znany jest jako „Wulgata” i po dziś dzień stanowi oficjalne tłumaczenie, uznawane przez Kościół rzymskokatolicki.

Wizerunek świętego Hieronima to zazwyczaj przedstawienie go jako kardynała, uczonego, pustelnika lub ascety. Jego atrybuty to Pismo Święte, krzyż, czaszka, lew i gołębica.

W Kościele prawosławnym przedstawiany jest jako starzec w habicie. Beatyfikacja Hieronima miała miejsce w 1747 roku przez papieża Benedykta XIV, zaś kanonizacja w 1767 roku, za pontyfikatu papieża Klemensa XIII

Dzieciństwo i wczesna młodość

Hieronim ze Strydonu urodził się między 331 a 347 rokiem (dokładna data jest sporna) w Strydonie w Dalmacji. Pochodził z rodziny Iliryjczyków, zaś oboje jego rodzice byli chrześcijanami. Mimo to chrzest przyjął dopiero w 360 roku, a udzielił mu go prawdopodobnie papież Liberiusz.

Aby poznać tajniki filozofii i retoryki, młody Hieronim wyruszył do Rzymu. Tam uczył się pod okiem nauczycieli: Wiktorinusa i Eliusza Donata. W Rzymie Hieronim spędził kilka lat, a następnie osiedlił się w Trewirze. Jego rodzice marzyli, aby syn zrobił karierę jako urzędnik, on jednak podjął studia teologiczne.

Kariera i czas rozwoju

Około 373 roku Hieronim wybrał się w długą podróż na Wschód – przez Trację, Azję Mniejszą, aż do północnej Syrii. W tym czasie chciał rozwijać się naukowo, zaś wizja, którą miał, skłoniła go, aby swoje życie poświęcić Bogu.

Od tego czasu zaczął prowadzić życie ubogiego i skromnego ascety. Podczas podróży spędził trochę czasu na pustyni Chalcydyckiej, gdzie prawdopodobnie nauczył się języka hebrajskiego. Po trudach długiej podróży Hieronim zatrzymał się w Antiochii. Uzyskał tam święcenia kapłańskie, a dwa kolejne lata zamieszkiwał w Konstantynopolu.

W latach 382-385 powrócił do Rzymu, gdzie był doradcą papieża Damazyna. Zdobył sobie w tym czasie sympatię chrześcijan oraz nawiązał dobre relacje z zamożnymi i wpływowymi rodzinami rzymskimi. W tym czasie powstało dzieło jego życia. Była to „Wulgata”, czyli tłumaczenie Pisma Świętego na łacinę.

Końcowe lata życia

Śmierć papieża Damazyna przyniosła trudne lata dla Hieronima. Stracił on swoje stanowisko, a także został oskarżony o nieodpowiednie relacje z wdową Paulą. W 385 roku wrócił do Antiochii. Od 388 roku prowadził życie pustelnika nieopodal Betlejem.

W tym czasie stworzył ostateczną wersję tłumaczenia Starego Testamentu, liczne komentarze do Pisma Świętego, a także pisma, które wywołały wiele kontrowersji, gdyż krytykowały ówczesnego biskupa.

Heronim zmarł 30 września 419 lub 420 roku w Betlejem. W tym też dniu, każdego roku wspomina się go w Kościele katolickim. Był wybitnym uczonym, którego wyróżniała pracowitość, wiedza oraz umiłowanie Boga i Biblii.

secretary

Obywatelstwo

Starożytny Rzym

Zawód

Znany/a głównie z kategorii:

Inne wykonywane zawody:

Wyznanie i światopogląd

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.