Św. Dominika z Nikomedii - życiorys
Żyjąca w III wieku Dominika z Nikomedii, oryginalnie nazwana Kyriake, ofiarowała całe swoje życie służbie Bogu. Jej trudne doświadczenia doprowadziły do nawrócenia się wielu osób, a jej męczennicza, acz pełna wiary, historia porusza nawet kamienne serca. Kim była święta Dominika z Nikomedii i jak potoczyły się jej losy?
Wczesne lata świętej Dominiki z Nikomedii
Święta Dominika z Nikomedii urodziła się w III wieku naszej ery. Rodzice, którzy nadali jej imię Kyriake – Doroteusz i Euzebia – byli Grekami wyznającymi religię katolicką. Rodzina ta była stosunkowo zamożna, a jej największym strapieniem był brak potomstwa, co zmieniło przyjście na świat małej Dominiki.
We wczesnych latach swojego dzieciństwa święta Dominika obserwowała żarliwą i pełną pasji wiarę swoich rodziców, co skłoniło ją do oddania swojego życia Panu i złożenia ślubów czystości.
Ta niepospolitej urody dziewczyna już wtedy skupiała na sobie spojrzenia okolicznych mężczyzn, jej decyzja więc nie została w pełni zaakceptowana przez społeczeństwo, z czego konsekwencjami święta mierzyła się aż do dnia swojej śmierci.
Święta Dominika z Nikomedii – okres dorastania
W okresie dorastania, który Kyriake w całości poświęciła na rozmowy z Bogiem oraz studiowanie jego słowa, jej losem zainteresował się sędzia z Nikomedii. Chciał on, aby wzięła za męża jego syna, co spotkało się z kategoryczną odmową świętej Dominiki. Czyn ten doprowadził do doniesienia na nią oraz jej rodziców do cesarza Dioklecjana, a występkiem miało być jedno: praktykowanie chrześcijaństwa.
Rodzice świętej zostali schwytani, torturowani oraz skazani na wygnanie do Melitene, gdzie dokonali swego żywota, nie wyrzekając się swojej wiary. Samą Dominikę poddano nieludzkim torturom: wieszaniu, przypalaniu i biczowaniu.
W trakcie całego procesu niezłomna Kyriake nie opuściła Słowa Bożego które – według podań – nieustannie zdawało się jej bronić. Legendy twierdzą, że zdrowiała w celi, rzucona na pożarcie lwom ujarzmiała zwierzęta, a dotykający jej ogień przygasał.
Ostatnie chwile świętej Dominiki z Nikomedii
Apoloniusz wydał na nią wyrok ostateczny – ścięcie mieczem. Męczennica otrzymała możliwość pomodlenia się przed śmiercią i to właśnie ten czas zapisał się na kartach historii chrześcijaństwa jako jeden z danych jej cudów: Bóg, jak głoszą podania, poproszony o zabranie jej duszy, obdarzył ją śmiercią „zanim ostrze spadło na nią”.
Święta Dominika zmarła w 289 roku w Chalcedonie w wieku 21 lat. Wspomnienie jej pełnego wiary życia jest obchodzone corocznie 6 lipca, a symbolizuje je trzymana w lewej ręce lilia – znak męczeństwa.
Wyznanie i światopogląd
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.