Kim jest ...

Św. Cyryl i Metody


Czytaj dalej

Św. Cyryl i Metody - życiorys

Święci Cyryl i Metody to najważniejsi święci kościoła greckokatolickiego, warto podkreślić, że są także świętymi kościoła rzymskokatolickiego. Nazywa ich się także Braćmi Sołuńskimi (od nazwy Sołuń, którą określano niegdyś Saloniki).

Ci bizantyńscy misjonarze w IX wieku prowadzili misje chrystianizacyjne na ziemiach zamieszkałych przez Słowian. Ze względu na ogromny wpływ na kształt rytu słowiańskiego nazywamy ich apostołami Słowian. Od 1980 roku są także współpatronami Europy.

Dzieciństwo i lata młodości

Święty Cyryl urodził się jako Konstantyn w Tesalonice w 827 roku. Z kolei Metody otrzymał na imię Michał, a urodził się w 815 roku. Święci byli braćmi. Pochodzili w wielodzietnej chrześcijańskiej rodziny. Ich ojciec, Leon był Grekiem. Pełnił funkcję wysoko postawionego urzędnika. Swój urząd sprawował jako dowódca wojskowy.

Według niektórych przekazów matka Cyryla i Metodego miała mieć słowiańskie korzenie, a język słowiański był powszechnie znany większości mieszkańców Tesaloniki. Kultura i język słowiański były obecne w ich domu na co dzień, od najmłodszych lat ich życia.

Rozwój kariery i działalność

Po krótkiej karierze w administracji Michał został mnichem w położonym w Bitynii na górze Olimp kompleksie klasztornym. Po wstąpieniu do klasztoru przyjął imię Metody. Konstantyn ukończył studia filozoficzne w Konstantynopolu.

Wykładał w akademii i pracował jako bibliotekarz przy księgozbiorze Hagia Sophia. Znał osobiście patriarchę Konstantynopola. W 855 roku zdecydował się dołączyć do brata i został mnichem w klasztorze w Bitynii na górze Olimp, nadal używał imienia Konstantyn. Aby prowadzić działalność misjonarską, nauczył się języka hebrajskiego i syryjskiego.

Pierwsze misje świętych miały charakter dyplomatyczny i nie miały jeszcze wiele wspólnego z późniejszymi misjami chrystianizacyjnymi. Prowadzili je wśród Chazarów na Krymie oraz w Bułgarii.

Następnie zostali wysłani przez cesarza bizantyjskiego Michała III do Państwa Wielkomorawskiego, aby załagodzić spór między chrześcijanami, Żydami i Saracenami. Rozpoczęta w 862 roku wyprawa na Morawy była najważniejszą misją chrystianizacyjną świętych Cyryla i Metodego.

Końcowe lata życia

Podczas misji chrystianizacyjnej na Morawach Konstantyn i Metody napotkali trudności. Pomimo poparcia sprawujących władzę patriarchy św. Ignacego i księcia Rościsława nie uniknęli konfliktu z zależnym od Kościoła zachodniego klerem frankońskim.

W związku z próbą wprowadzenia do liturgii języka słowiańskiego zostali oskarżeni herezję i naruszenie prawa trzech języków. W związku z trudnościami zmuszeni zostali do opuszczenia Państwa Wielkomorawskiego. Udali się do Panonii, a następnie do Wenecji.

Chcąc utwierdzić swoją pozycję, a przede wszystkim zyskać poparcie dla swojej działalności misyjnej i wprowadzania liturgii słowiańskiej w 868 udali się do Rzymu. Swoją postawą oraz darami jak relikwie św. Klemensa zjednali sobie poparcie nowego papieża – Hadriana II. Wcześniejszy papież Mikołaj I nie był przychylny ich działaniom.

Trudy podróży okazały się dla Konstantyna zbyt ciężkie. Postanowił zostać w Rzymie, gdzie w jednym z greckich klasztorów dokonał żywota w 869 roku. Warto podkreślić, że dopiero w ostatnim roku życia przyjął on imię Cyryl.

Metody kontynuował działalność misyjną. Jako arcybiskup Sirmium sprawował jurysdykcję nad Morawami i Panonią.

Jego działanie po raz kolejny zostało zakwestionowane i uznane za herezję – za poparciem niemieckiego duchowieństwa, a także Ludwika II Niemieckiego został skazany i uwięziony na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim.

Po wstawiennictwie papieża Jana VIII został uwolniony i przyjęty na dworze księcia morawskiego Świętopełka I, gdzie mógł kontynuować swoje dzieło. Zmarł w 885 roku na Morawach.

Najważniejsze fakty

W trakcie działalności misjonarskiej bracia opracowali głagolicę – alfabet oddający dźwięki występujące w języku staro-cerkiewno-słowiańskim składający się z 38 znaków. Warto pamiętać, że jeden z uczniów Metodego stworzył cyrylicę poprzez dodanie do głagolicy majuskuły.

Ich zasługą jest także przekład Pisma Świętego i pism liturgicznych na język staro-cerkiewno-słowiański. Dzięki temu powstała liturgia słowiańska korzystająca w swoim obrządku z języka słowiańskiego, wpłynęła także na rozwój kultury Słowian i popularyzuję piśmiennictwa.

Święci Cyryl i Metody są ważni nie tylko dla kościoła greckokatolickiego. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił ich partonami Europy, poświęcił im także napisaną w 1985 roku encyklikę „Slavorum apostoli”.

Siedmiu Apostołów Bułgarii

Wyznanie i światopogląd

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.