Św. Charbel
Święty kościoła katolickiego, znany jako Szarbel Makhlouf lub Jusuf Antun Machluf, nazwany przez chreścijan jako: "Święty Bóg upojony", pustelnik oraz mnich, zmarł w czasie mszy w Wigilię Bożego Narodzenia w 1898 roku. ✝ 70.
Czytaj dalej
Życiorys Św. Charbla
Święty Charbel urodził się w arabskiej rodzinie jako Jusuf Antun Machluf 8 maja 1828 roku w miejscowości Bika Kafra. Swój żywot natomiast zakończył 24 grudnia 1898 w Annaja.
Został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego, a przez wiernych nazywany jest „świętym Bogiem upojonym”. Znany ze swojej działalności przede wszystkim jako mnich, pustelnik, a także duchowny maronicki.
Dzieciństwo i pierwsze lata życia
Św. Charbel urodził się w bardzo ubogiej rodzinie, w miejscowości, położonej w północnej części arabskiego Libanu. Został wychowany w duchu idei chrześcijańskiej, toteż już jako kilkuletni chłopiec, młody Jusuf był niezwykle pobożnym dzieckiem.
Razem z rodzicami regularnie odwiedzał budynek Kościoła, a także podejmował się modlitwy. Spokój, prawdziwą harmonię oraz życie zgodnie z wolą boską odnalazł w samotności.
Z tego też powodu, już w wieku niespełna 23 lat wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. To właśnie wówczas otrzymał nowe imię – Charbel – i pod tym imieniem znany jest do dziś.
Działalność w późniejszych latach
Młody Jusuf Antun Machluf postanowił udać się na studia teologiczne, odbywające się codziennie w klasztorze w Kafifan. Na uczelni pogłębiał tajniki swojej wiary, co jeszcze bardziej zbliżyło go do Boga.
Pomimo studiów jednak święty Charbel, nie porzucił klasztornego życia. Otrzymał nawet święcenia kapłańskie. W klasztorze maronickim św. Marona w miejscowości Annaja spędził kilkanaście lat.
W roku 1875 dokonał decyzji, która wiązała się z ogromnymi wyrzeczeniami. Postanowił wówczas wieść życie pustelnika, przenosząc się do pobliskiej pustelni, znajdującej się zaledwie kilka kilometrów od klasztoru.
Swoje życie poświęcił wtedy w stu procentach Bogu, wyrzekając się nie tylko kontaktów z innymi osobami, ale również własnych potrzeb. Św. Charbel żył w odosobnieniu, przeprowadzał długie posty, a większość swojego czasu spędzał na praktykach religijnych.
Modlitwy zajmowały mu niemal całe dnie. To właśnie w pustelni Jusuf Antun Machluf spędził ostatnie lata swojego życia.
Schyłek życia i śmierć
16 grudnia 1898 roku Św. Charbel dostał udaru mózgu, w trakcie odprawiania jednej z zapowiedzianych mszy świętych. Zmarł kilka dni po tym wydarzeniu – w dzień Wigilii Bożego Narodzenia.
Został pochowany na cmentarzu należącym do klasztoru maronickiego św. Marona w Annaji. Pogrzeb oraz pochówek odbył się zgodnie z tradycją zakonną. Zwłoki złożono w grobie bez trumny i jedynie przyodziane w habit. Co więcej, ciało nie było zabalsamowane.
Kanonizacja świętego Charbela nastąpiła 9 października 1977 roku w Watykanie. Jego grób jest celem wizyt wiernych z całego świata, a co roku przybywają do niego tysiące pielgrzymów.
W roku 2014 natomiast relikwie Jusufa Antuna Machlufa zostały złożone w krakowskim Kościele Świętego Krzyżu przez księdza Pawła Kubani. Obecnie jednak relikwie te znajdują się w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.
Rocznice
W roku 2024 przypada:
196. rocznica urodzin Św. Charbla
126. rocznica śmierci Św. Charbla
Obywatelstwo
Liban
Data urodzenia
Św. Charbla
08/05/1828
(czwartek)
Data śmierci
Św. Charbla
24/12/1898
w wieku 70 lat
Wyznanie i światopogląd
Św. Charbla
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Św. Charbla
♉ Byk
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.