Św. Beata - życiorys
Źródła historyczne podają informacje o dwóch kobietach o imieniu Beata, które zostały uznane za święte. Św. Beata dziewica i męczennica jest postacią, o której wiadomo niewiele, jednak wystarczająco dużo, aby jej czyny budziły podziw.
Druga z św. Beat pochodziła z Afryki, ale w młodości przeniosła się do Sens, gdzie umarła w obronie wiary i wartości chrześcijańskich. Obie kobiety swoją postawą pokazały, co oznacza prawdziwe oddanie Bogu i zasłużyły na wieczne życie w umysłach ludzi na całym świecie.
Narodziny i wczesne lata św. Beaty z Sens
Święta Beata urodziła się w Hiszpanii mniej więcej w połowie III wieku. Dokładna data i miejsce jej urodzenia niestety nie są znane, ponieważ niewiele informacji na jej temat zachowało się do współczesnych czasów.
Świadectwem jej istnienia jest zapis całego jej życia w formie księgi zatytułowanej „Passio”, jednak jest to źródło mało wiarygodne. Dzieje w nim zawarte zostały spisane w 877 roku przez biskupa Sens, który jednak umieścił w nim jedynie informacje pochodzące z lokalnych tradycji oraz te wymyślone najprawdopodobniej przez siebie.
Jakie jeszcze informacje na temat początków życia świętej Beaty są znane? Istnieją przesłanki, aby wierzyć, że kobieta urodziła się w rodzinie chrześcijańskiej o głębokich przekonaniach religijnych.
Rodzice zapewnili jej najprawdopodobniej solidne wychowanie w wierze i ufności do Boga. To najprawdopodobniej z tego powodu Beata postanowiła poświęcić życie, zachowując ufność w stosunku do Słowa Bożego.
Śmierć za wiarę św. Beaty z Sens
Beata we wczesnej młodości wraz z towarzyszącym jej mężczyzną o imieniu Sankcjan (był on najprawdopodobniej jej bratem) opuścili Hiszpanie. Rodzeństwo najprawdopodobniej zdecydowało się na wyjazd z powodu prześladowań chrześcijan.
Swoją podróż zakończyli w mieście Sens leżącym na terenie dzisiejszej Francji, gdzie jednak sytuacja nie była lepsza niż w Hiszpanii. Tam pomagała wszystkim wyznawcom Chrystusa i niosła światło wiary, podnosząc na duchu pognębionych braci. Stała się ważną częścią społeczności i kobietą, która swoją czystość oddała Bogu.
Cesarstwo Rzymskie, na którego terenie leżała Galia (dzisiejsza Francja) zdecydowanie było przeciwne wierze chrześcijańskiej. Działo się tak głównie z powodu wiary jej wyznawców w jednego Boga, co wykluczało istnienie dotychczasowych bóstw.
Początkowo prześladowania miały umiarkowaną moc i nie były usankcjonowane prawnie. To zmieniło się jednak w 249 roku, kiedy to cesarz Decjusz nakazał karanie chrześcijan. Od tego czasu wydano jeszcze kilka edyktów, które wprost obligowały do prześladowań i surowych kar dla wyznawców wiary chrystusowej.
W wyniku praw ogłoszonych przez ówczesnego władcę Aureliana, 29 czerwca 277 roku św. Beata została zabita za swoją wiarę.
Zgodnie z zapiskami znajdującymi się w archidiecezji w Sens-Auxerre wraz z nią zginęli jej domniemany brat Sankcjan oraz Augustyn. Wspomnienie liturgiczne św. Beaty do dzisiaj obchodzimy 6 września.
Męczeńska śmierć św. Beaty męczennicy i dziewicy
Jedynym pewnym źródłem wiedzy o św. Beacie dziewicy i męczennicy są wzmianki w Rzymskim Martyrologium. Wiadomo jest, że pochodziła z Afryki i tam zginęła w czasie prześladowań chrześcijan.
Nie znane są żadne inne fakty z jej życia, ani dokładna data śmierci. Z tekstu dowiadujemy się jedynie, że zginęła 8 marca wraz z innymi wierzącymi, między innymi z biskupem Cyrylem.
Imiona i ich znaczenie
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.