Kim jest ...

Św. Bartłomiej Apostoł


Czytaj dalej

Św. Bartłomiej Apostoł - życiorys

Bartłomiej był jednym z 12 uczniów Jezusa, którzy wiernie towarzyszyli mu podczas całego życia. Ten niezwykły człowiek miał niezwykły dar głoszenia Słowa Bożego i ogromną wiarę w sercu. Jego wytrwałość i czyny pozwoliły mu na zawsze zapisać się w umysłach i sercach ludzi na całym świecie. 

Wczesne lata

Święty Bartłomiej wymieniany jest w Ewangeliach Mateusza, Marka, Łukasza oraz Dziejach Apostolskich. W Ewangelii Jana występuje pod imieniem Natanael. Apostoł urodził się w I wieku w Kanie Galilejskiej.

Był synem rybaka, co sprawiło, że miał czyste serce oraz wiarę w duszy. Niewiele więcej wiadomo o początkach tego świętego, a uwiecznione epizody jego życia rozgrywają się już po zostaniu uczniem Chrystusa. 

Powołanie na apostoła

Jezus miał powiedzieć o Bartłomieju: „To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”. Słowa te wyrzekł, powołując go na swojego Apostoła. Święty od tego czasu każdego dnia potwierdzał słowa Jezusa, głosząc jego słowo i żyjąc zgodnie z nim.

To właśnie dlatego został wysłany, aby szerzyć Słowo Boże na całym świecie. Misję te wykonał skrupulatnie, czyniąc cuda i nawracając pogan w różnych państwach. 

Z powierzonego zadania Bartłomiej wywiązał się znakomicie, po czym wrócił do Jezusa. Wówczas rozpoczął się już okres, który zwiastował ukrzyżowanie. Tak się wkrótce stało, a Bartłomiej był świadkiem męki i śmierci Jezusa.

Modlił się gorliwie i rozpaczał podczas wszystkich tych wydarzeń, jednak nie wiedział, że niedługo znowu zobaczy swojego nauczyciela. Stało się to nad jeziorem Genezaret, gdzie uczniowi spotkali zmartwychwstałego Chrystusa, który nauczał.  

Bartłomiej był wiernym towarzyszem Jezusa i doświadczył wielu jego cudów. W przekonaniu wielu to na jego weselu w Kanie Galilejskiej Jezus przemieniał wodę w wino, a powierzona mu misja niesienia wiary potwierdza znaczącą rolę w szeregach Apostołów. 

Schyłek życia i śmierć

Po śmierci Jezusa Bartłomiej wyruszył w świat nauczać. Najprawdopodobniej dotarł do Indii, gdzie podobno znaleziono na to dowody w postaci ewangelii spisanej w języku hebrajskim. Niektóre źródła wskazują również, że działał na terenie Likoanii, Mezopotamii i Etiopii.

Najprawdopodobniej swoją misję realizował również w Armenii. Miał tam dokonać cudu w pogańskiej świątyni, nawracać niewiernych oraz leczyć chorych. Był też założycielem pierwszego kościoła chrystusowego na tym obszarze.  

Działania te nie spodobały się jednak miejscowym kapłanom, którzy namówili ówczesnego władcę Astiagesa do uśmiercenia świętego. Został on podstępem pojmany i obdarty ze skóry.

Następnie powieszono go na krzyżu, według niektórych źródeł do góry nogami. Bartłomiej nie przestał jednak głosić Słowa Bożego, więc ścięto jego głowę. Datą jego śmierci to 70 lub 71 rok. Stało się to w Albanopolis w Armenii.

Ciekawostki o Świętym

Święty Bartłomiej jest patronem górników, rzeźników, introligatorów, krawców, rolników, plantatorów winników, piekarzy, pasterzy, siodlarzy, garbarzy, szewców, sztukatorów. Często wzywa się go również, aby ulżyć w cierpieniach podczas chorób nerwowych i skórnych.

Relikwie Bartłomieja można zaleźć w Rzymie w kościele św. Bartłomieja, a od 2015 roku również w Polsce. 

W sztuce Bartłomiej  przedstawiany jest najczęściej ze ściągniętą z niego skórą. Na wielu dziełach w rękach trzyma nóż lub księgę.

W Kościele katolickim święto Bartłomieja obchodzi się 24 sierpnia, a w Cerkwi prawosławnej istnieją aż 4 dni poświęcone świętemu.

Apostoł

Wyznanie i światopogląd

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.