Św. Barbara
Święta kościoła katolickiego i prawosławnego, Barbara z Nikomedii była męczennicą chrześcijańską, dziewicą, którą ścięto mieczem w okresie prześladowań chrześcian. ✝ 33.
Czytaj dalej
Życiorys Św. Barbary
Święta Barbara jest postacią, o której niewiele wiadomo z pewnością. Nie oznacza to jednak, że wierni nie zwracają się do niej w potrzebie. Jest to jedna z najbardziej czczonych świętych, patronka między innymi górników i hutników.
Co wiemy na temat jej losów i z jakiego powodu została otoczona kultem? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o niezwykłym życiu św. Barbary.
Prawdopodobna data urodzenia i początki życia
Losy świętej Barbary znane są wyłącznie z przekazów ustnych i legend, które różnią się pomiędzy sobą wieloma szczegółami. Zgodnie z nimi święta Barbara najprawdopodobniej urodziła się na przełomie III i IV wieku w Nikomedii, która znajdowała się na terenie dzisiejszej Turcji.
Niektóre podania wskazują również, że miejscem jej urodzenia mogła być Bitynia znajdującą się w Azji Mniejszej.
Większość wersji historii Barbary zgadza się wszelako co do faktu, że była córką bogatego poganina. Każde z nich potwierdza również, że w swoich młodych latach Barbara przebywała w Nikomedii, gdzie zetknęła się z religią Chrystusową.
Dzieje Świętej Barbary według legendy
Barbara zgodnie z legendą po raz pierwszy usłyszała o chrześcijaństwie w bardzo młodym wieku. Jej nauczycielem miał być Orygenes z Aleksandrii, który namówił ja do przyjęcia chrztu. Pod jego wpływem dziewczyna złożyła również śluby czystości.
Taki obrót wypadków nie spodobał się jednak jej ojcu, który chcąc wyperswadować jej wiarę w Chrystusa, zamknął ją w wieży. Przetrzymywana tam Barbara była bita i głodzona, jednak pomimo cierpień nie wyrzekła się wiary.
Nieudana próba przekonania córki nie zniechęciła ojca. Postanowił on oficjalnie oskarżyć córkę i postawił ją przed sądem. Wyrok w postaci tortur wykonano w bardzo krótkim czasie.
Niespodziewanie jednak w nocy w celi Barbary pojawił się anioł i uleczył ją. Sytuacja ta była nie w smak sędziemu, który nakazała jeszcze dotkliwsze torturowanie Barbary (między innymi obcięcie jej piersi).
Po ich przeprowadzeniu nakazał również poprowadzić dziewczynę zupełnie nagą przez miasto. Przeszkodził mu w tym po raz kolejny anioł. Okrył on Barbarę białym całunem i osłonił przed ciekawskimi oczami. Te wydarzenia miały ostatecznie rozwścieczyć sędziego.
Męczeńska śmierć
Długie tortury i próba odwrócenia Barbary od Boga nie dały pożądanego rezultatu. Z tego powodu sędzia zadecydował o wymierzeniu największej z kar, czyli śmierci. Dziewczyna miała zginąć od miecza, a wykonawcą wyroku miał być jej własny ojciec.
Zgodnie z legendą tak się stało w roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis. Po wykonaniu wyroku ojciec miał zostać rażony piorunem i ponieść śmierć.
Opis tych wydarzeń był przez wieki przekazywany z ust do ust, dzięki czemu Barbara została otoczona nabożną czcią. Kult świętej zachował się do czasów współczesnych i jest respektowany również w Polsce.
Patronat
Za swoją patronkę św. Barbarę obrali górnicy, hutnicy, cieśle, tkacze, szczotkarze, żołnierze, dzwonnicy, kowale i wiele innych rzemieślników, których praca wiązała się z niebezpieczeństwem. Spowodowane jest to faktem, że Barbara ma pomagać w dobrej śmierci.
Jej wstawiennictwo ma być swojego rodzaju ochroną przed długimi męczarniami związanymi z wypadkami w pracy. Ta święta może przynieść ulgę w bólu i zakończenie cierpień.
Dzień świętej Barbary obchodzimy 4 grudnia.
Rocznice
W roku 2024 przypada:
1752. rocznica urodzin Św. Barbary
1719. rocznica śmierci Św. Barbary
Data urodzenia
Św. Barbary
30/11/0272
(sobota)
Lata aktywności
Św. Barbary
Od 0300 r.
Data śmierci
Św. Barbary
30/11/0305
w wieku 33 lat
Wyznanie i światopogląd
Św. Barbary
Znak Zodiaku
Św. Barbary
♐ Strzelec
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.