Św. Augustyn
Święty kościoła katolickiego, Aureliusz Augustyn z Hippony był jednym z największych teologów i myślicieli Kościoła. ✝ 75.
Czytaj dalej
Życiorys Św. Augustyna
Św. Augustyn był wielkim uczonym i jest uważany za jednego z największych teologów Kościoła. Misją jego życia było głoszenie Słowa Bożego oraz niesienie pomocy i otuchy potrzebującym. Augustyn jest autorem wielu wybitnych dzieł, które są uznawane do dzisiaj.
Jego doskonałe osiągnięcia filozoficzne i teologiczne sprawiły, że zasłużył na miano jednego z Ojców Kościoła oraz świętego. Niezwykłe życie tego człowieka z pewnością warto poznać i inspirować się nim na co dzień.
Wczesne lata bez światła bożego
Święty Augustyn urodził się 13 listopada 354 r. w Tagaste. Jego ojciec był urzędnikiem rzymskim wierzącym w lokalne bóstwa, a matka przykładną wyznawczynią Jezusa.
To właśnie dzięki niej chłopak poznał zasady wiary chrystusowej, a nawet zaczynał przygotowywać się do sakramentu chrztu. Niestety zmieniło się to w czasie studiów, na które udał się do Kartaginy w Afryce. Młodzieniec odszedł wtedy od wpojonych mu w dzieciństwie wartości.
Wyprawa do oddalonego od rodziców miejsca i związana z tym zmiana trybu życia oraz nowo nabyta wiedza, znacząco wpłynęły na umysł dorastającego Augustyna. W jego życiu przestał być obecny Bóg, którego zastąpiły zupełnie inne wartości.
Było to związane z wiedzą, którą Augustyn nabył w czasie studiowania. Niestety początkowo spowodowała ona u niego spadek ufności do Boga. To nie pozostało bez wpływu na jego moralność i sposób prowadzenia się, które w tym czasie w znacznym stopniu odbiegały od tych, których nauczył się w dzieciństwie.
Sytuacja nie zmieniała się przez lata. Augustyn był w tym czasie nauczycielem w Tagaste, a następnie w Kartaginie, by finalnie zostać wykładowcą w Mediolanie (rozpoczął tam karierę w 384 roku).
Nawrócenie i rezygnacja z dotychczasowego życia
Wewnętrzne poglądy Augustyna uległy zmianie dopiero w 386 roku, kiedy zapoznał się z kazaniami mediolańskiego biskupa Ambrożego. Pod ich wpływem podjął decyzję o całkowitym oddaniu Bogu i służbie w jego imieniu. Już rok później, po wytężonej pracy duchowej, przystąpił do sakramentu chrztu. Udzielił mu go ten sam biskup, którego wpływ nawrócił go na drogę wiary.
W 388 roku postanowił wrócić do Tagaste, gdzie udało mu się założyć klasztor. W posiadłości po rodzicach urządził miejsce dla wspólnoty, która oddawała się modlitwom i pielęgnowaniu wiary. Po 3 latach spokojnego życia opuścił to miejsce, aby zostać najpierw kapłanem, a później biskupem Hippony.
Nie spowodowało to jednak, porzucenia przez niego swoich przekonań o wysokiej wartości życia zakonnego. W krótkim czasie na terenie parafii założył kolejny klasztor, utwierdzając się coraz bardziej w przekonaniu, że surowy styl życia zakonników jest najlepszy dla każdego kapłana.
Śmierć podczas oblężenia przez Wandalów
Święty Augustyn przez wiele lat był oddanym Sługą Bożym. Pełniąc swoją posługę w Hipponie przyczynił się nie tylko do jej sprawnego funkcjonowania, ale również pozostawił po sobie wiele uznanych na całym świecie dzieł, których nie sposób wręcz opisać w kilku zdaniach.
Jest autorem takich dzieł jak:
- Przeciw akademikom,
- O życiu szczęśliwym,
- O porządku,
- Solilokwia,
- Państwo Boże,
- O obyczajach Kościoła Katolickiego i obyczajach manichejczyków,
- O nieśmiertelności duszy,
- O wielkości duszy,
- wielu pism i homilii,
- pism pastoralnych,
- listów,
- objaśnień,
- i wielu innych wybitnych pozycji.
Uczony zmarł 28 sierpnia 430 roku podczas oblężenia miasta przez Wandalów, którzy już od dłuższego czasu grabili pobliskie miastu tereny. Augustyn zmarł z powodu wycieńczającej gorączki, która była efektem silnej choroby.
Dzień jego śmierci stał się również dniem jego wspominania.
Na obrazach święty przedstawiany jest najczęściej z atrybutami, którymi są płonące serce przebite strzałą, symbolizujące Bożą miłość albo chłopiec z łyżką i muszlą.
Najważniejsze dzieła
Św. Augustyna
- Wyznania
- Państwo Boże
- O Trójcy Świętej
Rocznice
W roku 2024 przypada:
1670. rocznica urodzin Św. Augustyna
1594. rocznica śmierci Św. Augustyna
Rodzina
Św. Augustyna
Ojciec: Patricius
Matka: Święta Monika
Rodzeństwo: Perpetua of Hippo, Navigius of Hippo
Małżonek:
Dzieci: Adeodatus
Znajomość języków
Św. Augustyna
język łaciński, Język punicki, języki berberyjskie
Obywatelstwo
Starożytny Rzym
Data urodzenia
Św. Augustyna
13/11/0354
(sobota)
Data śmierci
Św. Augustyna
28/08/0430
w wieku 75 lat
Miejsce pochówku
Św. Augustyna
Bazylika San Pietro in Ciel d’Oro
Zawód
Św. Augustyna
Znany głównie z kategorii:
Inne wykonywane zawody:
Muzea i wystawy z dziełami
Św. Augustyna
Wyznanie i światopogląd
Św. Augustyna
Imiona i ich znaczenie
Znak Zodiaku
Św. Augustyna
♏ Skorpion
Zobacz także
Bestsellery
Najciekawsze propozycje książkowych biografii i autobiografii z ostatnich tygodni.
Biografia24.pl - biografie i książki
Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.
Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.
Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.
Przydatne linki
- Profil na Discogs
- Św. Augustyn w bazie Internet Movie Database (IMDb)
- Św. Augustyn w encyklopedii PWN
- Św. Augustyn w bazie Virtual International Authority File
- Identyfikator w edycji internetowej Encyclopædia Britannica
- International Standard Name Identifier
- Św. Augustyn w bazie danych Kongresu USA
- Św. Augustyn w katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB)
- Św. Augustyn w japońskiej National Diet Library
- Św. Augustyn w bazie biografii Notable Names Database
- Św. Augustyn w bazie Francuskiej Biblioteki Narodowej
- Identyfikator w bazie Getty Union List of Artist Names