Kim jest ...

Św. Archanioł Rafał


Czytaj dalej

Św. Archanioł Rafał - życiorys

Rafał Archanioł ma być jednym z aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu stworzenia świata. Jego imię pochodzi z języka hebrajskiego, a znaczy tyle, co „Bóg uzdrawia”. Święty Rafał czczony jest jako archanioł w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej.

Święty Rafał Archanioł i Biblia

Rafał Archanioł pojawia się już w Księdze Tobiasza, jednak pod ludzką postacią – jako człowiek o imieniu Azariasz. Jest towarzyszem Tobiasza, który wędruje z Niniwy do Raga w Medii.

Święty Rafał pełni rolę opiekuna. Chroni Tobiasza przed demonami, a później uzdrawia jego ojca. Towarzyszy mu aż do Persji. Jego rola nie kończy się jednak na ochronie Tobiasza – nakłania on również jego krewnego, aby oddał mu córkę Sarę za żonę.

Dopiero po powrocie do domu, anioł wyjawia Tobiaszowi – kim jest, przedstawiając siebie jako jednego z siedmiu aniołów.

Cuda świętego Rafała

Za sprawą świętego Rafała Archanioła dokonało się wiele cudów, o których czytamy w Księdze Tobiasza. Dzięki aniołowi ojciec Tobiasza odzyskał wzrok.

Kiedy wędrowiec wpadł do rzeki i został zaatakowany przez wielką rybę, św. Rafał podpowiedział mu, jak ma ją pokonać, a wnętrzności ryby posłużyły później do wypędzenia demona z domu krewnego Tobiasza i uratowały przed opętaniem Sarę, jego późniejszą małżonkę.

Kult świętego Rafała

Ślady kultu świętego Rafała datuje się na VII wiek. To z tego okresu pochodzi kościół ku czci Archanioła Rafała zlokalizowany w Wenecji. W tym samym wieku również w Hiszpanii ogłoszono święto Anioła Rafała.

Dopiero w 1921 roku papież Benedykt XI ogłosił je świętem całego Kościoła, przypadającym na dzień 24 października.

Dzisiaj święto Archanioła Rafała przypada na 29 września, kiedy czci się trzech archaniołów, czyli również Michała i Gabriela.

Jak przedstawia się świętego Rafała?

Na obrazach zachodnich artystów Archanioł Rafał przedstawiany jest jak typowy anioł, czyli młodzieniec w tunice, białej szacie i chlamidzie. Na części ikonografik występuje wraz z pozostałymi archaniołami, a niekiedy również przy tronie Chrystusa.

Wszyscy archaniołowie razem pojawiają się głównie w scenach narodzenia Jezusa i Dnia Sądu Ostatecznego.

Świętego Rafała od innych archaniołów można odróżnić po takich atrybutach jak krzyż, laska pielgrzyma, ryba i naczynie. Archanioł jest uznawany za pierwowzór anioła stróża, dlatego kieruje się do niego modlitwy o zdrowie duszy.

Czyim patronem jest Archanioł Rafał?

W Kościele rzymskokatolickim świętego Rafała czci się jako patrona:

  • chorych,
  • podróżujących,
  • lekarzy,
  • aptekarzy,
  • emigrantów,
  • pielgrzymów,
  • wędrowców,
  • żeglarzy,
  • policjantów,
  • terapeutów,
  • uciekinierów.

O co modlić się do Świętego Rafała?

Do świętego Rafała można modlić się przede wszystkim o uzdrowienie w chorobie, ale również o oczyszczenie czy przywrócenie radości życia. Ponieważ jest on pierwowzorem anioła stróża, tak naprawdę można kierować do niego wszelkie prośby i problemy.

Zaleca się prosić Świętego Rafała zwłaszcza o przewodnictwo na wzór jego przewodnictwa dla Tobiasza w drodze pełnej demonów i innych niebezpieczeństw.

Biografia24.pl - biografie i książki

Powyższe treści mogą być dowolnie kopiowane i modyfikowane, pod warunkiem podania linku zwrotnego.

Biografia24.pl powstaje z miłości do biografii i tworzenia stron. Reklamy na stronie nie pokrywają nawet kosztów serwera.

Dlatego mimo że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie dane zawarte na stronie Biografia24.pl były poprawne, nie wykluczamy możliwości pojawienia się błędów. W takim wypadku prosimy o kontakt.


Przydatne linki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.